Valletta – arcyciekawa stolica Malty?

Rego-Bis, 18.03.2022

Valletta to niesamowite miasto o wyjątkowej przeszłości. Wpisana na listę UNESCO stolica Malty posiada jeden z najwspanialszych portów w Europie. Znajdujące się nad morzem Śródziemnym miasto ma potężne fortyfikacje. Historia miasta jest związana z joannitami, zakonem z XI wieku, który zapewniał schronienie pielgrzymom w Ziemi Świętej i pełnił rolę militarną w obronie chrześcijaństwa. W 1530 roku król hiszpański Karol V podarował Maltę joannitom.
Kiedy Valletta stała się potężna fortecą wojskową zakon postanowił stworzyć stolicę równą najlepszym w Europie. Wspaniała barokowa architektura odpowiadała wymaganiom arystokratów z najszlachetniejszych rodzin z Włoch, Anglii, Francji, Hiszpanii i innych krajów europejskich. Valletta nazywana jest „miastem zbudowanym przez dżentelmenów dla dżentelmenów”. Dziś Valletta jest prawdziwym klejnotem turystycznym z imponującymi zabytkami i żywą ofertą kulturalną. Co warto w stolicy Malty zobaczyć?

Konkatedra świętego Jana

Konkatedra św. Jana odzwierciedla bogactwo i znaczenie Rycerzy Maltańskich. Jest to arcydzieło sztuki barokowej. Jego nieco prosta fasada kryje zapierające dech w piersiach wnętrze, które można określić jako definicję bogactwa. W nawie głównej znajdują się bogato zdobione, złocone ściany i wspaniałe malowidła sufitowe autorstwa Mattii Preti, najsłynniejszego maltańskiego malarza. Najbardziej znanym dziełem sztuki w kościele jest Ścięcie św. Jana Chrzciciela autorstwa Caravaggia. Różne kaplice konkatedry św. Jana odzwierciedlają różne „języki” (regiony) rycerzy Maltańskich, którzy przybyli z wielu zakątków Europy. Jest to obowiązkowe miejsce do zwiedzania w Valletcie.

Pałac Wielkiego Mistrza i zbrojownia

Jak sama nazwa wskazuje, budynek był pierwotnie rezydencją Wielkich Mistrzów Zakonu Maltańskiego. Obecnie w pałacu mieści się Urząd Prezydenta Malty. Mimo, że jest to siedziba najwyższego organu państwowego, pałac można swobodnie zwiedzać. Wchodzi się przez imponujący dziedziniec, który prowadzi na górę do okazałych korytarzy z bogatymi XVIII-wiecznymi barokowymi malowidłami sufitowymi. Ogromne komnaty pałacowe są bogato zdobione pozłacanymi sztukateriami i dziełami sztuki, takimi jak seria malowideł ściennych, która przedstawia wielkie oblężenie z 1565 roku. Sala Ambasadorów, znana również jako „Czerwona Sala”, jest ozdobiona portretami wielkich mistrzów. Jeden z obrazów przedstawia dostojnie wyglądającego wielkiego mistrza Jeana de Vallette, założyciela obecnej stolicy Malty.
Zbrojownia pałacowa prezentuje zbroje i broń rycerską (miecze, łuki, broń palną i armaty) z okresu od XV do XVIII wieku. Ta kolekcja pokazuje, że Kawalerowie Maltańscy nie byli zwykłymi żołnierzami, ale arystokratycznymi wojownikami wyposażonymi w najbardziej wyszukane zbroje i broń.

Promenada

Promenada została pierwotnie zbudowana przez wielkiego mistrza Manuela Pinto da Fonseca jako centrum handlowe. Znajdująca się w spokojnej lokalizacji, z dala od głównego centrum Valletty, nadal szczyci się 19 oryginalnymi sklepami. Część z nich została przekształcons w restauracje i biura. Nabrzeże zamknięte dla ruchu kołowego jest idealnym miejscem na spacer czy relaks przy wspaniałym jedzeniu.