Szybenik, miasto pełne zabytków

01.07.2021   Poznać lepiej

Szybenik, miasto pełne zabytków

Polacy, którzy udają się do Chorwacji, czy to na stacjonarne wczasy, czy na nieco bardziej aktywny wypoczynek, połączony ze zwiedzaniem rozmaitych miejsc, w tym tutejszych miast i miasteczek, z reguły pamiętają o Splicie bądź - zwłaszcza - o Dubrowniku, zapominają jednak zazwyczaj o pełnym zabytków mieście, które dla Chorwatów jest tym, czym dla nas Gniezno. O Szybeniku, chorwackim Gnieźnie, opowiem Wam za moment, Wy zaś będzie mieć okazję, by go zobaczyć na własne oczy, kiedy wybierzecie jedną spośród wycieczek objazdowych do Chorwacji, jakie znajdziecie w ofercie Biura Podróży Rego-Bis

Chorwackie Gniezno

Dalmacja obfituje w ogromną liczbę miast i miasteczek, założonych przez rozmaitych fundatorów - najczęściej przez Ilirów i Greków, rzadziej przez Rzymian. Są to miasta sięgające swymi korzeniami daleko głębiej, aniżeli Szybenik, ten jednak może się poszczycić czymś, czego pozostałe mogą mu tylko pozazdrościć - jest najstarszym w Chorwacji miastem, założonym przez samych Chorwatów. Przybyli oni tutaj prawdopodobnie już w VII w., z Białej Chorwacji, którą historycy umiejscawiają w okolicach naszego Krakowa. Chorwaci okres ten nazywają dolazak Hrvata (przybycie Chorwatów) i wokół wydarzeń z nim związanych narosło wiele mitów, stąd nie powinno dziwić, że początki Szybenika są na wpół legendarne, podobnie jak polskiego Gniezna, z którym dalmatyńskie miasto łączy bardzo wiele, przede wszystkim zaś fakt bycia zalążkiem państwowości, o którym świadczą liczne wiekowe zabytki w tych pradawnych grodach. Warto jednak wspomnieć, że nazwa miasta na kartach historii pojawia się po raz pierwszy w 1066 roku, wymieniona w statucie chorwackiego króla Piotra Krzesimira IV, który zresztą obrał sobie to miejsce za swą stolicę, stąd częstokroć Szybenik zwany też jest grodem Krzesimira. To ważne miasto portowe w środkowej Dalmacji, od schyłku XIII w. siedziba biskupstwa, długo opierało się zakusom Wenecji, której jednak zmuszone było w końcu ulec na początku XV w. Już niespełna stulecie później Szybenikowi zaczęli zagrażać Turcy, których kolejne fale agresji rozbijały się o system obronny miasta, rozbudowywany sukcesywnie przez Wenecjan. Tym ostatnim zresztą Szybenik zawdzięcza nie tylko łańcuch solidnych umocnień, ale i charakter architektoniczny miasta, zdecydowanie włoski w wielu aspektach.

Zabytki Szybenika

Najwspanialszym zdecydowanie zabytkiem i symbolem niejako Szybenika jest z pewnością katedra św. Jakuba z XV w. Jest to przepiękna gotycko-renesansowa świątynia, wzniesiona zapewne na wcześniej tu istniejących założeniach świątynnych, wybudowana w całości z kamienia, bez użycia jakichkolwiek innych materiałów, w 2000 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Twierdza św. Mikołaja z kolei, wzniesiona przez Republikę Wenecką w XV w. u wejścia do Kanału Św. Antoniego, zwanego też Kanałem Szybenickim, który łączy Zatokę Szybenicką z Adriatykiem, to żywy dowód fortyfikacyjnego geniuszu Wenecjan i pamiątka ich potęgi w tej części Morza Adriatyckiego. Nad Starym Miastem dominuje dla odmiany potężna niegdyś twierdza św. Michała, zniszczona przez dwa wybuchy prochu, w XVII i XVIII w., które nadwyrężyły skutecznie jej obronny charakter. Dziś mieści się tam jedynie otwarta scena, ogrom jednak dawnej fortecy czuć nadal, zwłaszcza gdy spojrzy się na nią z nabrzeża. Z twierdzy św. Michała roztacza się wspaniały widok na Zatokę Szybenicką, ujście do niej rzeki Krki, Adriatyk, sam Szybenik, wreszcie pozostałe twierdze, tj. św. Jana (póki co niedostępna dla turystów) i Barone, interesującą zwłaszcza dla dzieci, z racji na zwiedzanie przy pomocy tzw. rozszerzonej rzeczywistości (specjalne okulary pomagają się przenieść w czasie i zobaczyć, co tu się działo przed wiekami). Naszej uwadze nie powinny też umknąć zabytki położone w sercu Starego Miasta, a zatem Pałac Biskupi i Pałac Rektorów, położony przy nabrzeżu, jak również renesansowy Ratusz i przepiękne wąskie uliczki szybenickiej starówki.