Sylwestrowe szaleństwo na Bałkanach

Rego-Bis, 16.09.2020

Sylwester to wyjątkowa noc, którą należy spędzić w unikatowy sposób. Mawia się, że jaki Nowy Rok, taki cały rok, dlatego pasjonaci wyjazdów powinni spędzić Sylwestra za granicą – to gwarantuje, że kolejne dwanaście miesięcy wypełni się niezapomnianymi podróżami! Wybór wycieczek połączonych z zabawą jest duży: Wiedeń, Praga, Budapeszt, bądź bałkańska Budva, Rijeka a nawet Zagrzeb. W ofercie Biura Podróży Rego Bis każdy może odnaleźć swojego wymarzonego Sylwestra!

Unikatową możliwością jest zabawa w czarnogórskiej Budvie. Miasto to słynie z licznych dyskotek i miejsc rozrywki. 31 grudnia przy murach przepięknego Starego Miasta w Budvie odbywa się jeden z największych tamtejszych festiwali. Występy najbardziej znanych gwiazd byłej Jugosławii przeplatają się z muzyką DJ-a, dzięki czemu nie brakuje okazji do tańca. Okoliczne restauracje i bary oferują lokalne przysmaki oraz alkohole. Miasto, pełne zabytków, położone malowniczo na wybrzeżu Adriatyku, przepełnione jest światłem, muzyką i turystami. Po wesołej zabawie, warto udać się na zwiedzanie miasta, jak i odwiedzić okoliczny Kotor, nazywany czarnogórskim Dubrovnikiem.


 
Budva jest stosunkowo małym miastem. Osoby preferujące duże imprezy, zorganizowane z rozmachem, powinny wybrać się z końcem grudnia do Zagrzebia. Stolica Chorwacji łączy w sobie cechy zachodnioeuropejskie z bałkańską mentalnością. W centrum miasta, na Placu Bana Jelačicia, co roku odbywa się huczny koncert przepełniony występami najznakomitszych gwiazd regionu. O północy odbywa się tu najbardziej imponujący chorwacki pokaz sztucznych ogni. Przed imprezą noworoczną, można także skorzystać w Zagrzebiu z oferty jarmarku bożonarodzeniowego, który przenosi w bajkowy klimat. Jarmark czynny jest przez pierwszy tydzień nowego roku, umożliwiając skorzystanie z lodowiska, oferując liczne miejsca z grzanym winem, lokalnymi przekąskami i przeróżnymi upominkami. Pobyt w stolicy Chorwacji nie musi zamknąć się na zabawie sylwestrowej oraz jarmarku. Miejsce to jest bogate w liczne zabytki, wśród których najbardziej znany jest kościół św. Marka z kolorowym dachem. Będąc tu warto też zobaczyć budynek chorwackiego parlamentu, najstarszą zagrzebską aptekę, wieżę obronną Lotrščak oraz  katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIII wieku. 

Spędzając Sylwestra w Chorwacji, należy zwrócić uwagę na posiłek. Według chorwackich tradycji ważne jest, co wybierzemy na pierwszy, noworoczny obiad. Trzeba unikać kurczaka, który kojarzony jest ze złością. Nie powinno się jeść mięsa królika, ponieważ to zwinne zwierzę może spowodować, że szczęście od nas ucieknie. Podobnie jest w przypadku ryby – spożycie jej spowoduje, że pomyślność od nas odpłynie. Tradycyjny noworoczny chorwacki obiad powinien zawierać wieprzowinę. Prawdziwy pasjonat podróży jedząc pierwszego stycznia wieprzowinę w Chorwacji, zagwarantuje sobie obfite i szczęśliwe wyjazdy na przyszłość. Innym zwyczajem, popularnym zarówno w Chorwacji, jak i sąsiedniej Słowenii, jest wymienianie się pierwszego dnia nowego roku, drobnymi prezentami. Będąc w Chorwacji w Nowy Rok, warto podarować towarzyszom podróży jakiś drobny upominek lub słodycz.Interesująco zapowiada się także tegoroczna zabawa Sylwestrowa w chorwackiej Rijece – Europejskiej Stolicy Kultury 2020. Główne obchody związane z otrzymaniem tego tytułu przez miasto, zaplanowane są właśnie na 31 grudnia 2020, co czyni to wydarzenie najważniejszym Sylwestrem całego kontynentu! Liczne koncerty, miejska zabawa, kluby oferujące najróżniejsze gatunki muzyczne i tradycyjne restauracje. Całości dopełnia klimat miasta, przez wielu nazywanego „najbardziej studenckim miastem Chorwacji”, co z pewnością gwarantuje szeroką ofertę rozrywki. Rijeka malowniczo rozciąga się nad Zatoką Rijecką Morza Adriatyckiego, u podnóża gór Risnjak. Będąc w tym mieście warto przespacerować się głównym deptakiem Korzo, przy którym usytuowana jest wieża zegarowa. Pośród klimatycznych, wąskich uliczek odnaleźć można najstarszy zabytek miasta – łuk z czasów rzymskich oraz forum romanum. Interesującym miejscem jest też wzgórze Trsat, z którego rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama miasta. Sylwester w Rijece to czas zwiedzania, poznawania nowej kultury, pięknych miejsc oraz smaków, jak i niezapomniana zabawa. 

Osoby, które zainteresowały się Rijeką, a mają już inne plany na Sylwestra, mogą przyjechać tu w lutym – na trzecią największą zabawę karnawałową w Europie. W okresie zimowym Rijeka pełna jest tańca, orszaków i parad. Najważniejszym dniem rijeckiego karnawału, jest uroczystość jego zakończenia, kiedy to przez całe miasto spaceruje wielobarwny pochód zwany Międzynarodowym Orszakiem Karnawałowym. Co roku w paradzie masek bawi się około dziesięciu tysięcy osób. Od 1995 roku Rijeka jest pełnoprawnym członkiem Europejskiej Fundacji Miast Karnawałowych. Tańcom, zabawie, degustacjom wina i rakii oraz maskaradzie towarzyszą liczne wydarzenia teatralne i muzyczne, tematyczne bale przebierańców i karaoke. Karnawał w Rijece odbywa się co roku pod hasłem „Bądź kim chcesz, przyjedź na karnawał do Rijeki!”. Zabawa nie ma granic, a jednym co ogranicza biorących udział w maskaradzie, jest ich wyobraźnia!

Takie są właśnie bałkańskie zabawy – pełne koloru, wina, świetnej muzyki oraz pięknych zabytków wokół. Sylwester w takiej scenerii to najlepszy prezent, jaki możemy sobie sprawić, by z uśmiechem wejść w Nowy Rok.