Świąteczny Budapeszt. Doskonały pomysł na ekspresowe zwiedzanie zimą?

12.10.2022   Poznać lepiej

W czasie przedświątecznej gorączki warto sobie zrobić przerwę i zaczerpnąć inspirację z innych krajów. Doskonałym miejscem na jednodniową wycieczkę w okresie świątecznym jest Budapeszt. Najważniejsze atrakcję (w tym zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO)  są skupione na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Zimą 2022 dodatkowo będzie można odwiedzić jeden z trzech słynnych, bożonarodzeniowych jarmarków: na Vörösmarty tér, przed Bazyliką św. Stefana i w parku Városháza. Panuje tam magiczna atmosfera połączona z zapachami tradycyjnych potraw i napojów. Istnieje możliwość zaopatrzenia się w ciekawe prezenty często wykonane przez rzemieślników. Warta odwiedzenia jest Wielka Hala Targowa otwarta w 1897 roku. Można tam kupić wszelakiego rodzaju produkty spożywcze począwszy od owoców i warzyw (w tym doskonałe papryki) poprzez produkty marynowane, wędliny (nie zapominając o  sławnych pikantnych kiełbasach) a kończąc na znaku firmowym węgierskich winnic, czyli tokaju. Na jednodniową wycieczkę typu „express” z Katowic do stolicy Węgier warto wybrać się z biurem podróży Rego-Bis. Wyprawa „Zima nad Dunajem - jarmark w Budapeszcie” jest organizowany przy współpracy z długoletnim partnerem katowickiego touroperatora - firmą Sindbad, która zapewnia komfortowe autokary z doświadczonymi kierowcami. Istnieje możliwość wyjazdu z Tych, Pszczyny czy Bielska-Białej. Co warto zobaczyć w Budapeszcie zimą?    

Zamek Królewski (Buda)

Na wzgórzu zamkowym w Budzie z wspaniałym widokiem na znajdujący się poniżej Dunaj jest zlokalizowany rozległy kompleks zamkowo-pałacowy. Budzący podziw pałac w stylu barokowym został ukończony w 1769 roku, ale zamek istniał wcześniej już od 1265 roku. W dawnej siedzibie królów węgierskich, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO obecnie działają Muzeum Historii Budapesztu i Węgierska Galeria Narodowa, które są warte odwiedzenia.


Baszta Rybacka

Jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych symboli Budapesztu również znajdującą się na wzgórzu zamkowym (Várnegyed) jest Baszta Rybacka (Halászbástya). Nazwa pochodzi od gildy rybackiej, która była odpowiedzialna za obronę tej części murów miejskich. Zbudowana w latach 1895-1902, składająca się z siedmiu wież, kolumnad i strzelnic została zaprojektowana w stylu neoromańskim przez Frigyesa Schulka. Stąd rozpościera się jeden z najlepszych widoków na miasto i Dunaj. Siedem wież symbolizuje siedem węgierskich wodzów plemiennych, którzy w 895 roku dotarli do Kotliny Panońskiej (Węgierskiej).

Kościół Macieja

Kościół Macieja (Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny) zlokalizowany zaraz obok Baszty Rybackiej jest jednym z najważniejszych kościołów na Węgrzech. W świątyni zwanej także Budzińską Świątynią Koronacyjną byli koronowani na władców Węgier m.in. cesarz Franciszek Józef I wraz z niezwykle popularną wśród Węgrów małżonką  Elżbietą (zwaną Sissy). Kościół został ukończony w 1269 roku. Podczas okupacji tureckiej w latach 1541-1686 kościół służył jako meczet, a później został odrestaurowany w stylu barokowym.

Bazylika Świętego Stefana

Słynna bazylika rzymskokatolicka zajmująca doniosłe miejsce w centrum miasta, nosi imię Stefana, pierwszego króla Węgier. Ukończona została w 1905 roku po 54 latach budowy. Neoklasycystyczny budynek pozostaje do dziś najważniejszym kościołem w kraju. To arcydzieło architektury o wspaniałym wnętrzu z misternymi obrazami zdobiącymi ściany.

 

Tagi: Węgry, zwiedzanie, zima2022, zabytki, jarmarki, wycieczki jednodniowe