Schengen i euro. Udogodnienia dla turystów w Chorwacji 2023?

Rego-Bis, 09.11.2022

Podróżowania do Chorwacji - jednego z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków w 2023 będzie jeszcze prostsze. Wszystko na to wskazuje, że na początku przyszłego roku kraj znad Adriatyku  przystąpi do strefy Schengen. Taką informację przekazał chorwacki premier Andrej Plenković. Oznacza to, że nie będzie więcej kontroli granicznej pomiędzy Chorwacją a pozostałymi członkami strefy Schengen, czyli m.in. Słowenią i Węgrami, z którą ma granicę lądową.  Dzięki temu podróż nad Adriatyk będzie o wiele szybsza, zwłaszcza w szczycie sezonu. Należy jednak pamiętać, że nadal będą kontrole graniczne na zewnętrznych granicach UE. W przypadku Chorwacji chodzi o przejścia z Czarnogórą, Serbią oraz Bośnią i Hercegowiną. Dla osób udających się na samo południe (Dubrownik) już latem 2022 roku podróż stała się łatwiejsza dzięki otwarciu Pelješkiego mostu. Za jego sprawą nie trzeba już wjeżdżać na terytorium Bośni i Hercegowiny (Neum), aby dotrzeć do najbardziej południowej części Chorwacji. Kolejnym ułatwieniem dla turystów w 2023 roku będzie zastąpienie kuny przez euro. Nie będzie już potrzeby wymiany kolejnej waluty, zwłaszcza, że mniejsze punkty handlowe czy usługowe a nawet część restauracji w Chorwacji nie przyjmują kart płatniczych. Zniknie też problem z przeliczaniem cen. Jaki będzie wygląd chorwackich monet euro ?

Chorwacja w strefie Schengen

Kontrole graniczne na chorwackich granicach lądowych i morskich z członkami strefy Schengen powinny zostać zniesione z dniem 1 stycznia 2023 roku. Jeśli chodzi o lotniska to zniesienie kontroli granicznej jest planowane na 26 marca 2023 r. . Pasażerowie podróżujący do Chorwacji z innych krajów strefy Schengen będą korzystać z bramek bez kontroli granicznych. Podobnie jak Ci, którzy wylatują z Chorwacji do innych państw strefy Schengen – nie będą sprawdzani. Chorwacja tym samym stanie się w 2023 roku 27 członkiem strefy Schengen. Obecnie w tej grupie znajdują się wszystkie państwa Unii Europejskiej za wyjątkiem Bułgarii, Rumunii, Cypru, Irlandii i Chorwacji. Czterej członkowie strefy Schengen nie należą do Unii Europejskiej: Islandia, Norwegia, Szwajcaria oraz Liechtenstein. Nazwa strefy pochodzi od niewielkiej miejscowość w Luksemburgu.

Chorwacja w strefie euro

1 stycznia 2023 Chorwacja stanie się 20 członkiem strefy euro. W 2023 będzie 7 państw UE, które nie korzystają z wspólnej waluty: Dania, Szwecja, Bułgaria, Rumunia, Czechy, Węgry i Polska. Wśród państw niebędących członkami UE: Andora, Monako, San Marino i Watykan mają formalne umowy z UE, umożliwiające używanie euro jako swojej oficjalnej waluty i emitowanie własnych monet. Ponadto Kosowo i Czarnogóra przyjęły euro jednostronnie, bez zgody UE. 7.53450 wyniesie oficjalny przelicznik z kun na 1 euro. Obecnie w chorwackich sklepach są podawane ceny zarówno w kunach jak i euro, aby mieszkańcy mogli się przyzwyczajać do cen w przyszłej walucie. Rewers monet euro jest identyczny. Natomiast awers różni się w zależności od państwa. Na chorwackich monetach 1, 2 i 5 eurocentów będą litery „HR”  w głagolicy (najstarszym znanym słowiańskim alfabecie). Na 10, 20, 50 eurocentach będzie podobizna genialnego wynalazcy i konstruktora Nikoli Tesli. Co ciekawego, jego wizerunek znajduje się również na serbskim banknocie 100 denarowym. Miłośnicy kun nie powinni się smucić, ponieważ sympatyczne zwierzę od, którego wzięła się nazwa dotychczasowej waluty Chorwacji,  będzie na monecie 1 euro. Na najwyższym nominale bilonu będzie przedstawiona mapa Chorwacji.