Samochodem za granicę - na Bałkany!

Rego-Bis, 14.05.2020

Wakacje z dojazdem własnym

Jesteśmy coraz bardziej niezależni i samodzielni, chcemy odkrywać na własną rękę i nie podążać za z góry ustalonymi planami zwiedzania. Jest to możliwe! Tego typu wymaganiom, wychodzą naprzeciw także biura podróży, poszerzając ofertę o tzw. dojazd własny. Z biurem podróży, ale własnym samochodem i podążając samodzielnie wyznaczoną, wymarzoną trasą – z BP Rego Bis to możliwe! Oferta dojazdu własnego jest bardzo komfortowym rozwiązaniem. Podróżni, zachowując niezależność przemieszczania się, nie muszą szukać samodzielnie zakwaterowania na obcojęzycznych portalach internetowych, mogą na miejscu skorzystać z pomocy rezydenta mówiącego po polsku oraz objęci są odpowiednim ubezpieczeniem. 

Wybierając się samochodem na Bałkany, musimy się odpowiednio przygotować. Warto przed wyjazdem prześledzić trasy i wcześniej zaplanować drogę, czas przejazdu oraz ewentualne postoje. Planując, warto też dodać „zapas czasu” – drogi na Bałkanach obfitują w przepiękne widoki, ale bardzo często są węższe i kręte, przez co musimy jechać nico wolniej. Poleca się aby w obcym kraju unikać dróg bocznych, wybierać te główne. Wyruszając w wakacyjną podróż samochodem należy pamiętać o zabraniu ze sobą polskiego prawa jazdy, które jest respektowane we wszystkich europejskich krajach. Na dłuższy okres wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Dodatkowo, jak podczas każdej podróży, wczasowicze muszą mieć ze sobą aktualne dokumenty tożsamości – dowody osobiste lub paszporty. Prawie we wszystkich krajach wymagane jest posiadanie ubezpieczenia OC (oraz międzynarodowego certyfikatu ubezpieczeniowego potwierdzającego OC, czyli tzw. zielonej karty). Ważne jest też, by pamiętać nie tylko o dowodzie rejestracyjnym, ale także o dokumencie potwierdzającym aktualny przegląd techniczny samochodu. Jeżeli jedziemy w podróż pożyczonym samochodem, musimy zabrać ze sobą upoważnienie w języku angielskim oraz w języku kraju, do którego się wybieramy. Takie pismo musi być potwierdzone notarialnie.

Wyrobić zielona kartę możemy w tej samej ubezpieczalni, gdzie wcześniej wykupione było OC. Czasami dokument, stanowiący tylko międzynarodowe potwierdzenie, otrzymuje się bezpłatnie, czasami należy dokonać drobnej opłaty – to zależy od ubezpieczalni. Zielona karta podczas samochodowych wyjazdów zagranicznych jest bardzo ważna i potrzebna także np. w Chorwacji (czyli przydaje się też na terenie UE), bez tego dokumentu traktowani jesteśmy jakbyśmy nie posiadali żadnego OC. Co prawda, zieloną kartę można wykupić także na granicy, jednak to wiąże się z dużymi kosztami.

Posiadając wszystkie dokumenty, aktualny przegląd techniczny i trójkąt ostrzegawczy oraz apteczkę, można wyruszyć w trasę. Mimo iż słyszy się różne opinie na temat bałkańskich kierowców, nie należy się obawiać. Trzeba zachowywać szczególną ostrożność podczas jazdy, poleca się także zachowanie nieco większego odstępu od auta jadącego przed nami oraz standardowo: bezwzględnie pamiętać o zapinaniu pasów, robić przerwy na odpoczynek oraz przestrzegać zasad ruchu drogowego. Osoby jadące autem nie powinny także spożywać alkoholu i zakaz ten nie dotyczy tylko kierowcy, np. według czarnogórskiego prawa trzeźwy musi być zarówno kierowca, jak i osoba siedząca z przodu obok niego.

Chorwacja, plaża, Adriatyk

Podróż samochodem po Bałkanach może być niezwykle przyjemna. Kraje górskie obfitują w przepiękne krajobrazy, zachęcające do częstych postojów i robienia krótkich przerw na zdjęcia. Zapierające dech w piersiach potrafią być widoki na wybrzeże lub okoliczne jeziora. Podróżując, nie należy obawiać się stanu dróg – przez większość bałkańskich krajów przebiegają dobre autostrady (często płatne). Szukając niesamowitych pejzaży warto odważyć się czasami i wyjechać na którąś z dróg, która nie należy do głównych. Zaznaczamy jednak, że to propozycja dla bardzo doświadczonych kierowców, ponieważ na tych mniej obleganych trasach należy bardzo uważać – górzyste tereny mogą być nieprzewidywalne. Podczas trasy, należy także uważać ze względu na rowerzystów czy pieszych. Zlecamy by korzystać ze stacji benzynowych, znanych z Polski. Trudne może okazać się znalezienie autoryzowanego serwisu samochodowego.

Ważną informacją praktyczną może okazać się fakt, że droga w wielu językach bałkańskich oznacza „narkotyk”, więc gdy nie jesteśmy pewni, czy na pewno zmierzamy w odpowiednim kierunku, nie należy nikogo pytać, używając polskich słów gdzie znajduje się odpowiednia droga?