Rodzinne wczasy w Chorwacji

Rego-Bis, 26.11.2020

Słynna chorwacka Makarska od lat przyciąga turystów. Słynie z pięknych plaż, ale też z licznych restauracji, barów i dyskotek. Magiczne są także tutejsze krajobrazy. Wznoszące się nad wybrzeżem majestatyczne góry Biokovo, wpadają niemal wprost do morza. Wspomniane pasmo górskie ma aż 36 km długości. Wzdłuż całego pasa wybrzeżnego u podnóży Biokova, rozciąga się Riwiera Makarska, posiadająca aż 40 km żwirowych plaż. Rzecz jasna, nie cały ten teren należy do miasta Makarska! W okolicy znajduje się wiele małych, spokojnych, malowniczych miejscowości, takich jak np. Podgora, Igrane czy Drvenik. Mogą one stanowić idealne miejsce na spokojny relaks lub rodzinny wypoczynek.  

Chorwackie wybrzeże, Podgora

Rodzinne wakacje w Chorwacji

Podgora znajduje się niecałe 10 km od Makarskiej, a pomiędzy miasteczkami regularnie jeżdżą autobusy. Nie są to typowe busiki miejskie, jednak niemal wszystkie pojazdy transportu międzymiastowego zatrzymują się w obu miejscowościach. Ze względu na bliskość dużego i popularnego kurortu, także Podgora ma wiele do zaoferowania. Znajduje się tu malowniczy port, gdzie zacumowane są rybackie łodzie. Tutejsza promenada słynie z kamiennego bulwaru. Symbolem miasteczka jest duży pomnik „Skrzydła mewy” wznoszący się na wzgórzu nad portem. Monument został wzniesiony w 1962 r. i związany jest z antyfaszystowską marynarką dalmatyńską założoną podczas II wojny światowej. Nazwa miejscowości w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Pod górą”, jako że Podgora znajduje się bezpośrednio u podnóży gór Biokovo. Dzięki temu nie brakuje tu niezwykle malowniczych widoków! Pośród nowych hoteli i pensjonatów można wypatrzeć stare domy rybackie. Ich podwórza nierzadko pełne są drzew cytrusowych – pomarańczy i mandarynek. Okolica słynie z gajów oliwnych i winnic, dzięki czemu spędzając tu wypoczynek, można zasmakować lokalnych specjałów. Jako że jest to dość mała miejscowość, poza wspomnianym pomnikiem i rybackimi domami, nie ma tu zbyt dużo charakterystycznych budynków, ani żadnych zabytków. Wypoczywając w Podgorze warto odwiedzić piękny kościół Svih Svetih. Poza nim, należy zaznać lokalnego folkloru – nierzadko na wybrzeżu organizowane są wieczorki rybackie, festyny, biesiady oraz wieczory kultury. Jest tu wiele małych restauracji, kawiarni i barów, a szerokie plaże dogodne są do uprawiania sportów wodnych. Można tu wypocząć bez gwaru i tłumu,głośnych dyskotek, ale w bardzo miłej atmosferze i z widokiem na magiczne góry i krystaliczną morską toń.

Morze Adriatyckie, Chorwacja

Igrane

Nieco bardziej na południe znajduje się malutka klimatyczna miejscowość Igrane, w której na stałe mieszka niecałe 400 osób. Bardzo spokojne miejsce, w której turyści szukający ciszy i spokoju, mogą poczuć się naprawdę komfortowo. Plaże nie są zatłoczone, zmodernizowany pas wybrzeża pełen jest małych barów i restauracji. Mimo tego, że miejscowość jest malutka, znajdują się tu bankomaty, kantor, poczta, sklepy i stoiska z pamiątkami. Wszystko na wyciągnięcie ręki! Nad wioską znajduje się wieża obronna Kula Zale zbudowana w XVII wieku, w celu obrony przed Turkami Osmańskimi. Wysoko nad wybrzeżem góruje także szczupła dzwonnica kościoła Gospy od Ružarija, będąca symbolem miasta. Wydawać się może, że czuwa ona nad mieszkańcami. Poza tym będąc tu, warto odwiedzić przedromański kościół Św. Michała z XI wieku. Ponadto Igrane to przede wszystkim długie, niezatłoczone plaże, gaje oliwne, klimatyczne kawiarnie i restauracje, w których można relaksować się godzinami. To również miejsce, gdzie góry stykają się z turkusową tonią Morza Adriatyckiego, a słońce zachodzi za wzniesieniami wyspy Brač. To niezatłoczony ośrodek turystyczny z dogodnymi plażami, polecany przede wszystkim dla rodzin z dziećmi, zapracowanych osób szukających prawdziwego relaksu w ciszy oraz dla osób starszych.

Drvenik

Jeszcze bardziej na południe, nadal u podnóży masywu górskiego Biokovo, znajduje się miejscowość Drvenik. Mała, niepozorna osada, z bardzo długą historią, po której pozostały ciekawe zabytki. Niegdyś życie na tym terenie toczyło się głównie wysoko, u podnóża gór. Miejsce początków Drvenika, które obecnie zwane jest Stare Selo, wyludniło się po silnym trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w 1962 roku. Mieszkańcy przenieśli się wówczas na wybrzeże i zamieszkali nad dwiema malowniczymi zatokami, nazywanymi powszechnie Donja i Gornja Vala. Wysoko nad miasteczkiem zachowała się jednak prehistoryczna twierdza Gradina, w której w XVII wieku odbyła się sławetna bitwa Chorwatów z Turkami Osmańskimi. Do ruin fortecy można wejść, a z jej wnętrza podziwiać malowniczy widok na dzisiejszy Drvenik, zatoczki, wybrzeże a nawet Półwysep Pelješac. Nieopodal fortyfikacji znajduje się odrestaurowany kościół św. Jerzego pochodzący z XIV wieku. Ciekawostką jest także tutejszy pomnik nieszczęśliwej miłości, tzw. Kostanić Greb. Pomnik pochodzi z XV wieku i mówi się, że nawiązuje do lokalnych „Romeo i Julii“. Gdy zejdziemy już do obecnego Drvenika, czyli dwóch malowniczych zatoczek, znajdziemy tu wszystko, czego możemy potrzebować – bankomaty, kantor, pocztę, aptekę, liczne sklepy, małe klimatyczne restauracyjki. Drvenik to miejsce spokojne, w którym niczego nie będzie nam brakować, a towarzyszyć będzie malownicza przyroda, gaje oliwne, możliwość spaceru po kilkukilometrowej promenadzie oraz kąpiele wodne i słoneczne na tutejszych uroczych, kamienno-żwirowych plażach. Nie odnajdziemy tu gwarnej dyskoteki, jednak mniejsze bary zaspokoją chęć wieczornej rozrywki, a przystań promowa zaoferuje nie tylko wyprawę na Korčulę i Hvar, ale także krótsze rejsy pełne pięknych widoków. Poza tym popularne są tu sporty wodne, takie jak rowerki, narty i nurkowanie.
Mniejsze miejscowości Riwiery Makarskiej mogą być idealnym wyborem na spokojne rodzinne wakacje, bądź wczasy pełne wytchnienia i ciszy. Dodatkowo magiczne góry i krystalicznie czysta woda morska to gwarancja niezapomnianych widoków!

Adriatyk, Chorwacja, Makarska