Pyszny poranek? Śniadania w Bośni i Hercegowinie.

Rego-Bis, 09.05.2022

Kuchnia Bośni i Hercegowiny odzwierciedla wielokulturowy charakter kraju i lata wpływów pochodzących z Imperium Osmańskiego, basenu morza Śródziemnomorskiego i centralnej Europy. Jedzenie w Bośni i Hercegowinie na pierwszy rzut oka wydaje się dość podobne do jedzenia  sąsiadów, ale zawiera kilka wspaniałych niespodzianek, które sprawiają, że jest to jedna z najbardziej zróżnicowanych i pysznych kuchni Bałkanów. Co warto zjeść na śniadanie w Bośni i Hercegowinie?

Burek

Ta klasyka nie tylko bałkańskiej kuchni doskonale nadaje się na pożywne śniadanie. Burek składa się z warstw ciasta filo z różnymi nadzieniami. Pomimo tureckiego lub perskiego pochodzenia, danie to przekształciło się w dumny klejnot bośniackiej kuchni narodowej. Chociaż większość miejscowych twierdzi, że tylko burek z mieloną wołowiną można nazwać burkiem, to samo danie pojawia się również z innymi nadzieniami. Inne odmiany są znane pod różnymi nazwami: sirnica (z zerem), zeljanica (ze szpinakiem) i krompiruša (z ziemniakami). Burek zazwyczaj jest zwinięty w kształt ślimaka i ten typ jest zwykle spotykany w piekarniach. Natomiast tradycyjne restauracje często robią go w formie ciasta, które przed podaniem jest krojone na ćwiartki. Burek warto popić jogurtem. Danie to cieszy się ogromną popularnością na całych Bałkanach czy w Turcji, ale to w Bośni i Hercegowinie kulturowe znaczenie tego codziennego dania jest nieporównywalne większe. Najlepiej podsumowuje to wiele lokalnych przysłów sugerujących, że jeśli kobieta może zrobić dobrego burka to kwalifikuje się do małżeństwa.

Ustipci

Ustipci  są przyrządzane ze smażonego ciasta i stanowią doskonałe śniadanie. Mogą być przyrządzone na słodko wypełnione dżemem owocowym lub miodem i posypane cukrem pudrem lub pozostawione bez nadzienia i podawane z dodatkiem śmietany lub nutelli.  Na słono są podane z serem lub kajmakiem, czyli bałkańską wersją twarogu.

Pura

Pura to bośniacka wersja polenty, czyli owsianki z mąki kukurydzianej. Bośnia ma wiele młynów wodnych, które były używane do produkcji mąki kukurydzianej. To popularne śniadanie, które często je się z masłem, ziemniakami lub serem.

Palacinke

Palacinke to bośniacka wersja naleśników. Stanowią świetne i sycące śniadanie. Można je zjeść z nutellą lub orzechami włoskimi i miodem.

Somun

Somun zwany czasami lepinja (lub lepinje) to rodzaj pieczywa. Dostępny z każdym posiłkiem, powszechnie używany do przygotowywania przekąsek i kanapek i idealny do dań mięsnych w kuchni bośniackiej. Miękki i lekki somun wygląda jak chleb pita popularny w Grecji czy w państwach arabskich, ale ma konsystencję bliższą focaccii.