Półwysep marzeń ? Dlaczego w 2023 warto odwiedzić Istrię ?

16.12.2022   Idealna destynacja

Są osoby, które  twierdzą, że Istria jest kawałkiem nieba na Ziemi. Szukając określeń charakteryzujących to miejsce łatwo natrafić na zwroty takie jak: zapierający dech w piersiach, czarujący, zielony, cudowny, wybitny, wspaniały , super… no cóż,wiadomo o co chodzi.
Największym i najbardziej znanym półwyspem w Chorwacji jest Istria znajdująca się w północnej części Adriatyku. W kształcie trójkąta – lub jak powiedzieliby romantycy w kształcie serca – półwysep Istria jest naturalnie ograniczony morzem  a we wschodniej części (w kierunku reszty Chorwacji) masywem górskim Učka. Stąd jest niedaleko do Alp a dojazd z Polski jest łatwiejszy i szybszy niż choćby do Dalmacji. Klimat na Istrii to typowy śródziemnomorski z łagodnymi zimami i ciepłymi, ale suchymi latami. Istnieje jednak niewielka różnica między klimatem na wybrzeżu i w głębi lądu (kierując się na północ). Pod względem geograficznym półwysep Istria o powierzchni 3160 km2 można podzielić na dwie zasadnicze części: wybrzeże, które na ogół składa się z krasu, oraz tereny wiejskie z żyznymi równinami i dolinami. Istria oferuje miejsca z licznymi pozostałościami archeologicznymi i zadziwiającymi zabytkami starożytnej architektury rzymskiej. Rezultatem bogatej historii jest dzisiejsza wyjątkowość pod względem dziedzictwa kulturowego, języka, aspektów życia codziennego i gastronomii w porównaniu z resztą Chorwacji. Powszechnie wiadomo, że region Istrii liczy najwięcej mniejszości narodowych w Chorwacji – włoską, serbską, bośniacką, słoweńską i albańską. Jest to zdecydowanie najbardziej zróżnicowany region kraju. Ze względu na mniejszość włoską występuje dwujęzyczność (np. nazw miejscowości), które są podawane po chorwacku i włosku. Dlaczego warto Istrię odwiedzić w wakacje 2023 ?

Włoski koloryt w Chorwacji

Istria ma włoski koloryt, nie tylko ze względu na mniejszość włoską. Miasteczka  mają nazwy włoskie i chorwackie — Rovinj to Rovigno, Bale to Valle, Grožnjan to Grisignana.
Winnice, gaje oliwne, nadmorskie wioski w barwach Ligurii, miasteczka na wzgórzach, które wyglądają jak prosto z Toskanii. Spoglądając na zdjęcia Rovinj trudno zgadnąć, że nie zostały zrobione we Włoszech. Istria ma długą historię podbojów przez różne kultury i imperia: Rzymian, Franków, Wenecjan, Napoleona, Habsburgów, była częścią Jugosławii.  W rezultacie Istria jest melanżem różnych kultur i ma zupełnie inny charakter niż wybrzeże Dalmacji. Jedzenie stanowi centralny punkt życia, miejscowi malują swoje domy na jasne kolory. A wpływy włoskie pozostają stałe – od wielu rodzajów oliwy z oliwek po ożywione rozmowy mieszkańców.

Malownicze małe miasteczka

Miłośnicy małych, uroczych miasteczek będą Istrią zachwyceni.  Każde miasto ma swój własny charakter, a jego mieszkańcy twierdzą, że jest to najładniejsze miasto na Istrii. Idealnym dniem na największym chorwackim półwyspie byłoby wczesne wyruszenie i odwiedzenie czterech lub pięciu miast w ciągu dnia z postojem w jednym na niespieszny lunch. Więc które małe miasteczka najlepiej zwiedzić?  Najbardziej popularne to Motovun i Grožnjan. Jednak jest wiele innych wartych odwiedzenia jak choćby Vodnjan, Bale, Oprtalj czy Buzet. Labin idealnie się nadaje na wypad z Puli. Umag i Novigrad to piękne nadmorskie miasteczka. Do tego Hum, który twierdzi, że jest najmniejszym miastem na świecie.

Aktywny wypoczynek na rowerze

Istria staje się dość popularnym celem miłośników aktywnego wypoczynku, licząc łącznie prawie 2700 kilometrów tras rowerowych. Podczas jazdy na rowerze można dotrzeć do jednych z najpiękniejszych punktów widokowych na Istrii. W zależności od celów można wybierać między przyjaznymi rodzinom trasami rekreacyjnymi lub bardziej wymagającymi, pełnymi przygód szlakami. Nawierzchnia zmienia się z drogi gruntowej na żwirową i asfaltową. Wszystkie trasy rowerowe są odpowiednio oznakowane i regularnie utrzymywane, rozciągają się na długości od 10 do 125 km. Ulubioną i zdecydowanie najpopularniejszą jest trasa Parenzana, idealna do jazdy na rowerze górskim o przepięknej scenerii.