Podróż do Czech? Sprawdź aktualne restrykcje covidowe

Rego-Bis, 15.11.2021

Powoli zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Aby wczuć się w magiczną, przedświąteczną atmosferę warto wybrać się na tradycyjne bożonarodzeniowe jarmarki. W Republice Czeskiej do największych i najbardziej znanych „vánočních trhů” należą te które są organizowane w stolicy, czyli w Pradze. Jeden z nich jest odbywa się na Rynku Staromiejskim. Został on w 2019 uznany przez prestiżowy brytyjski dziennik The Times za jeden z pięciu najlepszych w Europie. Jarmarki wraz z zabytkami pięknej Pragi można zobaczyć w ramach ekspresowej, jednodniowej wycieczki „Romantyczna Praga- zimowy spacer” organizowanej przez biuro podróży Rego-Bis.

Wyjeżdżając za granicę należy jednak pamiętać o restrykcjach związanych z zwalczeniem pandemii, które obowiązują w danym państwie. Przed wyjazdem najlepiej takie informacje sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Polskie służby dyplomatyczne na bieżąco monitorują sytuację i nowo wprowadzane regulacje. W przypadku Republiki Czeskiej aktualne informacje znajdują się pod tym linkiem: https://www.gov.pl/web/czechy/stan-wyjatkowy-w-republice-czeskiej-zasady-podrozowania 

Jeszcze lepszym źródłem informacji są oficjalne strony danych państw poświęcone walce z pandemią covid-19. W przypadku Republiki Czeskiej ta strona nosi nazwę https://covid.gov.cz/ i jest dostępna w języku czeskim oraz angielskim.

Informacje wjazdowe stan na 13.11.2021

Jeżeli wybieramy się do Republiki Czeskiej z sąsiedniego państwa drogą lądową, czyli na przykład z Polski na okres nie dłuższy niż 24 godziny to nie musimy spełniać żadnych kryteriów wjazdowych (np. być zaszczepionym) czy podejmować żadnych formalnych działań.

W przypadku podróży dłuższych niż 24 h drogą lądową i wszystkich podróży lotniczych z Polski osoby powyżej 12 roku życia muszą spełnić następujące kryteria:

wypełnić formularz przyjazdowy - https://plf.uzis.cz/,

a ponadto:

- posiadać zaświadczenia o przyjęciu dwóch dawek szczepionki na COVID-19 (upłynęło min. 14 dni od drugiego szczepienia lub min. 14 dni od przyjęcia szczepionki jednodawkowej). Uznawane są tzw. paszporty COVIDowe lub zaświadczenia krajowe przetłumaczone na język czeski/angielski

 - lub posiadać zaświadczenia o odbyciu choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2 (upłynęło nie więcej niż 180 dni) lub posiadać negatywny wynik testu PCR (ważny 72h) przed wjazdem do Republiki Czeskiej, a następnie powtórzenia testu PCR pomiędzy 5 a 7 dniem pobytu w Republice Czeskiej (od wjazdu do chwili otrzymania wyniku testu nie obowiązuje kwarantanna).

Restrykcje stan na 13.11.2021

W większości zamkniętych przestrzeni takich jak np. restauracje, muzea, środki komunikacji publicznej należy nosić maseczki ochronne o standardzie FFP2 (KN95)  lub wyższym. Jest to wyraźna różnica w stosunku do Polski, gdzie wystarczy zwykła maseczka. Maseczki ochronne można dostać np. w marketach (wyglądają one grubiej niż zwykłe maseczki). Na zewnątrz należy nosić środki ochrony dróg oddechowych o standardzie FFP2 lub wyższym jeżeli w miejscu przebywa więcej niż 30 osób i nie można zachować od nich odległości 1,5 m.

Jaka jest różnica między maseczką ochronna a zwykłą maseczką?
Maseczka ochronna (półmaska) silnie chroni osobę noszącą przed wnikaniem wirusów i bakterii ze środowiska zewnętrznego 

Maseczki ochronne różnią się oznaczeniem. W szczególności wskazane są FFP2 (CN 95) i FFP3 (CN 99). Skrót FFP pochodzi od angielskiego terminu „filtering face piece”, liczba po tym oznaczeniu wskazuje stopień ochrony, odpowiednio stopień przepuszczalności maseczek ochronnych zgodnie z normą europejską: maseczki ochronne klasy FFP2 (KN95) muszą wychwytywać co najmniej 94% cząstek unoszących się w powietrzu. Dla półmaski klasy FFP3 (KN99) jest to 99%.

Aby skorzystać z restauracji, baru, kawiarni czy hotelu należy przedstawić zaświadczenie o szczepieniu (np. tzw. paszport covidowy), zaświadczenie o przejściu covid-19 (upłynęło nie więcej niż 180 dni) bądź negatywny wynik testu (PCR ważny 72 h albo antygenowy ważny 24h).

Uproszczone podsumowanie:

•    wjazd do 24 h do Czech bez ograniczeń i formalności
•    do restauracji tylko osoby zaszczepione
•    należy zabrać ze sobą maskę ochronną o standardzie co najmniej FFP2 (zwykła maseczka nie wystarczy!).

Przydatne zwroty które można usłyszeć w Czechach w związku z pandemią:
•    očkování – szczepienie
•    rouška – maseczka (zwykła)
•    respirátor – maseczka ochronna klasy FFP2 albo wyższa

Kto odpowiadał za wprowadzanie regulacji w celu zwalczania koronawiursa w Republice Czeskiej? Gdy wybuchła pandemia ministrem zdrowia był Adam Vojtěch. Czy mógłby on wyśpiewać aktualne zasady bezpieczeństwa? Odpowiedź brzmi tak i to w doskonałym stylu. Adam Vojtěch zyskał sławę jako gwiazda muzycznego talent show „Česko hledá SuperStar”, gdzie dotarł do półfinału. Następnie ukończył studia prawnicze i rozpoczął karierę polityczną. W 2017 został posłem do parlamentu a od 13.12.2017 ministrem zdrowia (w wieku zaledwie 31 lat) w rządzie Andreja Babiša. We wrześniu 2020 roku w czasie drugiej fali pandemii zrezygnował z stanowiska ministra. Zastąpił go pułkownik Roman Prymula – epidemiolog i lekarz wojskowy, zwolennik twardych restrykcji. Na stanowisku ministra wytrzymał niewiele ponad miesiąc. 22 października został sfotografowany jak w nocy wychodzi bez maski z restauracji zlokalizowanej na Wyszehradzie (praskie wzgórze, gdzie znajduje się wiele interesujących zabytków np. rotunda św. Marcina z XI czy neogotycki kościół św. Piotra i Pawła). Tym sposobem minister, który wprowadza regulacje sam się do nich nie stosował (restauracje były w tym czasie zamknięte i należało chodzić w maseczkach). W wyniku tego incydentu Roman Prymula został odwołany i zastąpił go lekarz Jan Blatný. Jan Blatný został odwołany z funkcji w kwietniu 2021. Premier Andrej Babiš rzekomo nie był zadowolony z jego pracy a prezydent Miloš Zeman życzył sobie jego odwołania, ponieważ minister Blatný blokował przyjęcie do użytku rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Zastąpił go lekarz i dyrektor szpitala Petr Arenberger. Był to kolejny minister, który nie wytrzymał nawet 2 miesiące na stanowisku i musiał zrezygnować w atmosferze skandalu. Głównym powodem rezygnacji było zatajenie i nieścisłości jego w zeznaniach majątkowych. Jego zeznanie za 2019 miało tylko 3 strony, w których jako dyrektor szpitala informował, że ma 5 nieruchomości i nie posiada żadnych dodatkowych dochodów. Natomiast w 2020 zeznanie miało już 16 stron a Petr Arenberger miał dysponować aż 65 nieruchomościami i dodatkowymi dochodami w wysokości prawie 30 milionów koron (ponad 4,5 miliona złotych). Doszły do tego oskarżenia o konflikt interesów. Nowym ministrem stał nie kto inny jak ponownie Adam Vojtěch. Niedługo skończy on pełnić swoją funkcję, ponieważ partia rządząca ANO 2011 przegrała październikowe wybory parlamentarne. W związku z częstymi zmianami ministrów zdrowia w Czechach żartuje się, że pojawiła się nowa jednostka czasu. Ile czasu zostało do zakończenia roku szkolnego? - 2 ministrów zdrowia.


Czesi używają również powiedzenie, że ministrze „střídají se jako na orloji”, czyli zmieniają się jak w zegarze słonecznym. Jest to nawiązanie do słynnego średniowiecznego praskiego zegara astronomicznego, zlokalizowanego na ścianie Ratusza Staromiejskiego. O każdej pełnej godzinie (9.00 - 23.00) w 2 okienkach w zegarze pojawiają się łącznie figury 12 świętych. Praski orloj oraz inne znakomite atrakcję Pragi można zobaczyć w ramach jednodniowej wycieczki „Romantyczna Praga- zimowy spacer”.