O Czarnogórze słów kilka

13.12.2021   Poznać lepiej

Czy warto wybrać się  na wczasy do Czarnogóry? Zadając do pytanie od razu pojawia się kolejne. Jaką Czarnogórę mamy na myśli? Istnieje szczyt oraz popularny ośrodek narciarski o nazwie Czarna Góra w Sudetach w masywie Śnieżnika. Wybierając na tegorocznego sylwestra do przyjemnego Hotelu Mir-Jan SPA w Lądku Zdrój można spokojnie odwiedzić Czarną Górę (jest ona odległa tylko o 11 km). Co ciekawe, wcześniejsza niemiecka nazwa szczytu brzmiała Schwarzer Berg. Gdyby zasłużony czeski polityk i książę Karel Schwarzenberg oraz znany aktor i polityk Arnold Schwarzenegger postanowili wybrać się na narty w tym czasie co my, to można by się pochwalić: „w Schwarzer Bergu szusowałem z Schwarzenbergiem i Schwarzeneggerem.”  Natomiast w Czeskiej Republice znajduje się niewielkie miasteczko o nazwie Černá Hora, czyli Czarna Góra. Liczy około 2200 mieszkańców, na jej terenie znajduje się XIII wieczny zamek później przebudowany na pałac.  Największą atrakcją jest założony już w 1298 roku browar Černá Hora oferujący szeroki wybór doskonałego piwa. Istnieje możliwość zwiedzania browaru. A jeśli nie chcemy zobaczyć morza śniegu, morza czeskiego piwa tylko prawdziwe morze, takie ze słoną wodą? Wtedy trzeba wybrać się w dłuższą podróż do Czarnogóry nad Morzem Adriatyckim.

Nazwa tego państwa po czarnogórsku brzmi „Crna Gora”, po czesku tak samo jak miasteczko z browarem, czyli Černá Hora. W większości języków, w tym po angielsku nosi nazwę „Montenegro”. Nazwa oznacza oczywiście czarną górę i była używana przez Wenecjan, którzy przez wiele wieków dominowali w tym regionie (stąd piękne zabytki w stylu włoskim np. w Kotorze i Peraście). Kraj jest bardzo mały, ma powierzchnię 13 812 km². W Polsce są zaledwie 3 województwa (śląskie, świętokrzyskie i opolskie) mniejsze od Czarnogóry. Jak sama nazwa wskazuje jest to państwo wyjątkowo górzyste ze średnią wysokością 1,086 m n.p.m.  Dla porównania Polska ma tylko 173 m, alpejska Austria 910 m a sąsiednia Albania 708 m n.p.m. Najwyższy szczyt to Bobotov Kuk 2,522 m n.p.m. zlokalizowany w masywie górskim Durmitor. W Durmitorze znajduje się 48 szczytów powyżej 2000 m n.p.m. oraz największy i najgłębszy kanion w Europie, czyli kanion rzeki Tara. Głównym miastem Durmitoru jest Żabljak nazywany czasem „czarnogórskim Zakopanym”. W 1952 roku powstał park narodowy, który w 1980 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W sumie Czarnogóra ma 5 parków narodowych: wspomniany Durmitor, Jezioro Szkoderskie, Lovćen, Biogradska Gora oraz Prokletije (Góry Przeklęte). Obecnie na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajdują się 4 pozycje (trzy dziedzictwa kulturowego: Przyrodniczy i Kulturowo-Historyczny Region Kotoru, późnośredniowieczne rzeźbione nagrobki kamienne (Žabljak, Plužin) oraz fortyfikacje weneckie z XVI–XVII wieku (Kotor) i jedno o charakterze przyrodniczym: Park Narodowy Durmitor.   Długość granic lądowych Czarnogóry wynosi 625 km. Dalsze 293,5 km przypada na granicę morską. Czarnogóra graniczy z następującymi państwami: z Chorwacją (25 km), Bośnią i Hercegowiną (225 km), Serbią (124 km), Kosowem (79 km) i Albanią (172 km). Populację Czarnogóry szacuje się na 607,414 mieszkańców (2021). Z Polskich miast to Wrocław, Łódź, Kraków i Warszawa mają więcej mieszkańców niż cała Czarnogóra. Prawie jedna trzecia: 177,000 zamieszkuje stolicę – Podgoricę. 

Czy warto wybrać się do Czarnogóry w wakacje 2022 ? Sprawdź i przekonaj się sam rezerwując np. Villę Margot w przepięknym Herceg Novi nad Zatoką Kotorską.