Na wczasy bez piwa ani rusz?

12.11.2021   Poznać lepiej

Wiele osób wyjeżdżając na wakacje zwłaszcza do ciepłych krajów nie może obyć się bez piwa. Co ciekawe, nie jest to zjawisko nowe. Już w średniowieczu książę krakowski Leszek Biały w liście do papieża Honoriusza III tłumaczył się, że nie może wybrać się na krucjatę, ponieważ w czasie wyprawy nie będzie mógł napić się piwa:

Złożony chorobą, popłynąć do Ziemi Świętej nie mogę, zwłaszcza iż z powodu przypadłości w naturę ciała wymierzonej, ani wina, ani prostej wody pić nie mogę, przyzwyczajonym tylko piwo względnie miód pić”.

We współczesnych czasach w Macedonii, która słynie przede wszystkim z doskonałego wina i rakiji argumentu o niemożności wypicia dobrego piwa nie można już zastosować. W Macedonii jest kilka znakomitych, lokalnych marek tego trunku.

Najbardziej znane jest produkawane w stolicy kraju Skopje piwo Skopsko. Jest ono warzone przez browar Pivara Skopje, który został założony już w 1922 roku przez dwóch Czechów: inżyniera Victora Zeissa i bankiera Karla Husnika. Powstał on na obszarze 32,347 m2, 2 kilometry na wschód od Skopje, blisko strategicznej linii kolejowej Nis-Skopje.  W latach 1922 - 1924 Czesi zainwestowali 9 milionów dinarów. W okresie przedwojennym roczna zdolność produkcyjna browaru wynosiła 35 000 hektolitrów piwa, 720 ton słodu piwnego i 1500 ton lodu. Obecnie piwo Skopsko jest  oferowane w kilku rodzajach:

  • Klasyczne, jasne produkowane od ponad 90 lat. Jak podaje producent, według niezależnych badań w Macedonii dosłownie nie ma obywateli, którzy nie słyszeli lub nie wiedzą, co oznacza Skopsko. W Republice Macedonii Północnej – kiedy chcesz piwa, tak naprawdę chcesz Skopsko w odmianie klasycznej,
  • Ciemne, o kolorze ciemnego mahoniu, który jest wynikiem podwójnego prażenia słodu jęczmiennego,
  • Skopsko Smooth, jasne produkowane przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii filtracji na zimno przez co uzyskuje bardziej chmielowy aromat,
  • Skopsko Radler, czyli orzeźwiające połączenie piwa z sokiem cytrynowym o niskiej zawartości alkoholu (2%),
  • Skopsko IPL (Indian Pale Ale), piwo powstałe z połączenia 3 rodzajów chmielu o intensywnym smaku. 

Pivara Skopje produkuje także piwo Gorsko. Dla osób znający język angielski, a chcących się więcej dowiedzieć o macedońskim stołecznym browarze, zapraszamy na ich oficjalną stronę: https://polnacasa.mk. W przyszłym 2022 roku browar będzie obchodził 100 lecie istnienia. Czy nie warto uczcić tej rocznicy kuflem Skopsko bezpośrednio w Macedonii np. w wpisanym na listę  Światowego Dziedzictwa UNESCO mieście Ochryda?

W Prilepie - bardzo ważnym historycznie mieście miejscowy browar produkuje doskonałego lagera o złocistym, żółtym kolorze. Stąd wzięła się nazwa Zlaten Dab, czyli „Złoty Dąb”.

Osoby które wybierają się autokarem albo samochodem do Macedonii oraz lubią alkohole które mają w nazwie złoty mogą się zatrzymać na Słowacji na przerwę obiadową. Do posiłku warto wtedy wypić  jedno z najbardziej znanych słowackich piw Zlatý Bažant, czyli „Złotego Bażanta”. Prilepska Pivarnica oferuje również lagera Krali Marko, która w nazwie nawiązuje do miejscowego władcy z XIV wieku.

Oprócz lokalnych marek piw, w Macedonii można spotkać m.in. Heinekena, Tuborga, czarnogórskie Nikšićko, serbskiego Jelena, słoweńskie Laško czy czeskiego Kozela.

Dobre piwo najlepiej smakuje w dobrym towarzystwie i przyjemnym otoczeniu. Czy plaża z krystalicznie czystą, ciepłą wodą nad jednym z najstarszych jezior w Europie z widokiem na majestatyczne góry, których szczyty sięgają nawet 2000 m n.p.m. spełnia powyższe kryteria ? Sprawdź sam wybierając się na wczasy z Rego-Bis na jezioro Ochrydzkie w Macedonii na przykład do Hotelu Bellevue, który oferuje takie widoki: