Na wczasy bez piwa ani rusz?

Rego-Bis, 12.11.2021

Wiele osób wyjeżdżając na wakacje zwłaszcza do ciepłych krajów nie może obyć się bez piwa. Co ciekawe, nie jest to zjawisko nowe. Już w średniowieczu książę krakowski Leszek Biały w liście do papieża Honoriusza III tłumaczył się, że nie może wybrać się na krucjatę, ponieważ w czasie wyprawy nie będzie mógł napić się piwa:

Złożony chorobą, popłynąć do Ziemi Świętej nie mogę, zwłaszcza iż z powodu przypadłości w naturę ciała wymierzonej, ani wina, ani prostej wody pić nie mogę, przyzwyczajonym tylko piwo względnie miód pić”.

We współczesnych czasach w Macedonii, która słynie przede wszystkim z doskonałego wina i rakiji argumentu o niemożności wypicia dobrego piwa nie można już zastosować. W Macedonii jest kilka znakomitych, lokalnych marek tego trunku.

Najbardziej znane jest produkawane w stolicy kraju Skopje piwo Skopsko. Jest ono warzone przez browar Pivara Skopje, który został założony już w 1922 roku przez dwóch Czechów: inżyniera Victora Zeissa i bankiera Karla Husnika. Powstał on na obszarze 32,347 m2, 2 kilometry na wschód od Skopje, blisko strategicznej linii kolejowej Nis-Skopje.  W latach 1922 - 1924 Czesi zainwestowali 9 milionów dinarów. W okresie przedwojennym roczna zdolność produkcyjna browaru wynosiła 35 000 hektolitrów piwa, 720 ton słodu piwnego i 1500 ton lodu. Obecnie piwo Skopsko jest  oferowane w kilku rodzajach:

  • Klasyczne, jasne produkowane od ponad 90 lat. Jak podaje producent, według niezależnych badań w Macedonii dosłownie nie ma obywateli, którzy nie słyszeli lub nie wiedzą, co oznacza Skopsko. W Republice Macedonii Północnej – kiedy chcesz piwa, tak naprawdę chcesz Skopsko w odmianie klasycznej,
  • Ciemne, o kolorze ciemnego mahoniu, który jest wynikiem podwójnego prażenia słodu jęczmiennego,
  • Skopsko Smooth, jasne produkowane przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii filtracji na zimno przez co uzyskuje bardziej chmielowy aromat,
  • Skopsko Radler, czyli orzeźwiające połączenie piwa z sokiem cytrynowym o niskiej zawartości alkoholu (2%),
  • Skopsko IPL (Indian Pale Ale), piwo powstałe z połączenia 3 rodzajów chmielu o intensywnym smaku. 

Pivara Skopje produkuje także piwo Gorsko. Dla osób znający język angielski, a chcących się więcej dowiedzieć o macedońskim stołecznym browarze, zapraszamy na ich oficjalną stronę: https://polnacasa.mk. W przyszłym 2022 roku browar będzie obchodził 100 lecie istnienia. Czy nie warto uczcić tej rocznicy kuflem Skopsko bezpośrednio w Macedonii np. w wpisanym na listę  Światowego Dziedzictwa UNESCO mieście Ochryda?

W Prilepie - bardzo ważnym historycznie mieście miejscowy browar produkuje doskonałego lagera o złocistym, żółtym kolorze. Stąd wzięła się nazwa Zlaten Dab, czyli „Złoty Dąb”.

Osoby które wybierają się autokarem albo samochodem do Macedonii oraz lubią alkohole które mają w nazwie złoty mogą się zatrzymać na Słowacji na przerwę obiadową. Do posiłku warto wtedy wypić  jedno z najbardziej znanych słowackich piw Zlatý Bažant, czyli „Złotego Bażanta”. Prilepska Pivarnica oferuje również lagera Krali Marko, która w nazwie nawiązuje do miejscowego władcy z XIV wieku.

Oprócz lokalnych marek piw, w Macedonii można spotkać m.in. Heinekena, Tuborga, czarnogórskie Nikšićko, serbskiego Jelena, słoweńskie Laško czy czeskiego Kozela.

Dobre piwo najlepiej smakuje w dobrym towarzystwie i przyjemnym otoczeniu. Czy plaża z krystalicznie czystą, ciepłą wodą nad jednym z najstarszych jezior w Europie z widokiem na majestatyczne góry, których szczyty sięgają nawet 2000 m n.p.m. spełnia powyższe kryteria ? Sprawdź sam wybierając się na wczasy z Rego-Bis na jezioro Ochrydzkie w Macedonii na przykład do Hotelu Bellevue, który oferuje takie widoki: