Obalamy legendy i mity podróżnicze

Hania, 17.02.2024

W świadomości wielu osób zakorzeniły się jednak mity podróżnicze, które skutecznie zniechęcają przed spakowaniem plecaka czy walizki i wyruszeniem, aby poznawać świat. Jakie są najpopularniejsze mity, które skutecznie blokują przed podróżowaniem?

MIT 1: Podróżowanie za granicę jest drogie

Mnóstwo osób nie decyduje się na wakacje albo rezygnuje z marzeń o podróżowaniu, ponieważ kojarzy je ze zbyt dużym kosztem. Jeżeli niewłaściwie zaplanuje się podróż oraz wydatki z nią związane, to z pewnością takie wyjazdy mogą znacznie nadszarpnąć domowy budżet. Istnieje jednak wiele sposobów na to, aby podróżować tanio.

Kluczem może okazać się wcześniejsze rozeznanie w zakresie cen żywności czy zakwaterowania w docelowym miejscu podróży, a także wyszukanie promocji na tanie bilety lotnicze, do czego świetnie nadaje się Internet.

Ciekawą opcją, jeśli chodzi o środek płatności, może okazać się karta kredytowa z programem lojalnościowym, natomiast w przypadku przemieszczania się, warto odpuścić samochód i wykorzystywać publiczne środki transportu lub carpooling. Niewielki bagaż, w którym znajdują się wyłącznie niezbędne rzeczy, to z kolei spora oszczędność na opłatach za przewóz.

MIT 2: Z angielskim na wakacjach porozumiesz się wszędzie

Władając dobrze angielskim, można się porozumieć w większości popularnych destynacji, jednak znajomość tego języka w wielu zakątkach świata, w tym nawet Europy – nie jest gwarancją płynnej komunikacji.

Z tego powodu dobrym pomysłem będzie nauczenie się kilku podstawowych zwrotów w języku lokalnym, dzięki czemu można lepiej zrozumieć regionalną kulturę i łatwiej poradzić sobie np. podczas zamawiania posiłku w restauracji bądź zapytać o drogę. Niezastąpioną formą komunikacji pozostaje oczywiście gestykulacja, pomocny może okazać się również internetowy translator w telefonie.

MIT 3: Tani street food jest zagrożeniem dla zdrowia

Wśród wielu turystów panuje przekonanie, że street food to zagrożenia dla zdrowia. Jeżeli korzystamy z usług „gastronomów” oferujących wątpliwą jakość produktów czy będących na bakier z higieną, to faktycznie – konsekwencje dla zdrowia mogą być straszne.

Większość sprzedawców trudniących się street food’em przygotowuje potrawy na oczach klientów, wykorzystując do tego lokalne składniki, które mogą okazać się świeższe, niż produkty w niektórych restauracjach. Street food będący zagrożeniem dla życia to mit podróżniczy, bowiem jest to doskonały sposób na poznanie zwyczajów i smaków danego regionu świata, a dodatkowo okazja, aby nie odchudzić znacząco portfela.

MIT 4: Planując podróż w pojedynkę narażasz się na niebezpieczeństwo

Większość osób podróżuje we dwoje albo w większej grupie, jednak nie brakuje amatorów, którzy wolą zobaczyć świat w pojedynkę. Olbrzymie społeczności zrzeszone wokół internetowych grup podróżniczych i turystycznych, to dobre miejsce na weryfikację bezpieczeństwa w konkretnych lokalizacjach w sezonie oraz poza nim.

Wielu cennych informacji, które sprawiają, że podróż solo będzie bezpieczna i dostarczy mnóstwa niezapomnianych wrażeń, mogą dostarczyć też przewodniki oraz porady doświadczonych globtroterów. Słuszną praktyką i ważnym czynnikiem bezpiecznej turystyki w pojedynkę jest każdorazowe informowanie bliskich o dokładnym celu podróży.

Udostępnij

Hania

Na blogu Rego dzielę się z Wami swoją wiedzą, ale przede wszystkim wielką pasją do podróży, zwiedzania świata i odpoczywania w pięknych krajach, hotelach.