Miasto pałaców? Cesarskie rezydencje Wiednia

Rego-Bis, 21.11.2022

Miłośnicy historii, monarchii i architektury będą Wiedniem zachwyceni. Rezydencje Habsburgów w stolicy Austrii robią niesamowite wrażenie na każdym kto je zobaczy.

Zwiedzanie pałaców, gdzie znajdują się interesujące muzea daje wgląd w przeszłość i pozwala lepiej zrozumieć dawne epoki. Majestat, elegancja i przywiązanie do detali tworzą niepowtarzalny styl i klimat cesarskich rezydencji. Hofburg czy Schönbrunn z pięknymi ogrodami to symbole i zarazem miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić w stolicy Austrii.

W czasie przygotowań przedświątecznych warto zrobić sobie krótki odpoczynek i poszukać inspiracji poza granicami kraju. Wiedeń ze względu na swoją geograficzną bliskość i dobry dojazd z Polski jest doskonałym miejscem na jednodniową wycieczkę. Katowickie biuro podróży Rego-Bis od lat organizuje wyjazdy typu express na jarmarki bożonarodzeniowe.

Wtedy można zwiedzić najważniejsze zabytki europejskich stolic oraz poczuć magię świąt. Zimą 2022 przy współpracy z renomowanym polskim przewoźnikiem firmą Sindbad dysponującym komfortowymi autokarami będzie można zobaczyć Pragę, Budapeszt czy Wiedeń. Jakie pałace warto w stolicy Austrii zobaczyć?

Hofburg

Rozległy kompleks pałacowy, który przez ponad sześć wieków był główną siedzibą Habsburgów.  Początki pałacu sięgają XIII wieku,  od 1275 roku była to oficjalna rezydencja każdego austriackiego władcy.  Kompleks składa się z licznych budynków odzwierciedlających różne okresy historyczne i style architektoniczne w tym gotyk, renesans, barok i rokoko. Hofburg zajmuje 59 akrów z 18 grupami budynków, w tym 19 dziedzińcami i 2600 pokojami.  

Obecnie na terenie Hofburga znajduje kilka muzeów, kaplica, biuro i rezydencja prezydenta Austrii, biblioteka narodowa, słynna hiszpańska szkoła jeździecka i park. Publicznie dostępne części tego kompleksu pałacowego oferują wgląd w życie imperium. Wszystko, od łazienki cesarzowej Elżbiety po puszki po ciastkach. Zwiedzanie obejmuje trzy główne atrakcje: Muzeum Sisi, prezentujące życie cesarzowej Elżbiety (1837-1898),  apartamenty cesarskie (Kaiserappartements), które były używane przez Elżbietę i jej męża, cesarza Franciszka Józefa (1830-1916) oraz kolekcję sreber  (Silberkammer).  

W jej skład wchodzi m.in imperialna porcelana, naczynia, sztućce, przybory kuchenne i często zadziwiająca dekoracja stołowa. W Hofburgu znajdują się również stajnie i hala widowiskowa Hiszpańskiej Szkoły Jazdy Konnej, w której mieszkają słynne ogiery lipicańskie. Bogata historia szkoły jazdy sięga XVI wieku. Schatzkammer (skarbiec cesarski) skrywa kosztowności takie jak klejnoty koronne, relikwie religijne i podobne przedmioty zebrane przez Habsburgów.

W galeriach znajdują się różne perełki, jak choćby korona cesarska Habsburgów, szaty koronacyjne, krzak różany wykonany w całości ze złota, XV-wieczny miecz ceremonialny cesarza Maksymiliana I. Innym godnym uwagi miejscem w kompleksie to Kaplica Cesarska (Burgkapelle). 

Pałac i park Schönbrunn

Schönbrunn  - najpopularniejsza atrakcja turystyczna w Wiedniu jest porównywalna z francuskim Wersalem. Na Google znajduje się ponad 110 000 opinii, których średnia wynosi 4,7 (na maksimum 5,0). Obecny pałac pochodzi z lat czterdziestych XVIII wieku, choć potem był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany.

W niezwykłym kompleksie, który był letnią siedzibą Habsburgów znajduje ponad 1441 pokoi i apartamentów. Schönbrunn znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO jest wart odwiedzenia nie tylko ze względu na wspaniałą architekturę, ale także wyjątkowo piękny park. W pobliżu pałacu znajduje się wiedeńskie zoo – najstarszy działający na świecie obiekt tego typu.  

Powiązane oferty