Mekka deserów? Oczywiście Turcja!

Rego-Bis, 20.12.2021

Kto będąc na wakacjach w słonecznej Turcji (np. w hotelu Lonicera World w Alanyi - Turkler)  nie spróbował baklawy, kadayıfu, tulumby, lokmy, chałwy czy lokum? A to są tylko najbardziej znane tureckie smakołyki. Słodkości są dostępne na każdym kroku w hotelach, wyspecjalizowanych cukierniach, bazarach i sprzedaży ulicznej. A co konkretnie kryje się pod przytoczonymi wcześniej nazwami deserów?

Baklawa

Królowej słodkości specjalnie przedstawiać nie trzeba. Najbardziej znany w Turcji deser występuje w  różnych kształtach i kolorach (najczęściej są to kwadraciki). Jest on niezwykle słodki. Baklawa najczęściej jest robiona z  cienkiego i kruchego ciastka listkowego (filo). Przekłada się ją różnymi rodzajami orzechów (włoskie, pistacje, migdały) lub mniej tradycyjnie wiśniami. Sekretem słodkości tego deseru jest syrop, którym suche ciasto zaraz po upieczenie jest polewane. Syrop jest przygotowany najczęstszej z masła i cukru albo miodu. Z tego powodu jest tak słodkie. Aby baklawie nadać jeszcze bardziej smakowity wygląd jest ona obsypywana na wierzchu zmielonymi pistacjami.

Kadayif 

Za granicą mniej znany niż baklawa, ale w Turcji równie popularny. Podstawą są cieniutkie, kruche, chrupiące nitki (niczym makaron) robione na bazie mąki i wody. Do nitek dodaje się masło i orzechy piekąc na złocisty kolor. Po upieczenie tak samo jak w przypadku baklawy ciasto jest zalewany słodkim syropem (cukier i woda).

Tulumba

Kolejny tradycyjny deser, tym razem tak jak pączki smażony na głębokim tłuszczu. Z wyglądu przypomina hiszpańskie churros, ale jest o wiele słodsze i podawane na zimno. Tulumba jest chrupiąca na zewnątrz a miękka w środku. Tak samo jak churros czy ptysie jest ona robiona z ciasta parzonego. Zaraz po usmażeniu, kiedy jest gorąca należy ją oblać tak jak większość deserów tureckich syropem z cukru wody i cytryny. Podawana na zimno doskonale smakuje z tradycyjną herbatą czy kawą po turecku. Tulumbe można spotkać również w Macedonii np. jako deser poobiedni w hotelu Laki Hotel & Spa nad Jeziorem Ochrydzkim.

Lokma

To po prostu niewielkie (na jeden kęs) tureckie pączki smażone na głębokimi tłuszczu nasączone miodem, syropem czy czekoladą. Bardzo popularne w sprzedaży ulicznej. W Grecji można poprosić sprzedawcę,aby całą porcje oblał sosem (najczęściej czekoladowym).

Helva (chałwa)

Ten popularny i łatwo dostępny w Polsce deser przyrządza się na bazie karmelu i miazgi nasion sezamu. W Turcji w tradycyjną chałwę najlepiej zaopatrzyć się na bazarze albo cukierni (najpopularniejsze są o smaku pistacji i kakao).

Lokum

Znany w Polsce również jako rachatłukum. Są to owocowe galaretki obtoczone w cukrze pudrze.  Lokum jest wyrabiane z mąki pszennej lub skrobi ziemniaczanej i cukru. Dodaje się różne aromaty takie jak woda różana czy z kwiatów pomarańczy lub sok z cytryny oraz ewentualne dodatki m.in. w postaci różnego rodzaju orzechów czy bakalii.   

Dzięki wielowiekowej dominacji Imperium Osmańskiego pyszne desery tureckie obecnie można skosztować na całym Półwyspie Bałkańskim. Najlepiej smakują w pięknych i tradycyjnych miejscach takich jak czarszija, czyli dawna dzielnica turecka. Do najpiękniejszych czarsziji należą te w macedońskiej Ochrydzie i Skopje czy w bośniackim Sarajewie.