Larnaka – idealny kurort na cypryjskie wakacje?

11.05.2022   Poznać lepiej

Cypr to miejsce, które zyskuje na popularności wśród turystów, dzięki takim miejscom jak Larnaka. Miasto jest wyjątkowe, ze względu na jej relaksującą, beztroską atmosferę. Jest tu o wiele spokojniej niż w tętniących życiem kurortach Pafos i  Limassol. Larnaka nie jest przytłoczonym morzem wieżowców, pozostaje w większości nietknięta przez wymagania współczesnej turystyki.

Plaża jest otoczona nadmorską promenadą wysadzaną kołyszącymi się palmami, nad którą góruje fort. Zaledwie kilka kroków w głąb lądu,  w zwartym starym mieście znajduje się piękny Agios Lazaros (Kościół św. Łazarza) oraz klimatyczna dzielnica turecka, w której słynni wytwórcy ceramiki otworzyli swoje sklepy. Co więcej,  jest to również doskonałe miejsce na wypady na południe wzdłuż wybrzeża do najlepszych plaż na wyspie i w głąb lądu do pięknej przyrody i uroczych wiosek. Co warto zobaczyć w Larnace i okolicy?

Kościół Agios Lazaros

Zgodnie z tradycją Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, Łazarz, który powstał z martwych, zamieszkał w Larnace (wtedy znanej jako Kition) i został wyświęcony na miejscowego biskupa. W miejscu, gdzie został pochowany obecnie stoi okazały Agios Lazaros (Kościół św. Łazarza). Kościół został zbudowany w IX wieku na polecenie bizantyjskiego cesarza Leona VI, jako rekompensata za relikwie świętego Łazarza, które zostały przeniesione do Konstantynopola. Na przestrzeni wieków świątynia była przebudowywana, służyła m.in. jako kościół katolicki i krótko jako meczet. W XVII wieku doszło do remontu, który przywrócił pierwotny wygląd.
Kościół ma cztery kopuły nad nawą, a dach wsparty na czterech zestawach podwójnych kolumn. Bogato zdobiona złoceniami ambona jest umieszczona w jednej z tych kolumn. W kolejnej kolumnie znajduje się srebrna ikona z 1659 r. z wizerunkiem św. Łazarza. Warto zwrócić uwagę na niesamowicie ozdobny ikonostas, który jest doskonałym przykładem barokowej rzeźby w drewnie.

Jezioro Słone i Meczet Hala Sultan Tekke

Dla tych, którzy szukają natury na obrzeżach miasta Larnaka godny polecenia jest meczet Hala Sultan Tekke. Świątynia znajduje się po zachodniej stronie Jeziora Słonego w Larnace, trzy kilometry na zachód od centrum miasta. Na terenie kompleksu klasztornego jest grób Umm Haram, ciotki towarzyszki proroka Mahometa. Poświęcone jej sanktuarium uczyniło z tego meczetu miejsce pielgrzymek wielu muzułmanów. Chociaż obecny meczet pochodzi dopiero z 1816 roku, jest on bardzo ładny. Słone Jezioro to rezerwat przyrody i najlepiej je odwiedzić zimą albo wczesną wiosną. Wtedy wypełnia się wodą i przyciąga migrujące ptaki, w tym duże ilości flamingów. Natomiast latem wysokie temperatury powodują wyparowanie wody pozostawiając słone skorupy. Wcześniej sól była zbierana, będąc jednym z głównych produktów eksportowych Cypru. Okolica jest otoczona szlakiem spacerowym, który prowadzi również do Hala Sultan Tekke i doskonale nadaje się na popołudniową przechadzkę.

Fort

Na skraju nadmorskiej promenady w Larnace, znajduje się fort zbudowany przez Turków w 1625 roku, który był główną linią obrony miasta. Stoi na miejscu znacznie wcześniejszego średniowiecznego zamku, z którego nic nie pozostało. Podczas brytyjskiego okresu kolonialnego fort został przekształcony w więzienie. Obecnie znajduje się tam niewielkie muzeum z kolekcją broni, a także wspaniałe czarno-białe zdjęcia okolicy. Wspinaczka na mury obronne zapewnia piękne widoki na Morze Śródziemne.