Kiedy i jak planować wymarzone wakacje 2023?

Rego-Bis, 16.03.2023

Często podejmujemy decyzje o wakacyjnym wypoczynku w ostatniej chwili. Jednak aby przed wakacjami cieszyć się już tylko myślą o błogim wypoczynku, o kilku sprawach warto pomyśleć już teraz. Pozwoli to zdecydowanie oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów.

Gdy za oknami przyroda budzi się do życia i dni są coraz dłuższe, zaczynamy powoli myśleć o wakacjach. Wspominamy długie, leniwe wieczory, spędzone w malowniczych miejscach.

Zaczynamy również zastanawiać się nad tym, gdzie już za kilka miesięcy będziemy odpoczywać. Jednak najczęściej na tym etapie nie zaczynamy podejmować żadnych działań w tym zakresie.

Może to nas kosztować później konieczność pójścia na nieprzyjemne kompromisy.

Zatem, odpowiedź na pytanie - czy warto planować wakacje z wyprzedzeniem, czy warto zaplanować dziecku czas - odpowiedź może być tylko jedna. Warto! Trzeba. To konieczne.

Udane wakacje - zadbajmy przede wszystkim o formalności

Aby wakacje, lato 2023 było dla wszystkich udane na początku trzeba pomyśleć o dokumentach. Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że po krajach strefy Schengen możemy podróżować bez kontroli granicznej, jedynie z dowodem osobistym w kieszeni. W takim przypadku powinien on być ważny minimalnie na czas trwania podróży. 

Niektóre kraje, będące popularnymi kierunkami wakacyjnych podróży, mimo że należą do Unii Europejskiej, nie znajdują się w strefie Schengen. Aby spędzić wakacje w Chorwacji, Bułgarii czy na Cyprze musimy jednak spełnić te same zasady, co w przypadku krajów należących do strefy Schengen.

Musimy jednak pamiętać że po przylocie na lotnisko czeka nas kontrola graniczna. 

Objazdowe wakacje poza Unią Europejską bez paszportu

Z roku na rok, przybywa również popularnych wakacyjnych krajów, które nie wymagają od obywateli Polskich posiadania paszportu. Do najpopularniejszych z nich należą: Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia Północnaczy Czarnogóra.

Należy pamiętać jednak że każde z tych państw może wymagać spełniania dodatkowych kryteriów, np. Albania wymaga aby dowód osobisty był ważny jeszcze co najmniej 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia kraju. 

Szczegóły, dotyczące wymaganej minimalnej ważności dokumentów podróży w poszczególnych państwach, powinniśmy sprawdzić na na stronach internetowych ambasad lub stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Zaplanować wakacje w Turcji - bez wizy i paszportu

Sporym ułatwieniem dla podróżnych było zniesienie w 2022 roku przez rząd w Ankarze obowiązku posiadania paszportu oraz wizy dla obywateli Polskich przybywających nad Bosfor na wakacje. Ucieszyło to wiele osób, ponieważ wczasy w Turcji są jednymi z najczęściej wybieranych z ofert biur podróży.

Dlatego Rego-Bis oferuje wakacje w Turcji z wylotem z Warszawy, Katowic, Wrocławia i Rzeszowa. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak w przypadku wyjazdów do Albanii, w tym przypadku również dowód osobisty musi być ważny minimum 3 miesiące od daty planowanego powrotu.

Samodzielny wyjazd - wakacje z dzieckiem  

Należy również pamiętać, że obowiązek posiadania dowodu osobistego lub paszportu przy przekraczaniu granicy państwa, dotyczy nie tylko dorosłych, ale też najmłodszych turystów. 

Rodzic lub inny opiekun prawny może złożyć w urzędzie wniosek o wyrobienie dowodu dla dziecka, które nie ukończyło 12. roku życia (dzieci lub podopieczni od 5. roku życia muszą być jednak podczas wizyty obecni). 

Warto pamiętać o sprawdzeniu w porę daty ważności dowodu osobistego dzieci. Dokumenty wydawane niepełnoletnim są ważne tylko 5 lat, przez co łatwiej przegapić ich termin ważności. 

Wyrobienie dowodu osobistego jest bezpłatne. Dokument jest zwykle gotowy do odebrania w ciągu 30 dni kalendarzowych od złożenia wniosku.

Warto o tym pamiętać, aby brak dokumentu nie zepsuł nam naszych wymarzonych wakacji.

Wczasy z biurem podróży - w góry czy nad morze?

Jeśli już nie ograniczają nas sprawy formalne możemy zastanowić się nad idealnym miejscem, w którym spędzimy wakacje. Jest to proste jeśli nasi towarzysze podróży mają takie same preferencje, co do spędzania wolnego czasu na wyjeździe. Sprawa komplikuje się, jeśli pojawiają się rozbieżne oczekiwania. 

Warto o tym porozmawiać wcześniej, ponieważ nawet przy dużych różnicach można wybrać kierunek, który spełni oczekiwania wszystkich zainteresowanych. 

Nie wyobrażasz sobie wakacji bez górskiej wędrówki natomiast twój partner koniecznie musi popływać w ciepłym morzu? W tym przypadku idealnym wyborem będą wakacje w Czarnogórze.

Należy pamiętać, że w podobnych przypadkach bardzo chętnie pomogą nasi specjaliści w biurze obsługi klienta lub dostępni pod numerem: +32 776 05 00.

Na pewno wspólnie uda się nam znaleźć satysfakcjonującą wszystkich ofertę.

Kiedy wykupić wakacje?

Jednym z największych mitów wśród turystów jest przekonanie, że wakacje najlepiej kupować na ostatnią chwilę, korzystając z opcji last minute.

Oczywiście nie jest tajemnicą, że można wtedy znaleźć atrakcyjne oferty. Niewielu jednak wie, że biura podróży oferują również w atrakcyjnych cechach wyjazdy wakacyjne w ofercie first minute.

Polega ona na tym, że im szybciej dokonamy rezerwacji wyjazdu, tym zapłacimy mniej. Warto obserwować również różnego rodzaju promocje okolicznościowe, dzięki którym możemy kupić wymarzone wakacje w korzystnej cenie.

Przykładem takiej promocji jest aktualnie organizowana z okazji 30-lecia Rego-Bis. Dzięki niej możemy uzyskać korzystne rabaty na pobyt oraz usługi dodatkowe.

Więcej na ten temat na stronie internetowej II etapu promocji.

Hotel na wakacje z dziećmi - wybierz świadomie

W czasie deszczu dzieci się nudzą - chyba każdy słyszał słowa tej piosenki Kabaretu Starszych Panów. Jednak podczas wakacji w odpowiednio dobranym hotelu ta fraza traci na aktualności.

Aquaparki, baseny, animacje, zajęcia sportowe czy specjalne menu All inclusive pozwoli zająć na długie godziny nawet najbardziej wymagającego malucha. 

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie hotele są tak idealnie przygotowane na pobyt rodzin z dziećmi. Dlatego warto wystarczająco wcześniej zadbać o zagwarantowanie sobie pobytu, w idealnym dla swoich potrzeb swojej rodziny. 

Wybierając się w podróż z dzieckiem warto zwrócić również uwagę na czas przelotu. Jeśli wiemy, że nasz maluch źle znosi długie podróże zwiedzamy lokalnie. Aby cieszyć się słońcem i fantastycznymi zabytkami Chorwacji musimy spędzić w samolocie maksymalnie 2 godziny.

Natomiast, by odwiedzić popularny afrykański kurort taki jak Zanzibar czeka nas, co najmniej 10 godzin w samolocie.

O tym, jak wybrać idealny hotel na pobyt rodzinny napiszemy już za tydzień.

Powiązane oferty

Cypr Północny / Cypr Północny / Kyrenia

Denizkizi Hotel

19.01.2024 - 22.01.2024 (3 dni)

Śniadanie, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU SPA
2 500 zł 1 086 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 1 086 zł
Szczegóły

Cypr Północny / Cypr Północny / Kyrenia

Acapulco Beach & SPA Resort

19.01.2024 - 22.01.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Katowice , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU
2 692 zł 1 252 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 1 252 zł
Szczegóły

Cypr / Larnaka / Larnaka

Golden Bay Beach Hotel

19.01.2024 - 22.01.2024 (3 dni)

Śniadanie, Katowice , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU
2 871 zł 1 427 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 1 427 zł
Szczegóły