Jak się spakować na wakacje ? Co warto zabrać na wczasy ?

Niemieccy dowódcy wojskowi twierdzili, że zwycięstwo można odnieść już w fazie planowania. Podobnie jest z wakacjami. Dobre przygotowanie do wymarzonych wczasów, zwłaszcza odpowiednio spakowana walizka może zaoszczędzić dużo stresu i pozwolić na beztroski wypoczynek np. w słonecznej Albanii. Przed wyjazdem na wakacje należy odpowiedzieć na szereg istotnych pytań. Po pierwsze jaki będzie środek transportu ? Podróż samolotem należy do najszybszych i najbezpieczniejszych, jednak waga i czasem rozmiary bagażu są limitowane. Należy na stronie internetowej linii lotniczych albo biura podróży z którym się podróżuje sprawdzić dozwoloną wagę bagażu, aby uniknąć ewentualnych dodatkowych opłat. Ze względu na fakt, że walizki często wyglądają podobnie warto swój bagaż odpowiednio oznakować. Kolorowe zawieszki, wstążki czy naklejki ułatwią lokalizację na taśmie bagażowej i pozwolą uniknąć ewentualnej, niezręcznej pomyłki. Osoby korzystające z walizek plastikowych mogą swój bagaż dodatkowo zabezpieczyć folią ochronną metodą tzw. streczowania. Nie jest tajemnicą, że w czasie załadunku i wyładunku z samolotu bagaże nie są traktowane bardzo łagodnie. Należy pamiętać, że w przypadku uszkodzenia bagażu należy to zgłosić obsłudze lotniska, aby uzyskać potwierdzenie wymagane przez linie lotnicze czy ubezpieczyciela. Trzeba to uczynić jeszcze przed opuszczeniem terminalu przylotowego. Jeżeli go opuścimy to ze względu bezpieczeństwa możemy nie zostać ponownie wpuszczeni. W transporcie autokarowym są zazwyczaj większe limity wagowe. Podróżując własnym samochodem mamy pełną dowolność jeśli chodzi o ilość i wagę zabieranych na wakacje rzeczy. Warto ubrania łatwo gniotące się zawiesić na wieszaku ubraniowym i powiesić go na uchwycie w samochodzie. 

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest miejsce podróży, panująca tam pogoda oraz preferencję wypoczynku (aktywny czy tylko na plaży/basenie). Wybierając się na wakacje nad morzem np. w Chorwacji warto sprawdzić rodzaj plaży i czy występują tam jeżowce. Przy plażach kamienistych i występowaniu zwierząt morskich z kolcami korzystne może być zabranie obuwia ochronnego. Przy wysokim zasoleniu wody pomocne będą okulary do pływania. Opłaca się zorientować czy wybrzeże na którym będzie się wypoczywać posiada ciekawe miejsca do nurkowania z fajką, aby zawczasu się odpowiednio przygotować. Sprawdzenie prognozy pogody pomoże w odpowiednim dobraniu strojów i podjęciu decyzji czy należy wziąć parasol. Warto się zastanowić nad sposobem wypoczynku. Osoby lubiące zwiedzać powinny pamiętać, że wiele interesujących miast jest na wzgórzach i często brukowane uliczki są śliskie. Zwiedzając takie miejsca jak choćby wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO miasta Gjirokastra w Albanii, Ochryda w Macedonii czy Kotor w Czarnogórze należy mieć odpowiednie obuwie. Planując leniwy urlop warto sprawdzić czy na wyposażeniu hotelu znajdują się szlafroki. Jeżeli nie, to opłaci się wziąć odpowiednie okrycie, aby móc swobodnie i nieskrępowanie przemieszczać się pomiędzy pokojem a basenem czy centrum spa. 

Osoby posiadające dwa dokumenty tożsamości (dowód osobisty i paszport) mogą zabrać w podróż oba dokumenty nawet jeżeli jest wymagany tylko dowód. W taki przypadku warto je trzymać w różnych miejscach (np. jeden w portfelu, drugi w sejfie hotelowym). W razie utraty jednego z nich istnieje możliwość powrotu do kraju na drugim dokumencie potwierdzającym tożsamość. Dzięki temu oszczędza się czas i pieniądze związane z wystawieniem dokumentu tymczasowego przez konsula. Często wiąże się to z podróżą do stolicy albo większego miasta, gdzie konsul rezyduje. Należy pamiętać, że konsulowie honorowi nie mają uprawnień do wydawania tymczasowych dokumentów tożsamości.