Jak przygotować się do wizyty na lotnisku: ostatnie chwile przed wylotem

Filip, 05.09.2023

Najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić przed wizytą na lotnisku, jest upewnienie się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty. W zależności od celu podróży i miejsca docelowego mogą to być:

Paszport

Jeśli podróżujesz do niektórych krajów, paszport jest koniecznością. Przyzwyczailiśmy się już do podróżowania do większości krajów z samym dowodem osobistym. Część krajów z poza Unii Europejskiej będzie jednak wymagała od nas dalej paszportu podczas wjazdu na ich terytorium.

Możesz to sprawdzić między innymi na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub ambasad danych krajów. Ważne jest aby w tym przypadku korzystać z aktualnego i rzetelnego źródła Upewnij się, że jest ważny przez cały okres planowanej podróży (niektóre kraje wymagają od podróżnych dłużej ważności dokumentu np. 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu) i sprawdź, czy wymagane są wizy.

Bilet lotniczy

Bez niego nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu. Sprawdź w jakiej formie potrzebujesz go w linii lotniczej którą podróżujesz. Jeśli wybrałeś wyjazd zorganizowany z biura podróży- zapytaj o to sprzedawcy. Wydrukuj go lub zapisz w formie elektronicznej na swoim urządzeniu. Szczególnie w przypadku gdy są to tanie linie lotnicze. Odprawa na lotnisku może słono kosztować.

Dokumenty wizowe

Jeśli wymagane, zadbaj o odpowiednie wizy do kraju, do którego podróżujesz. Proces uzyskiwania wizy może być długi, więc zacznij go jak najwcześniej. W przypadku konieczności dopełnienia formalności wizowych korzystaj ze sprawdzonych i aktualnych wiadomości a w razie wątpliwości skontaktuj się z ambasadą danego kraju.

Dowód osobisty

Dowód osobisty to obecnie najpopularniejszy dokument jaki może poświadczyć nasze dane podczas przekraczania granicy. Wystarczy do wyjazdu na wakacje do popularnych kurortów w Unii Europejskiej takich jak Hiszpania czy Chorwacja, ale również wielu z poza wspólnoty np. Turcja, Czarnogóra czy Albania. Dokument taki musi być nieuszkodzony oraz ważny (czasami nawet 3-6 mc od planowanej daty powrotu do kraju).

Niezależnie jaki dokument będzie Ci potrzebny podczas odprawy nie zapomnij go zabrać do bagażu podręcznego. Zapominalstwo w tym wypadku najczęściej skończy się odwołaniem podróży samolotem.

Zwróćmy uwagę również na to, że z obowiązku posiadania dokumentów tożsamości nie są zwolnione również dzieci. Ponadto, gdy nieletni nie podróżują ze wszystkimi opiekunami prawnymi mogą potrzebować notarialnej zgody pozostałych opiekunów.

Staw się na lotnisku z wyprzedzeniem

Nigdy nie jest za wcześnie, aby przybyć na lotnisko. Przed lotem międzynarodowym zaleca się przybycie na lotnisko co najmniej 3 godziny przed planowanym odlotem, natomiast na loty krajowe 2 godziny wcześniej. To pozwoli uniknąć stresu związanego z kolejami i ewentualnymi opóźnieniami. Dlaczego warto wcześniej być na lotnisku?

Pamiętaj, że również podczas drogi na lotnisko może coś pójść nie po naszej myśli. Po dotarciu na miejsce pierwsze kroki na lotnisku skieruj do tablicy odlotów. Tam dowiesz się czy twoja odprawa już się rozpoczęła i gdzie się odbywa. Pamiętaj, że brak pośpiechu to kontrola lotniskowa bez stresu.

Odprawa online czy odprawa na lotnisku?

Procedura podczas odprawy może się różnić w zależności od linii lotniczych i kraju. Ogólnie jednak obejmuje kilka kroków. Zapoznaj się z nimi jeśli chcesz lepiej zrozumieć jakie procedury lotniskowe czekają Cię przed upragnionym wejściem na pokład samolotu.

Na początek musisz zdobyć kartę pokładową. Możesz dokonać odprawy online przed przybyciem na lotnisko (często jedynie ta opcja jest bezpłatna). Wtedy na lotnisku trzeba posiadać samodzielnie wydrukowany bilet lotniczy lub okazać go w aplikacji mobilnej. lub na miejscu przy użyciu dostępnych kiosków.-

Zadbaj o bagaż

Bagaż jest kolejnym ważnym aspektem podróży lotniczej. Upewnij się, że wszystko z nim w porządku jeszcze w domu. Przestrzegaj limitów dotyczących bagażu podręcznego. Zazwyczaj jest to jeden bagaż o określonych wymiarach i wadze. W razie kontroli przekroczenie tych limitów może nas słono kosztować.

Szczegóły na temat limitów znajdziesz na stronie internetowej swojego przewoźnika Nie zapominaj o przepisach dotyczących płynów, które muszą być pakowane w pojemnikach o pojemności do 100 ml i umieszczone w przezroczystym worku o pojemności do 1 litra.

Jeśli masz bagaż do odprawienia, zadbaj o to, aby był odpowiednio oznaczony i zgodny z przepisami linii lotniczych. Upewnij się, że w środku nie ma przedmiotów zabronionych. Jedną z najpopularniejszych rzeczy których nie można przewozić w bagażu rejestrowanym są baterie. Należy zabrać je ze sobą na pokład samolotu.

Pamiętaj również, że bagaż rejestrowany ma ograniczenia jeśli chodzi o jego rozmiar i wagę. Szczególnie waga takiego bagażu rejestrowanego jest ciężka do ukrycia. Na większości lotnisk aby nadać walizkę sami musimy postawić ją na wadze. Dlatego pakowanie bagażu warto zacząć planować z wyprzedzeniem.

Kontrola bezpieczeństwa

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku jest procedurą, którą muszą przejść wszyscy pasażerowie. Oto kilka wskazówek jak przejść procedury lotniskowe bez stresu.

Na początku przygotuj się do kontroli. Wyjmij z kieszeni przedmioty metalowe, takie jak klucze i telefony komórkowe. Buty zdejmij dopiero wtedy gdy zostaniesz o to poproszony. Stosuj się również do regulacji dotyczących płynów. Jeśli masz w bagażu podręcznym produkty płynne, upewnij się, że spełniają one wymogi dotyczące wielkości opakowań.

Lotnisko - to nie miejsce na żarty

Podróżowanie samolotem to poważna sprawa, dlatego nie jest miejscem na żarty ani dowcipy związane z bezpieczeństwem. Warto pamiętać, że na lotnisku i na pokładzie samolotu obowiązują specjalne zasady i regulacje. Nieodpowiednie zachowanie może prowadzić do konsekwencji, takich jak bardzo dotkliwe kary finansowe, utrata możliwości podróżowania lub nawet aresztowanie. Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać:

Zachowuj spokój: Kontrola bezpieczeństwa i procedury na lotnisku mogą być czasochłonne i męczące. Zachowuj spokój i szanuj innych pasażerów oraz pracowników lotniska. Nerwowe zachowanie i głupie żarty to nie najlepszy sposób na rozładowanie stresu w tej sytuacji. Pamiętaj, to również od ciebie zależy jak sprawnie przebiega kontrola bezpieczeństwa na lotnisku.

Nie próbuj żartować z zagrożeń: Nawet jeśli jest to żart, nie próbuj żartować z procedur bezpieczeństwa. To jest nielegalne i nieodpowiedzialne. Minimalna kara za taki żart to zakaz lotu i mandat. Pozostawienie bagażu bez opieki również nie należy do najlepszych pomysłów. Służby lotniskowe traktują każdy taki incydent jak zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dzięki twojemu zachowaniu port lotniczy będzie musiał wstrzymać pracę.

Słuchaj poleceń personelu: Personel na lotnisku oraz załoga samolotu ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo pasażerów. Słuchaj ich poleceń i respektuj ich decyzje. Robią to, aby twój lot samolotem minął bezpiecznie.

Ubezpieczenie turystyczne

Przed podróżą warto rozważyć zakup ubezpieczenia turystycznego. Chociaż nikt nie planuje wypadków czy problemów podczas podróży, ubezpieczenie może pomóc w sytuacjach awaryjnych, takich jak utrata bagażu, choroba czy odwołane loty.

Przed zakupem przeczytaj dokładnie warunki ubezpieczenia i zorientuj się, co jest w nim zawarte. Korzystając z oferty sprawdzonego touroperatora podstawowe ubezpieczenie będzie już zawarte w ofercie. Zawsze zapytaj jednak o jego rozszerzenie np. o koszt rezygnacji czy choroby przewlekłe (jeśli takiego potrzebujesz.

Sprawdź możliwości transferu na lotnisko

Jeśli nie masz własnego środka transportu, ważne jest, aby zorganizować sobie sposób dotarcia na lotnisko. Możesz skorzystać z usług taksówki, przewoźnika specjalizującego się w transferach lotniskowych, lub korzystać z transportu publicznego. Upewnij się, że masz plan na dojazd na lotnisko i że masz wystarczająco dużo czasu na dotarcie przed odprawą.

Pamiętaj, że po drodze mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje takie jak wypadki czy awarie. Weź je pod uwagę planując wyjazd. Gdy będziesz pierwszy raz w tym miejscu, sprawdź gdzie znajduje się lotnisko. Czasami, mimo że ma ono w nazwie duże miasto, to znajduje się w odległości nawet kilkudziesięciu kilometrów od centrum.

Podsumowując, przygotowanie się do wizyty na lotnisku to kluczowy element udanej podróży. Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty, stawisz się na lotnisku z wyprzedzeniem. Zachęcamy również do zapoznania się z procedurami związanymi z odprawą i kontrolą bezpieczeństwa, szczególnie gdy jest to twój pierwszy lot w życiu.

Dzięki temu Twoja podróż będzie znacznie bardziej komfortowa. Pamiętaj, że każde lotnisko może mieć swoje specyficzne zasady i procedury, więc zawsze warto wcześniej sprawdzić informacje na oficjalnej stronie lotniska lub linii lotniczych.

Życzymy udanej podróży i bezproblemowego przejścia przez lotnisko!

Filip

Słońce, plaże, pyszne jedzenie, podróżnicze porady, pomysły, dobre rozwiązania. Takich treści na pewno wiele znajdziecie w moich artykułach.

Powiązane oferty

Hiszpania / Costa Brava / Malgrat de Mar

Hotel Reymar - Malgrat

28.09.2024 - 01.10.2024 (3 dni)

Bez wyżywienia, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
2 077 zł 1 075 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Malgrat de Mar

Hotel Reymar Playa - Malgrat

08.10.2024 - 11.10.2024 (3 dni)

Bez wyżywienia, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
1 675 zł 1 075 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Malgrat de Mar

Hotel Cartago Nova by Alegria

28.09.2024 - 01.10.2024 (3 dni)

Śniadanie, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM
2 147 zł 1 144 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Lloret De Mar

Hotel Bluesea Montevista Hawai

28.09.2024 - 01.10.2024 (3 dni)

Śniadanie, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU
2 234 zł 1 160 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Lloret De Mar

Hotel Alegria Fenals Mar

08.10.2024 - 11.10.2024 (3 dni)

Bez wyżywienia, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM
1 800 zł 1 164 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Calella

Hotel Ght Balmes - Calella

08.10.2024 - 11.10.2024 (3 dni)

Śniadanie, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM ANEKS KUCHENNY AQUAPARK PLAC ZABAW
1 802 zł 1 202 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Tossa del Mar

Hotel Ght Costa Brava & Spa - Tossa

15.10.2024 - 18.10.2024 (3 dni)

Śniadanie, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY SPA
5 192 zł 1 238 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Malgrat de Mar

Hotel Rosa Nautica

15.10.2024 - 18.10.2024 (3 dni)

Śniadanie, Krakow , samolot

zobacz na mapie

Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
5 202 zł 1 247 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Lloret De Mar

Hotel Ght Oasis Park & Spa

15.10.2024 - 18.10.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY PLAC ZABAW SPA
5 203 zł 1 248 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Malgrat de Mar

Hotel Europa Splash & Spa

15.10.2024 - 18.10.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU AQUAPARK PLAC ZABAW SPA
5 234 zł 1 280 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Wyświetlanie: 10 z 214