Czym płacić w Albanii?

Rego-Bis, 26.08.2021

Spis treści

Waluta- LEK

Oficjalną walutą w Albanii jest LEK albański. Swoją nazwę zawdzięcza słynnemu wojownikowi Leke Dukagjini. Walczył on w XV wieku wraz z największym bohaterem narodowym Albanii - Skanderbegiem z Imperium Osmańskim. 1 LEK to 100 qinderek. Obecnie przez inflację w użyciu najmniejszy nominał to 1 i 5 LEK. Qinderek już nie można spotkać. W monetach mamy następujące nominały: 1 LEK, 5 LEK, 10LEK, 20LEK, 50 LEK, 100 LEK.
Dostępne są oczywiście też banknoty o następujących nominałach: 200 LEK, 500 LEK, 1000 LEK, 2000 LEK, 5000 LEK. Na uwagę zasługują banknoty 200, 2000 i 5000 LEK, które są już wyprodukowane z plastiku wg najnowszych światowych technologii. Na zmianę najbardziej czekał najpopularniejszy banknot 200 LEK. Banknoty o tym nominale, które były dotychczas w obiegu, bardzo często były w krytycznie opłakanym stanie. Rozdzierały się w rękach czy też w kieszeni.
Jeszcze jedna uwaga odnośnie banknotów. Nie przestraszcie się, kiedy jednakowy nominał będzie mieć 2 różne wersje. Albańczycy wypuszczali banknoty w 2 a nawet czasem w 3 wersjach graficznych. Wszystkie one są oczywiście legalnym środkiem płatniczym w Albanii.

Kurs LEK. Kantory
W kantorach leki są oznaczone symbolem ALL (Albanian lek). Za 100 LEK zapłacimy około 3 polskie złote, Natomiast cena 1 € to około 125 LEK. W Polsce w niektórych kantorach pojawiły się już albańskie leki. Ale nadal najczęstszym i opłacalnym sposobem jest przywiezienie do Albanii € i wymiana w kantorze na LEK. Można też przywieźć € i płacić nim niemal wszędzie (tak naprawdę to € nie przyjmują jedynie banki i sklepy sieciowe typu Rossmann, Inter Spar i inne należące do zagranicznych sieci handlowych. Wszędzie indziej np. w restauracjach, prywatnych sklepach itp. można płacić w € a resztę otrzymać w € lub częściej w LEK.. Ale suma summarum wyjdzie to drożej niż płatność w walucie albańskiej, dlatego najlepiej wymienić sobie € w kantorze). W Albanii kantory są prawie na każdym kroku i bez prowizji wymieniają walutę. Co ciekawe w Albanii nadal funkcjonuje pojęcie cinkciarz. Są to panowie, którzy stoją w ruchliwych częściach miast i wymieniają walutę od ręki. Można ich poznać po tym, że w dłoniach trzymają grube pliki banknotów. Maja kurs podobny do kantorów a w niedzielę, kiedy kantory są zamknięte, wtedy wymieniają po kursie nieco gorszym niż kantor.
Dodam jeszcze, że lepiej sobie wymieniać po trochę, aby nie zostać na koniec urlopu z lekami albańskimi, które w Polsce bardzo trudno wymienić w kantorze.

Bankomaty i karty płatnicze


W czasie ostatnich 10 lat Albania przeszła pod względem bankomatów i kart płatniczych istna rewolucję. W niektórych starych tekstach można jeszcze znaleźć informację o tym jak trudno w Albanii o bankomat i jak trudno zapłacić kartą. Teraz jest zupełnie inaczej. Bankomaty są w każdej części większych miast, przy dużych skupiskach hoteli a także na ulicach miejscowości wypoczynkowych.


Z mojego doświadczenia najlepiej jest wymieniać pieniądze w bankomacie za pomocą karty VISA. Najlepszy bank, pobierający minimalna prowizję to bank FIBANK. Ostatnio jak wypłacałem tam leki albańskie zza pomocą karty VISA, to nie było żadnej prowizji a przelicznik był bardzo korzystny.
Jeśli chodzi o karty płatnicze i ich użycie, to również znacznie wzrosła liczba punktów honorujących karty VISA i MASTERCARD. Można nimi zapłacić już w wielu restauracjach, sklepach, aptekach. Wszystkie sieci handlowe oczywiście umożliwiają również płatności kartą.