Co i jak zjeść?  Kultura kulinarna na Cyprze

Rego-Bis, 22.06.2022

Istnieje kilka kluczowych czynników, które doskonale podkreślają kulturę kulinarną Cypru. Po pierwsze mamy szeroki zakres różnych wpływów kulinarnych, po drugie, jedzenie jest przygotowywane z świeżych, często lokalnych składników - i wreszcie Cypryjczycy absolutnie kochają swoje jedzenie. Jedzenie i picie jest ważnym elementem spotkań towarzyskich na Cyprze. Nierzadko zdarza się, że rozmowa z lokalnym mieszkańcem kończy się ofertą kawy, piwa lub małej przekąski. Sama głębia i rozpiętość kultury kulinarnej na Cyprze jest zdumiewająca i naprawdę nie ma lepszego sposobu na jej poznanie niż samodzielne odkrywanie. 

Kultura kulinarna na Cyprze

Cypryjczycy uwielbiają swoje jedzenie, ale co ważniejsze, kochają aspekt społeczny, który wynika z dzielenia się posiłkiem i bycia razem. To norma, że duże rodziny jedzą razem w weekendy, stąd popularność dań w stylu meze, składających się z wielu różnych pozycji, którymi każdy może się podzielić. Cypryjczycy na ogół preferują późne kolacje, kiedy temperatura spada do przyjemniejszego poziomu. Restauracje (w zależności od lokalizacji) zazwyczaj nie są otwierane przed godziną 19:00, a większość klientów przybywa od 20.00 i później. Różnorodność restauracji obejmuje tradycyjne tawerny i nieco bardziej formalne estiadoria, a także całe mnóstwo międzynarodowych knajpek tematycznych, więc nigdy nie brakuje opcji. Można znaleźć coś na każdą kieszeń i podniebienie, a ceny różnią się w zależności od lokalizacji i rodzaju serwowanego jedzenia. Ze względu na ciepły całoroczny klimat Cypru, posiłki często spożywa się na świeżym powietrzu w ogródkach, z których większość jest wspaniale udekorowana pnącymi winoroślami i kwiatami. Zdarza się, że uda się zjeść posiłek przy akompaniamencie tradycyjnej cypryjskiej muzyki.

Dania Cypru

Tradycyjne cypryjskie jedzenie nie odbiega zbytnio od greckiego (chociaż Cypryjczycy oczywiście stwierdzą, że jest o wiele lepsze). Można więc spotkać wiele podobnych dań, takich jak musaka, goubes, nadziewane liście winorośli i mięso grillowane („souvlaki”). Istnieją jednak subtelne różnice, które sprawiają, że cypryjskie jedzenie jest wyjątkowe (takie jak podawanie ryżu w nadziewanych liściach winorośli). Tradycyjne potrawy cypryjskie obejmują souvlaki (grillowane kebaby mięsne), shakealia (grillowana kiełbasa), afella (wieprzowina marynowana w kolendrze), smażony ser halloumi, oliwki, chleb pita, kolokasi (warzywa korzeniowe), jagnięcina, karczochy, ciecierzyca i gulasz z królika (stifado). Absolutnie najlepszym sposobem na zapoznanie się z cypryjskim jedzeniem jest zamówienie półmiska meze. Będzie on obejmował wiele z powyższych dań  podawanych z różnymi rodzajami pieczywa i dipów. Tradycyjne dipy to tzatziki, który jest zrobiony z jogurtu z miętą pieprzową i ogórkiem, oraz taramosalata, który jest różowy i powstaje z połączenia ikry z dorsza, puree ziemniaczanego, cytryny, cebuli i oleju. Warto też zauważyć, że meze bez wątpienia będzie zawierało lokalny ser halloumi, który w przeciwieństwie do serów tego typu występujących w innych miejscach, pochodzi z mleka miejscowych kóz karmionych tymiankiem.

Unikalne smaki

Na śniadanie prawdopodobnie okaże się, że większość oferty jest dość podobna do reszty Europy, a „śniadanie kontynentalne” składające się z chleba, jajek, owoców i wielu różnych wędlin i serów można znaleźć wszędzie. Jeśli zwiedzając ulice tętniącego życiem miasta ma się ochotę na szybką przekąskę, to można zdecydować się na powszechnie dostępne uliczne jedzenie zwane tiropittes.  Są to kruche ciastka wypełnione serem lub podobne spanakopittes, które są takie same, ale wypełnione szpinakiem. Inne tradycyjne dania uliczne obejmują kolby kukurydzy lub grillowane mięsne souvlaki zawijane w chleb pita. Ogólnie Cypryjczycy preferują dobrze przyprawione, ale nie pikantne potrawy i jedzą dużo owoców (zarówno suszonych, jak i świeżych).  Świeże owoce są dostępne wszędzie, od restauracji i kawiarni po stoiska uliczne i targowiska. Dla tych, którzy lubią słodycze, jest znajoma baklava (ciasto filo wypełnione orzechami i nasączone syropem), loukoumi  i ciasteczko w kształcie pierścienia o nazwie koulourakia. Większość deserów zawiera orzechy i suszone owoce. Lody są również popularne – miejscowi często wybierają się do kawiarni na lody lub coś słodkiego.