City Break Split

Rego-Bis, 09.11.2020

Split to drugie największe miasto Chorwacji, którego powierzchnia porównywalna jest z obszarem miasta Olsztyn. Na Split składa się aż 27 dzielnic, jednak turystów od lat przyciąga przede wszystkim stare miasto, stanowiące niegdyś pałac cesarza Dioklecjana. Stara część miasta, znajdująca się malowniczo na wybrzeżu, nieopodal portu, została wpisana nawet na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Zazwyczaj podczas zorganizowanej wycieczki przewodnik opowiadając ciekawe historie, wiedzie turystów między wąskimi uliczkami stanowiącymi niegdyś zawiłe korytarze pałacu, prowadzi do podziemi oraz wskazuje Perystyl, Katedrę Św. Dujama, Baptysterium, pomnik Grzegorza z Ninu i Ratusz. Po ponad godzinnym spacerze, następuje czas wolny. Gdzie się udać, co zobaczyć i w jakim miejscu zjeść lokalne specjały?

Być może zwiedzanie na własną rękę warto byłoby rozpocząć od odwiedzin Informacji Turystycznej. Znajduje się ona w bardzo charakterystycznym miejscu, więc z jej znalezieniem nie powinno być problemu. Wystarczy udać się do kościoła św. Rocha na Perystylu. Właśnie tam otrzymać można darmową mapę miasta i zapytać o interesujące, mniej znane miejsca. Jednym z takich niepopularnych zakątków może  być Muzeum Etnograficzne, działające w ciekawej części pałacu, zwanej nimfeum lub triclinium. Inną dość często pomijaną częścią miasta jest wnętrze romańskiej dzwonnicy, będącej charakterystycznym punktem katedry. Dzwonnica ma wysokość 61 metrów, można zakupić do niej bilet wstępu i wybrać się na taras widokowy, z którego widać panoramę miasta. Kupując bilet wstępu, warto zakupić łączony bilet do wszystkich atrakcji miasta, z którym wejść będzie można nie tylko do dzwonnicy, ale także do skarbca, katedry, krypty oraz baptysterium.Chcąc zobaczyć nieco więcej atrakcji miasta, dysponując większą ilością wolnego czasu, warto wyjść poza starówkę. Ruszając nadmorską promenadą, idąc cały czas nadbrzeżem, można dotrzeć do podnóży słynnej góry Marjan. Taki spacer będzie okazją do zapoznania się z ofertą lokalnych sklepików, ponieważ właściwie wzdłuż całego wybrzeża oprócz palm i ławeczek, można spotkać także kioski i kramy. Podczas spaceru, zbliżając się do kościoła św. Franciszka, poczuć można nieprzyjemny zapach. Nie jest to nic zaskakującego! Znajdują się tam źródła siarczkowe, które wykorzystywane są w Splicie przy różnych zabiegach zdrowotnych już od starożytności. Jeśli zaś chodzi o wspomniany wcześniej cel spaceru, czyli górę Marjan, to znajduje się ona nieopodal portu, po zachodniej stronie Splitu, na zielonym półwyspie. Jej wysokość to 178 m n. p. m., ze szczytu rozpościerają się niebywałe widoki, przez wielu miejsce to uważane jest za lepszy punkt widokowy, niż dzwonnica. Cały półwysep stanowi niejako sosnowy park, w którym odnaleźć można stare świątynie, ruiny kamiennych domostw, place zabaw, a nawet zoo. Fani sportowych emocji, będąc w Splicie, mogą wybrać się na spacer olimpijską promenadą. Nie skręcać za portem rybackim Matejuška w kierunku półwyspu, tylko spacerować dalej, by ujrzeć część deptaku wyłożoną płytami z nazwiskami chorwackich medalistów olimpijskich. Szukając nieco bardziej ustronnego miejsca, w okolicy wspomnianego portu i parku, warto wybrać się na ulicę Senjską, która zaczyna wypełniać się ciekawymi kawiarniami i restauracjami. 

Split jest miejscem, w którym warto po prostu usiąść przy stoliczku i napić się pysznej kawy, podziwiając piękne widoki. Osoby, które dopadnie większy głód, mogą zasmakować tu świeżych ryb, owoców morza, warzywnych soczystych sałatek oraz mięsnych specjałów znanych we wszystkich krajach Półwyspu Bałkańskiego. Jednym z najbardziej polecanych miejsc w Splicie jest Konoba Matejuška. Panuje tam unikatowy klimat, a dania są naprawdę pyszne. Przede wszystkim podaje się tam owoce morze, ale zasmakować można także klasyków kuchni międzynarodowej – dobrymi opiniami cieszą się tam także steki z wołowiny.

Innym popularnym miejscem wśród turystów jest knajpka Fife. Ceny są tu rozsądne a posiłki regionalne, właśnie tu zamówić można np. słynne czarne risotto z mątwy. To samo danie zresztą polecane jest w Konobie Fetivi. Miejsce dalmackich smaków i owoców morza! Osoby lubiące standardowo pizzę, powinny odwiedzić miejsce Maslina Konoba-Pizzeria. Można tu zasmakować zarówno dań rybnych, jak i dobrej pizzy. A na koniec deser, czyli wyborne splickie lody! Najlepsze, naturalne i tradycyjne, są w LUKA Ice Cream & Cakes!