City Break Praga

Rego-Bis, 24.09.2020

Stolica Czech słynie z przepięknej architektury, długiej historii i magicznej atmosfery.

Praga to przepiękne miasto położone około 350 kilometrów od polskiej granicy. Stolica Czech słynie z przepięknej architektury, długiej historii i magicznej atmosfery. To czeskie miasto stanowi idealny pomysł na jednodniową wycieczkę podczas jesiennego weekendu. Można odwiedzić je także podczas bożonarodzeniowego jarmarku, lub w sylwestrową noc. Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem tam, gdzie zatrzymać się na obiad i które miejsca należy obowiązkowo odwiedzić?

Oczywiście najsłynniejszą atrakcję miasta stanowi średniowieczny zegar astronomiczny Orloj zlokalizowany na Rynku Starego Miasta. Zegar uwzględnia nie tylko godzinę, ale wskazuje także dni, pory roku a nawet fazy księżyca.  Przywiązanie do astronomii widoczne jest także w innych miejscach Pragi, np. przy Moście Karola. Podczas spaceru z przewodnikiem możemy dowiedzieć się, że był on zainaugurowany 9 lipca 1357 roku, dokładnie o godzinie 5:31, ze względu na korzystne ustawienie cyfr: 1-3-5-7-9-7-5-3-1. Podczas zwiedzania na pewno oprócz wspomnianych miejsc, należy zobaczyć Zamek Praski wraz z Katedrą św. Wita, które tworzą niesamowitą widokową panoramę. Kolejno spacer brzegiem rzeki Wełtawy... I co dalej?

Spacerując po mieście warto rozglądać się i zwracać uwagę na nietypowe, wysokie zakończenia dachów budynków. Mawia się, że Praga to miasto wież i iglic. Najwyższa z wież, to wieża telewizyjna mająca wysokość 216 metrów. Inną ciekawostką, którą można niespodziewanie spotkać podczas spaceru, są rzeźby i instalacje artystyczne Davida Černýego. Część rzeźb zainstalowana jest na terenie centrum, na niepozornych uliczkach oraz placach miejskich. Sam Černý to miejscowy rzeźbiarz, który ozdobił swoje miasto ciekawymi, aczkolwiek nietypowymi pomnikami. Spacerując, warto także wstąpić na najwęższą praską ulicę nazywającą się Vinárna Čertovka. To jedna z najwęższych ulic na świecie! Jej istnienie nie jest zbyt rozreklamowane, więc warto z faktem jej istnienia oraz lokalizacją zapoznać się przed zaplanowaniem zwiedzania Pragi. Ulica ma 50 cm szerokości, jest tak wąska że powoduje problemy, gdy mają się tam minąć dwie osoby. Jej długość wynosi zaledwie 10 metrów. Mimo niewielkich rozmiarów, ze względu na liczne problemy komunikacyjne, uliczka doczekała się własnej komunikacji świetlnej. Nieco podobnym miejscem, także nie bardzo popularnym a ciekawym, jest wąski przesmyk przy Gospodzie Host. Nie jest to ani chodnik, ani wąska uliczka, a jej szerokość wynosi niecały metr. Po przebyciu tej trasy docieramy do pięknego punktu widokowego, z którego widoczne jest wzgórze Petrin, pełne ogrodów i parków. Szukając bardziej alternatywnych miejsc, można wybrać się w kierunku dzielnicy Mala Strana, gdzie znajduje się dużo nowoczesnych, ogromnych, robiących wrażenie budynków, a także ambasady, konsulaty i budynki parlamentu.Będąc w Pradze warto także odwiedzić dwie tutejsze biblioteki – Bibliotekę Miejską oraz słynne Klementinum. Wstęp do Biblioteki Miejskiej znajdującej się przy placu Mariackim jest bezpłatny. W Bibliotece zobaczyć można nietypową instalację z książek. Druga, warta uwagi biblioteka, to Klementinum, czyli barokowy budynek zlokalizowany nieopodal Mostu Karola, który pierwotnie był kolegium jezuickim. Jezuici opuścili to miejsce w 1773 roku i od wtedy mieściły się tam różne instytucje edukacyjne, np. seminarium arcybiskupie, Uniwersytet Karola i Biblioteka Narodowa, która znajduje się tam do dziś. Zbiory Klementinum obejmują ponad 6,5 miliona tomów. Mawia się, że to jedna z najpiękniejszych bibliotek świata. Jej zwiedzanie jest możliwe od połowy maja do pierwszego tygodnia stycznia. Godziny otwarcia są różne w zależności od konkretnego okresu, a ceny biletów wynoszą 300 koron dla osoby dorosłej i 200 koron dla studentów.

Podczas pobytu w Pradze, w przerwie od zwiedzania, ważne jest także aby skorzystać z szerokiej oferty usług gastronomicznych. Przede wszystkim należy napić się czeskiego piwa, bo piwo w Czechach jest niemal częścią kultury! Każdy mieszkaniec tego miasta wypija średnio 155 litrów piwa rocznie. W samej stolicy znajduje się ponad 40 browarów, a liczba barów i pubów jest trudna do zliczenia. Jednym z popularnych lokali w centrum jest Hostinec u Rotundy, w którym co prawda zasmakować można tylko jednej marki piwa – Staropramen, jednak lokalizacja piwiarni, jak i ceny są naprawdę bardzo korzystne. Innym popularnym miejscem, niestety oddalonym prawie 3 kilometry od Starego Miasta, jest Beer Geek Bar, który słynie z 30 kranów z różnymi piwami. A po skosztowaniu złotego napoju, lub co lepsze – w jego towarzystwie, należy zasmakować smażonego sera, czyli najpopularniejszego czeskiego specjału! Jednym z najczęściej wybieranych miejsc serwujących „smazeny syr” są restauracje sieci Lokal. Ser można zjeść tam np. z czeskim sosem tatarskim, zwanym „omacką” lub frytkami, na które mówi się „hranolky”.

Oprócz restauracji sieci Lokal, niezwykle popularna w Pradze jest też Výtopna – Railway Restaurant, w której posiłki dowożone są w małych wagonikach. Na całej powierzchni podłogi zamontowane są mini tory, po których jeżdżą liczne lokomotywy z wagonikami, zaprogramowane tak, że zatrzymują się przy konkretnych stolikach dowożąc zamówienie. Robi to niesamowite wrażenie! Restauracja jest zawsze pełna, jednak można w niej dokonać wcześniej rezerwacji online. Lubiane przez turystów jest także małe bistro Nase Maso, znajdujące się zaledwie 800 metrów od zegara Orloj. Miłośnikom pizzy, a nie tradycyjnych specjałów, polecić można zaś pizzerię MANU. Według wielu najlepszą spośród oferowanych tam pizz jest ta z mortadelą i pistacjami. Po uczcie i zwiedzaniu, spacerując po sklepach, obowiązkiem wręcz jest zakup czekolady Studentskiej oraz napoju Kofola.