Bułgarska biesiada

Rego-Bis, 28.10.2020

Najpopularniejszym bułgarskim kurortem jest Słoneczny Brzeg, pełen hoteli, restauracji i parków rozrywki. W okolicy są dwa aquaparki urozmaicające pobyt. Plaże tej części bułgarskiego wybrzeża są piękne, szerokie i piaszczyste. Znajdują się tu aż trzy plaże oznaczone certyfikatem Błękitnej Flagi. Kurort jest tak rozległy, że właściwie łączy się z zabytkowym i magicznym miasteczkiem Nesebyr, pełnym historycznych budynków. 

Mawia się, że Słoneczny Brzeg to największy kurort na całym Półwyspie Bałkańskim. Jego nazwa nie jest przypadkowa! Obszar ten słynny jest ze swoich niesamowitych plaż, których piasek mieni się w słońcu na złoty kolor oraz z aż 300 słonecznych dni w roku! Piaszczyste wybrzeże jest długie na 8 kilometrów i sprzyja zarówno leniwemu wypoczynkowi, jak i aktywnemu spędzaniu czasu. Po zachodzie słońca zaś, miejsce to przekształca się w zakątek pełen gwaru, muzyki i świateł. Spędzając tu czas, warto jednak skorzystać nie tylko z oferty tutejszych dyskotek i barów, ale zaznać także prawdziwej bułgarskiej atmosfery pełnej różnorodnych smaków, ludowej muzyki i tańców. Słoneczny Brzeg może także stanowić bazę wypadową na wycieczki po najpiękniejszych zakątkach Bułgarii. To co prawda największy bałkański kraj, jednak jego powierzchnia jest aż trzy razy mniejsza od powierzchni Polski. Ze Słonecznego Brzegu bez większego problemu można dostać się do Nessebyru, do miasteczka Balczik i na Przylądek Kaliakra, do Sozopolu, Rezerwatu Rzeki Ropotamo, do Warny a nawet w bułgarskie góry, np. w góry Strandża. Ciekawymi miejscami w okolicy są także rzymska Świątynia Jupitera za Obzorem i ruiny greckiej twierdzy Poleokastro. 

Bałkany, Bułgaria, Góry, Góry Strandża

W związku z tym nie można postrzegać Bułgarii tylko przez pryzmat plaż, barów i nowoczesnych hoteli. To miejsce bardzo długiej i ciekawej historii. Było to miejsce, gdzie dawniej łączyły się wpływy wschodu i zachodu, kultura Azji z Europą. Chrześcijański kraj ukształtował się tu już w VII wieku – w 684 roku Borys I przyjął chrzest. Od wtedy trwa Bułgaria, która na przestrzeni wieków stała się typowym, europejskim, rozwiniętym krajem. Oczywiście nadal dostrzec tu można elementy przeszłości, co dodaje Bułgarii uroku. Kultywuje się tu niektóre tradycje wywodzące się jeszcze z czasów pogańskich. Bułgarzy kochają swoją spuściznę i kulturę, co widoczne jest w folklorze, lokalnych wyrobach rzemieślniczych oraz uwielbieniu do tradycyjnej kuchni. Bułgarzy kontynuują także wiele tradycji, pochodzących z dawnych czasów, takich jak np. „Kukeri” stanowiący kolorowe pochody przepędzające złe duchy w czasie Wielkiego Postu, słynną tradycję związaną z powitaniem wiosny, zwaną „Baba Marta” oraz  nestinarstwo, czyli taniec na rozżarzonych węglach, którego pokazy stanowią nie lada gratkę dla wypoczywających nad Morzem Czarnym turystów. 

daichovo horo, dunavsko horo, elenino horo, Tańce ludowe, Bułgaria, Bałkany

Mówiąc o bułgarskim folklorze, trzeba mieć też na uwadze, że to zróżnicowany kraj. Największymi wyodrębnionymi krainami etnograficznymi są: Pirin, Rodopi, Strandzha, Mizia, Dobrudzha, Trakia oraz Shopluk. Każdy z regionów charakteryzuje się swoją tradycyjną, nieco inną muzyką, odrębnym rodzajem tańca Horo, jak np. daichovo horo, dunavsko horo, elenino horo. Wszystkie te tańce są po prostu grupowym tańcem w kręgu, jednak ich podstawowe kroki są nieco odmienne. 

Wypoczywając np. w Słonecznym Brzegu warto więc spróbować zobaczyć nieco więcej Bułgarii oraz zapoznać się z jej folklorem. Pomocne w tym mogą być specjalnie zorganizowane wieczorki bułgarskie, stanowiące biesiadę pełną folklorystycznych elementów. Bułgarzy kochają biesiadować! Dzielić się z turystami tradycyjną kuchnią oraz częstować pysznym winem. Najczęściej gospodarze dumni ze swoich wyrobów, stawiają na stół swoje lokalne wino, wyprodukowane w którejś z małej winiarni. Nieodłącznym elementem picia tego trunku są toasty oraz śpiewy tradycyjnych przyśpiewek. 

daichovo horo, dunavsko horo, elenino horo, Tańce ludowe, Bułgaria, Bałkany

Najczęściej podczas typowych bułgarskich wieczorków oferowany jest szeroki program rozrywkowy: orkiestra na żywo, występy taneczne grupy folklorystycznej, wspomniany taniec nestinarski odbywający się bosymi stopami na rozżarzonych węglach oraz atrakcyjne konkursy z nagrodami dla wszystkich uczestników. Serwowana kolacja towarzysząca tańcom i muzyce, najczęściej składa się z tradycyjnych dań bułgarskich, rakiji oraz wspomnianych tradycyjnych win. To idealna okazja do zabawy oraz zagłębienia się w bułgarskie tradycje!

Powiązane oferty