Bułgaria - nie tylko Słoneczny Brzeg!

Rego-Bis, 28.05.2020

Bułgaria kojarzona jest przede wszystkim z nadmorskimi kurortami. Niesłusznie! W czasie letnim, oprócz plaż, można tu także odwiedzić przepiękne zabytkowe miasta z długa historią, np.: Warna, Nesebyr, Burgas i Sozopol. Co ciekawe – funkcjonuje tu także turystyka zimowa! Narty w bułgarskich górach to też pomysł nie do wykluczenia.

Nesebyr
Przepiękne miasteczko, zlokalizowane 3 km od kurortu Rawda – będące więc idealnym pomysłem na jednodniową wycieczkę zarówno dla osób wypoczywających w Rawdzie, jak i tych którzy wybrali Słoneczny Brzeg. Miasto stanowi rezerwat architektoniczno-archeologiczny, a od 1983 roku zabytki kultury w mieście zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Stara, zabytkowa, wspomniana część Nesebyru, zlokalizowana jest na półwyspie. Wąskie, brukowane uliczki, małe place, domy o dwóch kondygnacjach z kamiennymi parterami i drewnianymi piętrami, do tego kramy z pamiątkami, ogrom knajpek, tawern, a wszystko to zebrane na jednej, niezbyt dużej powierzchni – tak prezentuje się Nesebyr z budynkami, które powstały między XI a XIV wiekiem.

Warna
Miasto stanowiące morską stolicę kraju, w którym stacjonuje bułgarska marynarka wojenna. Odwiedzając Warnę, trzeba zwiedzić katedrę Sweta Paraskewa oraz zlokalizowany nieopodal kompleks klasztorny Aładża (wydrążone w skałach wapiennych pieczary, połączone krętymi schodami). Monastyr skalny Aładża był miejscem schronienia pierwszych tutejszych chrześcijan, dziś to miejsce kultu religijnego oraz jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych, robiąca niesamowite wrażenie. Warna to także miasto, które jest związane z polsko-węgierską historią. Znajduje się w nim pomnik Władysława Warneńczyka. Odwiedzając okolicę warto skusić się na wizytę w tutejszym delfinarium.
 Burgas
Miasto przybrzeżne, z piękną plażą, na terenie którego znajdują się 3 jeziora lagunowe, stanowiące miejsce zamieszkania dla wielu gatunków ptaków. Oprócz wybrzeża, warto przespacerować się tu także po parku, stanowiącym ostoję zieleni, wypełnionym alejkami z różnobarwnymi kwiatami oraz pomnikami, m.in. pomnikiem Adama Mickiewicza. W Burgas można zwiedzić także liczne cerkwie, m.in. św. św. Cyryla i Metodego oraz św. Krzyża, jak i muzeum historyczne z licznym zbiorem strojów regionalnych.

Balczik i Kaliakra
W miasteczku Balczyk znajduje się przepiękny, różnobarwny ogród botaniczny, słynący m.in. z bogatej kolekcji kaktusów. Na terenie ogrodu wybudowany został także pałac rumuńskiej królowej Marii, który wraz z otaczającą przyrodą, sprawia bajkowe wrażenie. Nieopodal Balczyk znajduje się Przylądek Kaliakra – dwukilometrowy cypel, który tworzą monumentalne, niemal pionowe skały, sięgające 70 m. Na styku trzech żywiołów: morza, powietrza i ziemi powstało niepowtarzalne w swym pięknie miejsce, obfitujące w jaskinie, podwodne skały czy skalne nisze. Kaliakra to także miejsce mające duże znaczenie historyczne, jak i jeden z ważniejszych w kraju rezerwatów przyrody. Jego nazwa oznacza "cudowny przylądek", dzięki występującemu tam różowemu wapieniowi.


Sozopol
Jest to jedno z najstarszych miast na wybrzeżu Morza Czarnego, obecnie podzielone na dwie części – starą i nową. Stara część miasta sięga najdawniejszych czasów i do dziś pozostaje atrakcją turystyczną, która nie pozwoliła się skomercjalizować i trwa od dawna w niezmienionej formie – brukowane, kręte uliczki i drewniane domostwa z epoki odrodzenia Bułgarii. Około 15 min jazdy od Sozpolu znajduje się rezerwat przyrody Ropotamo, na terenie którego płynie rzeka o tej samej nazwie – będąc w okolicy polecamy skorzystanie ze spływu łodzią po rzece Ropotamo. To przepiękne obrazy dzikiej przyrody i okazja do zrobienia niecodziennych zdjęć. 
 Płowdiw i Wielkie Tyrnowo
Bułgaria zachwyca nie tylko wybrzeżem, ale także wewnątrz kraju zlokalizowane są miasta otoczone górami i mające długą historię. Nieco ciekawsze i starsze od stolicy Bułgarii – Sofii są np. Płowdiw i Wielkie Tyrnowo. O pierwszym z tych miast mówi się, że jest jednym z najstarszych w Europie! Według archeologów, teren ten był zamieszkiwany dużo wcześniej niż I w. p.n.e. Można tu zobaczyć pozostałości murów rzymskich, starożytne ruiny, wciąż czynny teatr rzymski, liczne cerkwie, synagogę, Meczet Dżumaja oraz liczne place, galerie i muzea. Wielkie Tyrnowo to zaś dawna stolica państwa bułgarskiego, miasto otoczone zewsząd pięknymi wzgórzami, słynące ze średniowiecznych pomników, ruin twierdzy Carewec oraz pięknych, zabytkowych cerkwi.

Monastyr Rilski
Bułgaria słynie z zabytkowych budynków sakralnych, głównie monastyrów – prawosławnych klasztorów. Do najciekawszych można zaliczyć: wykuty w skale monastyr Aładża, monastyr Świętego Jerzego w Pomorie, monastyr Świętej Trójcy w Wielkim Tyrnowie oraz niesamowity monastyr Rilski. To jeden z najstarszych bułgarskich monastyrów, usytuowany w kotlinie gór Rila, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego powstanie datuje się na X wiek, stanowi ważny symbol bułgarskiego oporu przeciwko tureckiej okupacji oraz symbolizuje bułgarskie odrodzenie narodowe (XVIII – XIX wieku).