Rego-Bis
Infolinia: +32 776 05 00
czynne: Pn-Pt 8:00 - 17:00 Sb 10:00 – 14:00

Riwiera Egejska

Opis

BODRUM

Bodrum to miasto w południowo-zachodniej Turcji, które słynie z piaszczysto-żwirowych plaż, krystalicznego morza, malowniczego widoku na grecką wyspę Kos, białych domków oraz wiatraków. To jeden z najbardziej popularnych tureckich kurortów, gdzie rozwija się także turystyka ekskluzywna.

Co warto zobaczyć w Bodrum?

Piękne wybrzeże Morza Egejskiego przyciąga jak magnes. Niewielkie wzgórza otaczające miasto pełne są tradycyjnych śnieżnobiałych domków. Całości dopełniają liczne zabytki. Budrum stanowi miejsce styku kultur, gdzie turecka tradycja została poddana greckim wpływom. Architektura i tradycja otaczająca turystów z wszystkich stron to cudowne uzupełnienie pięknych plaż, bogatej oferty sportów wodnych oraz nocnych klubów. Będąc tu warto zwiedzić zamek świętego Piotra, Mauzoleum w Helikaransie uznawane niegdyś za jeden z siedmiu cudów świata, jak i całe stanowisko archeologiczne Helikarnas. Dodatkowo warte uwagi są stare miasto, port, lokalne bazarki oraz delfinarium. Bodrum to miejsce gdzie nie można się nudzić! Osoby szukające prawdziwego wytchnienia powinny odwiedzić także tutejsze łaźnie, w tym najstarszą w mieście Bardakci Hamami, założoną w 1749 roku. Nieopodal centrum znajduje się słynna plaża Halk, obfitująca w eleganckie leżaki i parasole.

DIDIM

Didim, położone na wybrzeżu Morza Egejskiego, to słynny turecki kurort, którego sława związana jest ze stanowiskiem archeologicznym Didyma oraz ruinami starożytnej świątyni poświęconej Apollinowi. Tu długa historia splata się z nowoczesnością i licznymi atrakcjami wypoczynkowymi.

Co warto zobaczyć w Didim?

Infrastruktura turystyczna jest tu bardzo rozwinięta. Uliczki pełne są barów, restauracji, odnaleźć tu można kilka dyskotek, a nawet aquapark. Życie nocne nie jest tu bardzo huczne, dlatego raczej jest to miejsce dla rodzin z dziećmi oraz dla osób szukających spokojnego wypoczynku, lubujących się w długich wieczornych spacerach brzegiem plaży. Okolica sprzyja sportom wodnym, nurkowaniu, snorkelingowi, windsurfingowi, jak i wycieczkom pieszym i rowerowym. Będąc tam, obowiązkowo trzeba zwiedzić ruiny Świątyni Apollina, Świętą Drogę oraz zobaczyć płaskorzeźbę Głowa Meduzy. Osoby lubiące plażowanie, także będą zadowolone. Jedna z najpiękniejszych plaż tej części Turcji znajduje się zaledwie 2 km od Didim – cudowna, piaszczysta plaża Altinku.

MARMARIS

Marmaris to jeden z najpopularniejszych kurortów w Turcji. Turkusowe morze i piękne zatoczki sprawiają, że jest idealnym miejscem dla plażowiczów oraz tych, którzy pragną wypocząć w otoczeniu pięknej przyrody. Plaże w Marmaris są piaszczysto-żwirowe, a więc przyjazne dla rodzin z dziećmi. Okolica jest niezwykle malownicza, tuż za plażami wznoszą się wysokie góry.

Co warto zwiedzić w Marmaris?

Marmaris to doskonałe miejsce, dla chcących spędzić wakacje aktywnie, na zwiedzaniu i uprawianiu sportów wodnych, ponieważ znajduje się między górami a morzem, co sprawia, że region ten jest idealną bazą wypadową zarówno na górskie szlaki, jak i nurkowanie! Ponadto pobliżu Marmaris znajduje się grecka wyspa Rodos – dokąd łatwo się dostać jednym z promów, które codziennie odpływają z portu.

Głównym zabytkiem Marmaris jest zbudowany przez Jonów w 1044 r. p.n.e. zamek, z którego roztacza się wspaniały widok na zatokę. W zamku znajduje się również muzeum archeologiczne, w którym eksponowane są fragmenty amfor z okresu hellenistycznego, rzymskiego i bizantyjskiego oraz przedmioty ceramiczne i szklane, monety i ozdoby znalezione w wykopaliskach w regionach Knidos, Hisaronu i Burgas oraz prace tkackie, dywany, meble, miedziane przybory kuchenne, broń i ozdoby z okresu osmańskiego.

Poza pięknymi widokami kurort ten cieszy się naprawdę bogatym życiem nocnym -słynie z najstarszej w miasteczku „ulicy barów”, na której w jednym miejscu znajduje się większość dyskotek w mieście i po zapadnięciu zmroku tętni życiem!

FETHIYE

Malownicza miejscowość położona na południowym wybrzeżu szerokiej zatoki, z barwną historią, której śladem są zwłaszcza starożytne, wykute w skale grobowce dawnych możnych i władców.

Można podziwiać tu jońskie kolumny, teatr z okresu rzymskiego i twierdzę krzyżowców. Niestety, większość zabytków uległa zniszczeniu w wyniku tragicznego trzęsienia ziemi w 1958 roku.

Fethiye negdyś nosiło nazwę Telmessos i było bramą Likijskiego państwa. Dziś jest to uroczy, łączący tradycję i nowoczesność, kurort. Swoją nazwę miejscowość zawdzięcza nazwisku Fethi Bey, pioniera tureckiego lotnictwa, który zginął podczas przewożenia pierwszej poczty lotniczej.

Miasteczko kusi licznymi, urzekającymi atmosferą herbaciarniami, restauracjami oraz dyskotekami.

Co warto zobaczyć Fethiye?

Wart uwagi na pewno jest grobowiec Amyntasa – wykuty w skałach likijski grób z charakterystyczną fasadą w stylu jońskim. W jego pobliżu znajduje się bizantyjska twierdza. Z kolei w centrum miasta Fethiye, naprzeciw portu, podziwiać można starożytny teatr.

OLUDENIZ

Oludeniz to jedno z  do najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych regionów Turcji Egejskiej. Położone jest w malowniczej zatoce, otoczonej z trzech stron górami, z których najwyższą jest Babadağ (1950 m n.p.m.).

Góry wraz z pięknym turkusowym morzem tworzą niezwykły kontrast. Wyjątkowa sceneria tego zakątka to wynik poszarpanej linii brzegowej, która nadaje kształt romantycznym zatoczkom i zacisznym lagunom.

Cały teren jest objęty granicami parku krajobrazowego, a hotele są zazwyczaj niewielkie i dyskretnie wkomponowane w otoczenie. Oludeniz to także miejsce pełne uroczych sklepików oraz znane z atrakcji życia nocnego. Barów, restauracji i nocnych klubów nie brakuje, wszystkie najciekawsze miejsca znajdują się w niewielkiej odległości od plaży.

Co warto zobaczyć Oludeniz?

W Oludeniz koniecznie musimy odwiedzić Dolinę Motyli, położoną u podnóża góry Babadag. Znajduje się pomiędzy wysokimi ścianami wąwozu. Od czerwca-lipca do września można obserwować tam różne gatunki motyli.

Warto odwiedzić to miejsce również ze względu na czystą plażę oraz bardzo piękny wodospad, który znajduje się na końcu doliny. Kolejnym miejscem jest Wyspa św. Mikołaja, która uważana jest za miejsce narodzin świętego Mikołaja. Obecnie można podziwiać pozostałości bizantyjskich kościołów, freski i mozaiki. 

Wycieczki fakultatywne

Efez

Stanowisko archeologiczne w Efezie stało się jednym z najczęściej odwiedzanych stanowisk archeologicznych, nie tylko ze względu na doskonały stan zachowania, ale także dzięki przyjaznej dla zwiedzających prezentacji zabytków.
Jest to drugie co do wielkości po Pompejach, najlepiej zachowane starożytne miasto na świecie. Chociaż odkopano tylko około 15% miejsca, nadal jest to największy wykopany obszar na świecie.
To właśnie w Efezie znajdowała się Świątynia Artemidy, uważana za jeden z siedmiu cudów świata. Obecnie podziwiać tu można słynną bibliotekę Celsusa. Budynek biblioteki powstał dla uczczenia pamięci Tyberiusza Juliusza Celsusa Polemenusa i jako miejsce jego pochówku. Gmach zbudował syn Celsusa, konsul Gajusz Juliusz Akwila, w latach 114-117. Odkryta podczas badań archeologicznych krypta z sarkofagiem mieści się pod posadzką w zachodniej części budynku.
 Oprócz tego zwiedzić można pozostałości starożytnych świątyń i jeden z największych amfiteatrów na świecie – mógł pomieścić 24 tysiące widzów. Co roku w sezonie organizowane są tutaj koncerty.
W 2015 roku Efez został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Około 7 kilometrów od Efezu na Wzgórzu Słowików, znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej. Miejsce pielgrzymek wielu chrześcijan i jeden z pierwszych Siedmiu Kościołów w chrześcijaństwie. W 1979 roku kapliczkę Matki Boskiej odwiedził Papież Jan Paweł II.

Przejazd autokarem z Bodrum do Efez trwa 2.5-3 godziny.


Ceny orientacyjne:
dorosły 50€
dziecko 25€

Pamukkale

Jednym z cudów Turcji jest Pamukkale - Oszałamiające białe baseny wapniowe, które przylegają do krawędzi grzbietu, od dawna są jednym z najsłynniejszych widoków na pocztówce Turcji.  Lśniąco biała wapienna kaskada, oblewana letnią, źródlaną wodą, która wpływa korzystnie na oczy i skórę, łagodzi efekty astmy i reumatyzmu, które UNESCO wpisało je na Listę Światowego Dziedzictwa.

Pamukkale, dosłownie oznaczające „bawełniany zamek”, jest również miejscem starożytnego miasta Hierapolis, którego jest wiele interesujących ruin i jest bardzo popularnym celem krótkich wizyt. W Hierapolis odwiedzić można teatr, nekropolię, łaźnie rzymskie oraz agorę.

Fundamenty Hierapolis zostały położone w epoce frygijskiej zbudowane w miejscu, gdzie już znacznie wcześniej istniało osadnictwo, a zamieszkujące tu ludy oddawały cześć bogini  Kybele (frygijska bogini płodności, urodzaju, wiosny i miast obronnych, strażniczka zmarłych).  Jednak starożytne miasto Hierapolis zostało założone przez Eumenesa II, króla Pergamonu, w II wieku p.n.e a jego nazwa prawdopodobnie pochodzi od Hiery, pięknej żony Telefos, legendarnego założyciela Pergamonu a lecznicze źródła przyciągały mieszkańców. Hierapolis zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1988 roku.

W czasie podróży powrotnej, wiodącej przez Góry Taurus, można będzie nacieszyć oczy niezwykłymi górskimi krajobrazami.

Podróż autokarem z Bodrum do Pamukkale trwa około 4,5 godziny.
Wycieczka całodniowa.

Ceny orientacyjne:
dorosły 50€
dziecko 25€

Dalyan

Dalyan, to nieduża miejscowość u ujścia rzeki Dalaman – miejsce, gdzie Morze Śródziemne spotyka się z Morzem Egejskim. Rejs po rzece wąskimi kanałami, wśród wysokich trzcin to nie lada gratka dla miłośników przyrody i nie tylko- wśród naturalnego piękna oczaruje Cię także jego bogata historia i obfita przyroda.: nie bez powodu Dalyan nazywany jest Amazonką Turecką. Dalyan, to rezerwat przyrody, gdzie co roku morskie żółwie Caretta Caretta składają swoje jaja. Znajduje się tutaj słynna plaża Iztuzu, gdzie przypływają żółwie w czasie lęgu. Tworzy ona lagunę otoczoną z jednej strony słoną wodą morską, a z drugiej strony słodką wodą rzeki Dalaman.
W Dalyan znajdują się także naturalne termalne błota siarkowe o właściwościach leczniczych, polecane na wszelkie schorzenia skóry. Jak głosi mit, podobno dzięki kąpielom błotnym można odmłodnieć o dziesięć lat. Tak jak w Turcji bywa, tutaj też są widoczne ślady historii. Jedną z najważniejszych miejsc Dalyan są starożytne licyjskie grobowce skalne, które strzegą miasta. Licyanie wierzyli, że jeśli postawią królewskie grobowce na najwyższym szczycie, będą bliżej Boga, a dusze szybciej przeniosą się z grobów do zaświatów. Ta grupa sześciu grobowców pochodzi z IV wieku p.n.e. Są widoczne z nabrzeża, więc rejs zapewni Ci najlepszy widok na te niesamowite zabytki historii.

Wycieczka Dalyan z Bodrum jest wycieczką całodniową.

Ceny orientacyjne:
dorosły 50€
dziecko 25€

 

Rejs Statkiem

Godzina rozpoczęcia: 10:00
Godzina zakończenia: 16:00

Relaksujący dzień spędzony na pokładzie statku.

Lazurowy kolor wody i gwarancja pogody skusi na rejs każdego. Turkusowe zatoczki, skaliste wybrzeże, niezapomniane widoki, czyli kilkugodzinna sielanka na wodach Morza Egejskiego. Rejs statkiem daje możliwość podziwiania linii brzegowej Bodrum od strony morza. Jest to idealna wyprawa dla amatorów pływania i opalania się.

W czasie rejsu statek cumuje w krystalicznie czystych zatoczkach, gdzie można poskakać do wody i posnurkować. Dla osób stroniących od głębokiej wody jest godzinna przerwa na piaszczystej plaży.

Na górnym pokładzie statku znajdują się materace. Można tutaj skorzystać z kąpieli słonecznych. Na dolnym pokładzie są stoły i ławki, dla osób szukających schronienia w cieniu.

Rejs rozpoczyna się w  przystani Bodrum Halikarnas codziennie o godzinie 10:00 dwupiętrowymi statkami wycieczkowymi. Statek najpierw wypływa do Karaady (jaskini Kleopatry z gorącymi źródłami). Potem na gości czeka pływanie w zatoce Poyraz i przylądku Tavsan.

Karaada czyli „Czarna Wyspa” znana jest ze wód mineralnych i kąpieli błotnych które poprawiają wygląd skóry. Według legendy, Kleopatra aby upiększyć swoje ciało używała błota pochodzącego właśnie z Karaady.

Dla turystów również kąpiele w mineralnym źródle zlokalizowanym wewnątrz jaskini stanowią dużą atrakcję.  Minerały oraz borowina, zawarte w wodzie pomagają w walce z chorobami skóry oraz zapaleniem stawów co zostało potwierdzone naukowo.

Poyraz – piękna zatoka gdzie dno morza widoczne jest nawet na głębokości 20 metrów. Na plaży można również zobaczyć dziki szukające pożywienia.
Przylądek Tavsan – tam na gości czeka relaks na pięknej piaszczystej plaży lub możliwość skorzystania z ofert sportów wodnych

Usługi w cenie;

- Transfery przyjazdowe i powrotne gości z Hotelu do przystani
- Obiad
- Lokalne napoje alkoholowe i bezalkoholowe
- Ubezpieczenie łodzi i gości

Cena ok. 40 Eur za osobę.

Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany godzin i cen.
Potwierdzenie godzin oraz ceny możliwe na miejscu.

Oferty

Zapisz się do newslettera

Bezpieczne płatności
Imoje
Visa Mastercard
Bon turystyczny
Firma wiarygodna finansowo