Wczasy Kaszuby - Wakacje i wycieczki

Kaszuby

Kaszuby są zróżnicowanym obszarem zajmującym część województwa pomorskiego biegnącym od Bałtyku po Bory Tucholskie. W granicach Kaszub leżą między innymi Trójmiasto, Lębork, Bytów, Wejherowo, Puck, Kartuzy, Chojnice, Kościerzyna.  Obszar na północy tego regionu to klifowe wybrzeża, a jego środkowa i południowa część to jeziora, lasy, wzniesienia, kurhany czy kamienne kręgi.

Centralna część Pojezierza Kaszubskiego jest często nazywana Szwajcarią Kaszubską, znajdują się tu zalesione pagórki, piękne jeziora, ale i tradycyjne miasteczka. Popularnością cieszy się tu Kaszubski Park Krajobrazowy. W okolicy znajdziemy wiele zabytków i atrakcji turystycznych oraz trasy spacerowe i akweny wodne, największym miastem tzw. Szwajcarii Kaszubskiej są otoczone czterema jeziorami Kartuzy z takimi zabytkami jak Muzeum Kaszubskie czy Kompleks klasztorny.

Kaszuby to również Słowiński Park Krajobrazowy z ruchomymi wydmami, skansenem w Klukach czy latarnią morską w Czołpinie oraz Wdzydzki Park Krajobrazowy z dzikimi terenami, tradycyjnymi drewnianymi domostwami oraz szlakami pieszymi i rowerowymi, z jeziorami Gołuń, Jelenie czy Wdzydze zwane Kaszubskim Morzem oraz z miastem Kościerzyna przyciągającym między innymi takimi atrakcjami jak Muzeum Akordeonu, Muzeum Kolejnictwa czy rynkiem z zachowanym średniowiecznym układem.

Na terenie Borów Tucholskich odwiedzić można rezerwat przyrody Kręgi Kamienne z cmentarzyskiem plemienia Gotów, gdzie można znaleźć kamienne kręgi, mogiły, kurhany zwane Polskim Stonehenge.

Kaszuby to nie tylko zabytki i piękne tereny, ale również tradycyjna kuchnia oraz ludowe wzornictwo. W kuchni kaszubskiej królują potrawy rybne i mięsne oraz produkty zbożowe, będąc w tym regionie warto spróbować tradycyjnego śledzia po kaszubsku, placka po kaszubsku, zupę dziadówkę, na deser ruchanki czyli racuszki podawane z konfiturą lub posypane cukrem pudrem. Jako pamiątkę przywieźć ze sobą można porcelanę pięknie zdobioną kolorowymi motywami roślinnymi czy ozdobione haftem z  motywami roślinnymi wyroby odzieżowe i nie tylko.

Nie znaleziono ofert. Proszę zmienić kryteria wyszukiwania.