Rego-Bis
Infolinia: +32 776 05 00
czynne: Pn-Pt 8:00 - 17:00 Sb 10:00 – 14:00

Cypr Północny

Opis

Cypr Północny

Cypr Północny to nieuznawane przez większość Europy terytorium pod kontrolą Turcji, położone na wyspie Cypr we wschodniej części Morza Śródziemnego. W większości zamieszkiwany jest przez Turków i uznawany jest przez nich za odrębne państwo. Stolicą jest Nikozja, która podzielona jest między Cypr Południowy, a Cypr Północny. Pomiędzy obiema częściami rozciąga się strefa zdemilitaryzowana, nad którą pieczę sprawuje ONZ.
W przeciwieństwie do mocno skomercjalizowanego Cypru Południowego, północna część zachowała autentyczny charakter i kameralny klimat. Liczba turystów jest tu zdecydowanie mniejsza, co sprawia, że Wakacje na Cyprze Północnym będą prawdziwą ucieczką od zatłoczonych plaż i zgiełku gwarnych kurortów. Znaleźć tu można nie tylko piękne plaże, które urodą, malowniczością i kameralnym charakterem górują nad większością plaż w południowej części wyspy, ale i równiny, czy pasma górskie idealne do aktywnego spędzania wakacji i długie wędrówki. Przez niemal cała północna część wyspy biegnie malownicze pasmo górskie, którego najwyższym szczytem jest Mount Icova o wysokości 1023 m.n.p.m, We wschodniej części obszaru Cypru Północnego rozciąga się zaś półwysep Karpas, który przyciąga swym dzikim charakterem i piękną plażą Golden Beach ze złocistymi wydmami.
Cypr Północny oferuje wiele atrakcji dla różnego typu klientów. Tutejsze hotele to doskonały wybór dla rodzin z dziećmi. Bogata infrastruktura, wysokiej klasy obsługa i smaczna urozmaicona kuchnia sprawiają, że Cypr Północny to bardzo dobre miejsca na rodzinne wakacje all inclusive. Jest to również jeden z najpopularniejszych regionów dla miłośników hazardu. W niemal każdym większym hotelu można znaleźć kasyno. Poza hotelami na gości czekają liczne aktywności na świeżym powietrzu takie jak sporty wodne, wycieczki rowerowe, czy górskie wędrówki.

Północny Cypr to również liczne walory dla miłośników historii, kultury i zwiedzania. Burzliwe dzieje związane z czasami Greków, Rzymian, Bizantyjczyków, Wenecjan i Turków pozostawiły liczne skarby kultury antycznej i średniowiecznej.

Co warto zobaczyć na Cyprze Północnym?

  • Kyrenia – to jedno z najbardziej urokliwych miast regionu. Położona nad brzegiem morza u podnóża malowniczych gór, przyciąga niepowtarzalnym klimatem i bogata historią. Centralnym punktem miasta jest niewielka przystań jachtowa, nad która góruje potężny Zamek w Kyrenii, który przez wieki służył Bizantyjczykom, Wenecjanom, Krzyżowcom i Turkom. Tuz obok znajduje się kolejna ciekawostka – Muzeum Wraku Morskiego, który skrywa szczątki greckiego statku handlowego z III w p.n.e. Kyrenia przyciąga również urokliwymi, wąskimi uliczkami, które zachęcają do długich spacerów, dobrze zachowanymi historycznymi budynkami i licznymi lokalnymi kawiarniami i restauracjami idealnymi na lekką przekąskę i pyszna turecką kawę. Jedną z największych atrakcji regionu jest położony na wzgórzu 700 m.n.p.m. Zamek Św Hilariona, który przez długie lata służył jako twierdza krzyżowców walczących o panowanie nad Ziemią Święto. Obecnie z dobrze zachowanych ruin można podziwiać wspaniałe widoki na okolicę. Niewątpliwą atrakcją regionu sa również tutejsze plaże. Malowniczo położone, szerokie, piaszczyste zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów. Poza złocistym piaskiem oko odwiedzającego przyciąga krystalicznie czysta woda Morza Śródziemnego. Do najlepszych z plaż zalicza się: Ice, Escape, Kervansaray i Denizkizi.
  • Famagusta to drugie obok Kyrenii najpopularniejsze miasto Cypru Północnego. Znajduje się we wschodniej części wyspy nad zatoka o tej samej nazwie, zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy oddzielającej północną i południową część Cypru. Poza pięknymi, długimi, piaszczystymi plażami, które przyciągają licznych turystów na wakacje na Cypr Północny, region Famagusty oferuje również liczne pozostałości bogatej i burzliwej historii. Można tu znaleźć dawne weneckie fortyfikacje, czy piękny zabytkowy Kościół Świętego Mikołaja, który po tureckim podboju został przerobiony na meczet.
  • Salamina – w sąsiedztwie miasta Famagusta znajdują się pozostałości antycznego Salamis niegdyś jednego z najpotężniejszych miast nad Morzem Śródziemnym, które w V w.p.n.e było stolicą związku miast cypryjskich. To u jego wybrzeży stoczona została jedna z największych bitew morskich starożytności pomiędzy flotami grecką i perską. Dzisiejsza Salamina to ogromne stanowisko archeologiczne świadczące o dawnej świetności miasta. Na turystów czekają tu liczne pozostałości z czasów starożytnej Grecji i Rzymu w tym amfiteatr, gimnazjon, łaźnie, rzymska willa, forum, Świątynia Zeusa, Bazylika Agios Epifanios czy ruiny akweduktu.

Powody, dla których warto odwiedzić Cypr Północny:

  1. Liczne tereny zielone – w północnej części Cypru na turystów czekają liczne parki i tereny zielone. Na wyspie można napotkać zróżnicowaną roślinność. Począwszy od plantacji cytrusów i winnej latorośli na nizinach, po wiekowe drzewa oliwkowe i kwitnące jabłonie i grusze w wyższych partiach terenu.

  2. Obszar w dużej mierze nie zdeptany przez turystów – ze względu na to, iż południowa część wyspy jest chętniej odwiedzana przez wczasowiczów, północna część staje się bardziej tajemnicza, nieodkryta co daje lepszą okazją na spokojny wypoczynek i poznanie tamtejszego regionu, kuchni i licznych zabytków, które oferuje od podstaw.

  3. Atrakcyjne plaże – Cypr Północny poza bogatymi walorami krajobrazowymi, ciekawą historią i śródziemnomorskim klimatem oferuje odwiedzającym liczne plaże. Za najpiękniejszą z nich uznawana jest Golden Beach ze złocistym piaskiem na półwyspie Karpas.
  4. Bogata historia – wyspa targana konfliktami, podbijana przez mocarstwa o różnorodnych tradycjach i zwyczajach stanowi bogatą kolebkę historyczną i kulturową, a sam obszar oferuje wiele zabytków, które sięgają czasów antycznych.

Wycieczki fakultatywne

Organizator wycieczek fakultatywnych

Organizatorem wycieczek jest firma Tour Plus, która jest jednym z największych lokalnych organizatorów wycieczek fakultatywnych dla turystów odwiedzających Cypr Północny.

Od 1 maja 2022 wycieczki będzie oprowadzać polskojęzyczny przewodnik. Będą one orgaznizowane do końca października br. 

GÜZELYURT czyli „Piękne Miejsce”

Güzelyurt to najbardziej zielona część Cypru Północnego, gdzie tradycja, kultura i historia przeplatają się między cytrusowymi sadami i dawnymi kopalniami miedzi.
Wycieczka po Güzelyurt jest wyjątkową, całodniową wyprawą i obejmuje wiele atrakcji, takich jak muzeum archeologiczne, klasztor św. Mamasa, a także czas wolny na zakupy świeżych owoców i warzyw prosto od lokalnych rolników.
Odwiedzimy również stare miedziane miasto Lefke i zwiedzimy starożytne ruiny miasta Soli, gdzie zobaczą Państwo piękne mozaiki, w tym słynną mozaikę „Łabędź Soli”.
W zależności od sezonu będą mogli Państwo spróbować samodzielnie zebrać pomarańcze lub truskawki. Na koniec dnia zatrzymamy się przy plaży gdzie będzie możliwość odpoczynku i odświeżenia się podczas przystanku na jednej z pobliskich plaż.

CENA:


- DOROŚLI – 50 €

- DZIECI W WIEKU 4-12 LAT – 25 €

- DZIECI DO 3 LAT - BEZPŁATNIE

Jeep Safari – spektakularne widoki

Dla osób szukających nowych doświadczeń i adrenaliny proponujemy ekscytującą wyprawę jeepem po górskich terenach Kyrenii i historycznego miasteczka Lapta. Podczas wyprawy odkryjemy opuszczony czołg, stary klasztor św. Pantelejmona znajdujący się w środku lasu, będziemy cieszyć się ciszą oraz delektować niebiańskimi widokami. Podczas obiadu skosztujemy pysznych tradycyjnych dań. Przy sprzyjającej pogodzie przewidziany jest również krótki postój na kąpiel w przybrzeżnych wodach Kyrenii.

CENA:


- DOROŚLI – 69 €

- DZIECI W WIEKU 4-12 LAT – 30 €

- DZIECI DO 3 LAT - BEZPŁATNIE

Nikozja – jedyna taka stolica na świecie

Nikozja jest jedyną na świecie, wciąż podzieloną na dwie części stolicą, zachowującą przy tym swoje niepowtarzalne piękno, klimat i charakter. Po przejechaniu przez pasmo Gór Pięciopalczastych, naszą pieszą wycieczkę rozpoczniemy od starej bramy Kyreńskiej, następnie przejdziemy obok kolumny weneckiej w kierunku zabytkowego zajazdu - Buyuk Han wybudowanego przez Turków, miejsca które obecnie wypełnione jest sklepikami ze sztuką i tutejszym rzemiosłem. Następnie odwiedzimy Meczet Selimiye, jeden z najlepszych przykładów budowli gotyckiej.

Wąskie uliczki starego miasta są pełne sklepów, barów, kawiarni. W wolnym czasie będzie możliwości zrobienia zakupów w dużej hali targowej (Bandabuliya) oraz przekroczenie przejścia granicznego dla pieszych w samym sercu Nikozji, dlatego też nie zapominajmy zabrać ze sobą dokumentów tożsamości.

CENA:


- DOROŚLI – 40 €

- DZIECI W WIEKU 4-12 LAT – 20 €

- DZIECI DO 3 LAT - BEZPŁATNIE

Perły Północy i miasto Kyrenia

W czasie tej całodniowej wycieczki zwiedzamy ruiny zamku, o którym mówi się, że stanowił inspirację dla Walta Disneya przy tworzeniu “Królewny Śnieżki”. Zamek Św. Hilariona położony jest na wzgórzu, z którego rozciąga się przepiękny widok na wybrzeże Kyrenii. Udamy się również do wioski Bellapais położonej u stop Gór Pięciu Palców. Znajdujące się w pobliżu Opactwo Bellapais jest wspaniałym przykładem sztuki gotyckiej, a rozciągający się z niego widok na Kyrenię i Morze Śródziemne zapiera dech w piersiach. Po wizycie w wiosce Bellapais przewidziana jest przerwa na lunch w lokalnej restauracji. Będzie również czas wolny na zwiedzenie bardzo klimatycznego portu kyreńskiego, czas na zakupy oraz wizytę w sklepie z wyrobami skórzanymi.

CENA:


- DOROŚLI – 40 €

- DZIECI W WIEKU 4-12 LAT – 20 €

- DZIECI DO 3 LAT - BEZPŁATNIE

Półwysep Karpaz – nieodkryty raj na ziemi

Mieszkańcy Wysp mówią, że jeśli masz ograniczony czas na Cyprze Północnym, zdecydowanie powinieneś odwiedzić Półwysep Karpaz. Ta odległa część wyspy poza pięknymi widokami obejmuje liczne stada kóz i owiec, piaszczyste plaże, różne odmiany roślin, a także dzikie osły.

Pierwszym przystankiem będzie wioska rybacka Bogaz, gdzie będzie okazja wypić turecką kawę lub herbatę. Kontynuując podróż, odwiedzimy wioskę Dipkarpaz , w której tureccy i greccy Cypryjczycy żyją razem w harmonii. Podczas wycieczki na krańcu Półwyspu, prawdopodobnie zostaniemy zatrzymani przez „czworonożnych przyjaciół” - dzikie osły! Przy następnym punkcie, jakim jest klasztor „Apostolos Andreas” można skorzystać z „uzdrawiającej wody źródlanej”, która płynie pod kościołem i rzekomo poprawia urodę i zdrowie. Punktem kulminacyjnym tej wspaniałej wycieczki jest przystanek na  „Złotej Plaży”, gdzie można pływać w krystalicznie czystej wodzie lub delektować się kąpielami słonecznymi.

CENA:


- DOROŚLI – 55 €

- DZIECI W WIEKU 4-12 LAT – 25 €

- DZIECI DO 3 LAT - BEZPŁATNIE

Rejs dla całej rodziny

Jeżeli chcecie przeżyć pełną wrażeń przygodę, zrelaksować się i poczuć na skórze morską bryzę proponujemy udział w specjalnych rejsach z portu w Kyrenii, które odkryją tajemnicze piękno wyspy widziane od strony morza. W zależności od warunków pogodowych kurs obierany jest w kierunku Escape Beach na zachodzie lub Acapulco Beach na wschodzie. Przewidziane po trasie do miejsca docelowego postoje zapewnią możliwość popływania i nurkowania w czystych i ciepłych wodach wybrzeża. W trakcie wycieczki planowany jest lunch na pokładzie statku, do wyboru będą m.in. kurczak, bądź grillowana ryba, czy tradycyjne przystawki zwane Meze i sałatki. Po posiłku będzie czas na kąpiel i opalanie w otoczeniu pięknych widoków. Późnym wieczorem nastąpi powrót do portu w Kyrenii, gdzie zakończy się ten niezapomniany dzień na krystalicznie czystych wodach Morza Śródziemnego.

CENA:


- DOROŚLI – 40 €

- DZIECI W WIEKU 4-12 LAT – 20 €

- DZIECI DO 3 LAT - BEZPŁATNIE

Famagusta tour & Varosha

Jeśli lubisz historię, nie przegap naszej wycieczki po Famaguście z profesjonalnym przewodnikiem. Ta wycieczka pozwoli poznać codzienne życie starożytnych ludzi w rodzinnym mieście Saint Barnabas, Salamis. Rzymskie miasto Salamis z ruinami rzymskiego teatru, łaźnią i latrynami oraz mozaikami sprzed 2000 lat jest rajem dla miłośników historii i archeologii.

Zwiedzanie klasztoru św. Barnaby daje możliwość poznania greckiego Kościoła prawosławnego i wczesnochrześcijańskiej historii wyspy. Odwiedzimy muzeum ikon z bogatymi znaleziskami oraz grób św. Barnaby.

W dalszej części zaplanowany jest lunch w nadmorskiej restauracji z lokalnymi mezami i kebabami. Po obiedzie przemieścimy się z kolei do nowoczesnej części Famagusty, aby zwiedzić wspaniale zachowane otoczone murami miasto. Mury miejskie o długości 3,5 km, których historia sięga czasów weneckich kryją zamek Othello i gotycką katedrę św. Mikołaja (obecnie meczet Lala Mustafa Paszy). Podziwiając styl architektoniczny niegdyś katedry zamienionej w meczet, dowiemy się nieco więcej o samym islamie.

Po godzinnej przerwie w otoczonym murami mieście, obejrzymy obszar „Varoshy”, znanego jako „miasto duchów”. To słynne miasteczko ze złotymi piaszczystymi plażami stało się jednym z najbardziej znanych miejsc wakacyjnych na świecie.

CENA:


- DOROŚLI – 50 €

- DZIECI W WIEKU 4-12 LAT – 25 €

- DZIECI DO 3 LAT - BEZPŁATNIE

 

Oferty

Zapisz się do newslettera

Katalog online

Zobacz najpiękniejsze destynacje, najlepsze hotele i całą ofertę Rego-Bis.

Bezpieczne płatności
Imoje
Visa Mastercard
Bon turystyczny
Firma wiarygodna finansowo