Cypr Północny

Cypr Północny

Cypr Północny to nieuznawane przez większość Europy terytorium pod kontrolą Turcji, położone na wyspie Cypr we wschodniej części Morza Śródziemnego. W większości zamieszkiwany jest przez Turków i uznawany jest przez nich za odrębne państwo. Stolicą jest Nikozja, która podzielona jest między Cypr Południowy, a Cypr Północny. Pomiędzy obiema częściami rozciąga się strefa zdemilitaryzowana, nad którą pieczę sprawuje ONZ.
W przeciwieństwie do mocno skomercjalizowanego Cypru Południowego, północna część zachowała autentyczny charakter i kameralny klimat. Liczba turystów jest tu zdecydowanie mniejsza, co sprawia, że Wakacje na Cyprze Północnym będą prawdziwą ucieczką od zatłoczonych plaż i zgiełku gwarnych kurortów. Znaleźć tu można nie tylko piękne plaże, które urodą, malowniczością i kameralnym charakterem górują nad większością plaż w południowej części wyspy, ale i równiny, czy pasma górskie idealne do aktywnego spędzania wakacji i długie wędrówki. Przez niemal cała północna część wyspy biegnie malownicze pasmo górskie, którego najwyższym szczytem jest Mount Icova o wysokości 1023 m.n.p.m, We wschodniej części obszaru Cypru Północnego rozciąga się zaś półwysep Karpas, który przyciąga swym dzikim charakterem i piękną plażą Golden Beach ze złocistymi wydmami.
Cypr Północny oferuje wiele atrakcji dla różnego typu klientów. Tutejsze hotele to doskonały wybór dla rodzin z dziećmi. Bogata infrastruktura, wysokiej klasy obsługa i smaczna urozmaicona kuchnia sprawiają, że Cypr Północny to bardzo dobre miejsca na rodzinne wakacje all inclusive. Jest to również jeden z najpopularniejszych regionów dla miłośników hazardu. W niemal każdym większym hotelu można znaleźć kasyno. Poza hotelami na gości czekają liczne aktywności na świeżym powietrzu takie jak sporty wodne, wycieczki rowerowe, czy górskie wędrówki.

Północny Cypr to również liczne walory dla miłośników historii, kultury i zwiedzania. Burzliwe dzieje związane z czasami Greków, Rzymian, Bizantyjczyków, Wenecjan i Turków pozostawiły liczne skarby kultury antycznej i średniowiecznej.

Co warto zobaczyć na Cyprze Północnym?

  • Kyrenia – to jedno z najbardziej urokliwych miast regionu. Położona nad brzegiem morza u podnóża malowniczych gór, przyciąga niepowtarzalnym klimatem i bogata historią. Centralnym punktem miasta jest niewielka przystań jachtowa, nad która góruje potężny Zamek w Kyrenii, który przez wieki służył Bizantyjczykom, Wenecjanom, Krzyżowcom i Turkom. Tuz obok znajduje się kolejna ciekawostka – Muzeum Wraku Morskiego, który skrywa szczątki greckiego statku handlowego z III w p.n.e. Kyrenia przyciąga również urokliwymi, wąskimi uliczkami, które zachęcają do długich spacerów, dobrze zachowanymi historycznymi budynkami i licznymi lokalnymi kawiarniami i restauracjami idealnymi na lekką przekąskę i pyszna turecką kawę. Jedną z największych atrakcji regionu jest położony na wzgórzu 700 m.n.p.m. Zamek Św Hilariona, który przez długie lata służył jako twierdza krzyżowców walczących o panowanie nad Ziemią Święto. Obecnie z dobrze zachowanych ruin można podziwiać wspaniałe widoki na okolicę. Niewątpliwą atrakcją regionu sa również tutejsze plaże. Malowniczo położone, szerokie, piaszczyste zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów. Poza złocistym piaskiem oko odwiedzającego przyciąga krystalicznie czysta woda Morza Śródziemnego. Do najlepszych z plaż zalicza się: Ice, Escape, Kervansaray i Denizkizi.
  • Famagusta to drugie obok Kyrenii najpopularniejsze miasto Cypru Północnego. Znajduje się we wschodniej części wyspy nad zatoka o tej samej nazwie, zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy oddzielającej północną i południową część Cypru. Poza pięknymi, długimi, piaszczystymi plażami, które przyciągają licznych turystów na wakacje na Cypr Północny, region Famagusty oferuje również liczne pozostałości bogatej i burzliwej historii. Można tu znaleźć dawne weneckie fortyfikacje, czy piękny zabytkowy Kościół Świętego Mikołaja, który po tureckim podboju został przerobiony na meczet.
  • Salamina – w sąsiedztwie miasta Famagusta znajdują się pozostałości antycznego Salamis niegdyś jednego z najpotężniejszych miast nad Morzem Śródziemnym, które w V w.p.n.e było stolicą związku miast cypryjskich. To u jego wybrzeży stoczona została jedna z największych bitew morskich starożytności pomiędzy flotami grecką i perską. Dzisiejsza Salamina to ogromne stanowisko archeologiczne świadczące o dawnej świetności miasta. Na turystów czekają tu liczne pozostałości z czasów starożytnej Grecji i Rzymu w tym amfiteatr, gimnazjon, łaźnie, rzymska willa, forum, Świątynia Zeusa, Bazylika Agios Epifanios czy ruiny akweduktu.

Powody, dla których warto odwiedzić Cypr Północny:

  1. Liczne tereny zielone – w północnej części Cypru na turystów czekają liczne parki i tereny zielone. Na wyspie można napotkać zróżnicowaną roślinność. Począwszy od plantacji cytrusów i winnej latorośli na nizinach, po wiekowe drzewa oliwkowe i kwitnące jabłonie i grusze w wyższych partiach terenu.

  2. Obszar w dużej mierze nie zdeptany przez turystów – ze względu na to, iż południowa część wyspy jest chętniej odwiedzana przez wczasowiczów, północna część staje się bardziej tajemnicza, nieodkryta co daje lepszą okazją na spokojny wypoczynek i poznanie tamtejszego regionu, kuchni i licznych zabytków, które oferuje od podstaw.

  3. Atrakcyjne plaże – Cypr Północny poza bogatymi walorami krajobrazowymi, ciekawą historią i śródziemnomorskim klimatem oferuje odwiedzającym liczne plaże. Za najpiękniejszą z nich uznawana jest Golden Beach ze złocistym piaskiem na półwyspie Karpas.
  4. Bogata historia – wyspa targana konfliktami, podbijana przez mocarstwa o różnorodnych tradycjach i zwyczajach stanowi bogatą kolebkę historyczną i kulturową, a sam obszar oferuje wiele zabytków, które sięgają czasów antycznych.

wycieczka Organizator wycieczek fakultatywnych

Organizator wycieczek fakultatywnych

wycieczka GÜZELYURT czyli „Piękne Miejsce”

GÜZELYURT czyli „Piękne Miejsce”

wycieczka Jeep Safari – spektakularne widoki

Jeep Safari – spektakularne widoki

wycieczka Nikozja – jedyna taka stolica na świecie

Nikozja – jedyna taka stolica na świecie

wycieczka Perły Północy i miasto Kyrenia

Perły Północy i miasto Kyrenia

wycieczka Półwysep Karpaz – nieodkryty raj na ziemi

Półwysep Karpaz – nieodkryty raj na ziemi

wycieczka Rejs dla całej rodziny

Rejs dla całej rodziny

wycieczka Famagusta tour & Varosha

Famagusta tour & Varosha

Cypr Północny / Cypr Północny

Denizkizi Hotel

09.06.2023 - 12.06.2023 (3 dni)

Śniadanie, Gdańsk, samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU SPA
2 611 zł 2 054 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 1 960 zł
Szczegóły

Cypr Północny / Cypr Północny

Denizkizi Royal Hotel

09.06.2023 - 12.06.2023 (3 dni)

Śniadanie, Gdańsk, samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW SPA
2 646 zł 2 089 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 1 995 zł
Szczegóły

Cypr Północny / Cypr Północny

Sempati Hotel

09.06.2023 - 12.06.2023 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Gdańsk, samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
2 411 zł 1 854 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 1 760 zł
Szczegóły

Cypr Północny / Cypr Północny

Topset Hotel

09.06.2023 - 12.06.2023 (3 dni)

Śniadanie, Gdańsk, samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU SPA
2 325 zł 1 768 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 1 674 zł
Szczegóły

Cypr Północny / Cypr Północny

Acapulco Beach & SPA Resort

09.06.2023 - 12.06.2023 (3 dni)

All inclusive, Gdańsk, samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU
3 279 zł 2 722 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 2 652 zł
Szczegóły

Cypr Północny / Cypr Północny

The Olive Tree

09.06.2023 - 12.06.2023 (3 dni)

Śniadanie, Gdańsk, samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY SPA
2 359 zł 1 802 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 1 708 zł
Szczegóły

Cypr Północny / Cypr Północny

Salamis Bay Conti Hotel & Resort

12.06.2023 - 16.06.2023 (4 dni)

Ultra All inclusive, Gdańsk, samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY
3 434 zł 2 930 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 2 884 zł
Szczegóły

Cypr Północny / Cypr Północny

Oscar Park Hotel

16.06.2023 - 19.06.2023 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Gdańsk, samolot

zobacz na mapie

Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
2 305 zł 1 922 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 1 813 zł
Szczegóły

Cypr Północny / Cypr Północny

Pia Bella

09.06.2023 - 12.06.2023 (3 dni)

Śniadanie, Gdańsk, samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU
2 897 zł 2 340 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 2 246 zł
Szczegóły

Cypr Północny / Cypr Północny

Long Beach Resort

21.07.2023 - 24.07.2023 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Gdańsk, samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN ANIMACJE HOTELOWE
2 475 zł 2 160 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 2 160 zł
Szczegóły
Wyświetlanie: 10 z 19