Medziugorje

Medjugorje

Međugorje - niewielkie miasto w Bośni i Hercegowinie. Leży w jej południowej części, 25 km na południowy zachód od Mostaru.

Znane przede wszystkim dzięki mającym tam miejsce objawieniom. Według szóstki tzw. „widzących”, Matka Boża zaczęła się im ukazywać 24 czerwca 1981 roku, w miejscu zwanym Podbrdo, leżącym u podnóża wzniesienia Crnica i, objawia się do dnia dzisiejszego. Przez większość roku jest mocno oblegane przez wiernych przybywających z różnych stron świata.

W języku używanym przez miejscową ludność nazwa wsi jest zapisywana jako Međugorje. Często stosuje się zastępczy zapis Medjugorje, który jest niezgodny z lokalnymi konwencjami ortograficznymi. W języku polskim funkcjonuje jako Medziugorie.

Međugorje to popularny ośrodek pielgrzymkowy w Europie. Corocznie przybywa tam 2,2–2,5 mln pielgrzymów. Głównym punktem dla zwiedzających jest kościół pod wezwaniem św. Jakuba leżący w centralnej części miejscowości, charakterystyczne dwie wieże kościoła widać z różnych części Međugorje. W pobliżu sąsiednich wsi Bijakovići i Zvirovići znajdują się dwa często odwiedzane wzniesienia: Wzgórze Objawień (Podbrdo) położone ok. 3 km od centrum miasta, powyżej wsi Bijakovići oraz Góra Krzyża (Križevac) mająca 520 m n.p.m, na jej wierzchołku znajduje się biały krzyż, mający nieco ponad 8 m wysokości.

Zbocza wzgorz są kamieniste, porośnięte niską roślinnością. W miejscach objawień ustawiono krzyże. Dodatkowo, w drodze na Podbrdo umieszczono płaskorzeźby z brązu, przedstawiające tajemnice różańca, zaś przy szlaku na Križevac – stacje drogi krzyżowej. W miejscach modlitwy pielgrzymi zostawiają kawałki papieru z obietnicami, prośbami, obrazki, różańce i kwiaty, czasem ustawiają małe krzyże.

wycieczka Dubrownik

Dubrownik

wycieczka Mostar I Medjugorje

Mostar I Medjugorje

wycieczka Fish Picnic na wyspę Hvar

Fish Picnic na wyspę Hvar

wycieczka Wodospady Kravica

Wodospady Kravica

Nie znaleziono ofert. Proszę zmienić kryteria wyszukiwania.