Kreta, gdzie się najlepiej zatrzymać?

Grzegorz, 13.10.2023

Gdzie leży i jak duża jest Kreta? Kreta znajduje się we wschodniej części Morza Śródziemnego, około 160 km na południe od kontynentalnej Grecji i 100 km na południowy zachód od tureckiej Anatolii. Jest największą grecką wyspą. Jej powierzchnia to 8,450 km2, co czynią ją piątą co do wielkości wyspą morza Śródziemnego, po Sycylii, Sardynii, Cyprze i Korsyce.

Wspaniały klimat, niezwykle czysta turkusowa woda, malowniczy krajobraz, pyszna kuchnia sprawiają, że Kreta jest idealnym miejscem na spędzenie wakacji all-inclusive w 2023 roku.

Największe miasto Krety to Heraklion będący zarazem stolicą wyspy. Znajduje się tam wiele zabytków oraz interesujące muzeum archeologiczne. Ciekawą atrakcją stolicą Krety jest twierdza Koules. Zbudowana przez Wenecjan w XVI wieku strzegła dotępu do portu. Blisko miasta Heraklion znajdują się popularne plaże Krety: Karteros i Ammoudara.

Pierwsza z wymienionych jest prawdziwą gratką dla miłośników lotnictwa. Piaszczysta plaża Karteros znajduje się blisko lotniska, co umożliwia obserwację startów i lądowań samolotów. Do najpopularniejszych atrakcji Krety zlokalizowanych w pobliżu stolicy wyspy należy pałac minojski w Knossos.

W czasach starożytnych zwłaszcza w II tysiącleciu przed naszą erą Kreta odgrywała bardzo ważna rolę we wschodniej części morza Śródziemnego.

W czasie zwiedzania Krety warto sobie zrobić przerwę na plażowanie na jednej z najpiękniejszych plaż wyspy. Miłośnicy wybrzeża w stylu karaibskim nie będą zawiedzeni. Wystarczy wspomniec piękną krajobrazowo lagunę Balos z krystalicznie czystą wodą w zachodniej części wyspy Krety . Plaża Vai otoczona palmami jest często uważana za najpiękniejszą plażę Krety.

Zwiedzając atrakcje Krety poznaje się bogatą historię, zwłaszcza starożytną (kultura minojska). Do ciekawszych atrakcji Krety należą stanowiska archeologiczne o wysokich walorach edukacyjnych.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku również będą Kretą zachwyceni. Jest to idealne miejsce na długie piesze wędrówki malowniczymi wąwozami (np. Samaria, Imbros, Aradena, Kourtaliotis) i uprawiania różnorodnych sportów wodnych i nurkowania.

Wyspa jest podzielona na 4 regiony administracyjne (prefektury) biegnące ze wschodu na zachód. Są to: Lasithi (Kreta Wschodnia), Heraklion (Kreta Środkowa), Rethymnon i Chania (Kreta Zachodnia). Każdy region jest bardzo ciekawy i oferuje różne atrakcję.

Ze względu na wielkość wyspy wybierając się nawet na dłuższy urlop nie sposób wszystkiego zwiedzić, dlatego warto wszystko zaplanować. Chania, Heraklion, Rethymno czy może mniej znane Malia albo Elounda? To jest trudne pytanie, gdzie się zatrzymać w czasie pobytu na Krecie.

Chania - idealna na podbój laguny Balos i plaży Elafonisi

Czarująca Chania jest drugim co do wielkości miastem Krety. Stanowi zarazem stolicę regionu. Uważana przez niektórych za najpiękniejsze miasto wyspy. Położona jest w zachodniej części Krety. Starówka w centrum miasta ma historyczny charakter z urokliwymi budynkami zbudowanymi przez wenecjan.

Port, który wygląda jakby był z pocztówki, jest natychmiast rozpoznawalny dzięki charakterystycznej weneckiej latarni morskiej. Nadbrzeże tętni życiem dzięki barom, kawiarniom i restauracjom. Za portem weneckim w sercu starego miasta odwiedzający mogą wędrować wąskimi uliczkami, w których znajdują się niezliczone sklepy z pamiątkami i butikowe hotele.

W nowej części miasta znajduje się wiele sklepów, w tym butiki międzynarodowych projektantów mody, a także zabytkowy kryty targ. Wzdłuż wybrzeża, w odległości krótkiego spaceru od centrum starego miasta, znajduje się wiele dużych hoteli oferujących rodzinne wakacje typu all-inclusive.

Region Chania jest znany z przepięknych plaż i ciekawych wąwozów. Z tego powodu miasto jest doskonałą bazą wypadową do słynnych plaż Elafonisi, Balos czy przepięknych kanionów zlokalizowanych w Górach Białych.

Z najciekawszych miejsc Krety - Rethymnon

Do największych atrakcji Krety należy Rethymnon. Ma podobny klimat jak Chania, ale jest mniej turystyczne i posiada mniejszą liczbę odnowionych zabytków.

Stare miasto jest prawie całkowicie przeznaczone dla pieszych, rozciągając się od weneckiego portu i twierdzy do labiryntu uliczek w cieniu drzew usianych bizantyjskimi, osmańskimi i weneckimi zabytkami.

Na wschód od Rethymnon jest szereg ekskluzywnych nadmorskich kurortów, w tym Spilies i Bali. Kierunek na południe prowadzi do bardziej słonecznych, mniej zatłoczonych plaż południowego wybrzeża Krety nad morzem Libijskim.

Elounda i starożytne miasto pod wodą

Elounda we wschodnim regionie Lasithi składa się z luksusowych nadmorskich kurortów oraz uroczej, dawnej wioski rybackiej. Miejscowe ekskluzywne kurorty są popularnymi miejscami wypoczynku dla greckich celebrytów i każdego, kto szuka relaksujących, rozpieszcząjących wakacji spędzonych na plaży.

Z historycznych atrakcji w pobliżu warto wspomnieć Spinalongę, niewielką wyspę z XVI-wieczną twierdzą wenecką, która w XX wieku była kolonią trędowatych oraz starożytne miasto Olous znajdujące się pod wodą.

Zwiedzanie Krety - Malia koło Agios Nikolaos

Na trasie z Heraklionu do Agios Nikolaos leży Malia. Droga dzieli miasto na starą część leżącą u podnóża góry Selena i nowszą bliżej brzegu morza.

Malia to kolejne miasto zupełnie inne niż pozostałe na wyspie. Od dawna słynęła z wyjątkowych ziemniaków, ale te pola zostały w większości zastąpione małymi i dużymi hotelami oraz barami i tawernami.

Turystyka podzieliła miasto na starą Malię z wąskimi uliczkami, domami ozdobionymi kwiatami i tawernami oferującymi grecką muzykę na żywo. Drugą częścią jest teraz nadmorski kurort z nocnymi klubami, barami i szalonym życiem nocnym.

Spili - miasto Krety, które warto zobaczyć

Miejsce wyspy Kreta, które koniecznie trzeba zobaczyć to Spili. Malownicza wioska jest położona na wysokości 450 metrów nad poziomem morza, pomiędzy dwoma klifami u podnóża góry Kedro.

Nawet latem występuje tutaj łagodny klimat, co sprawia, że jest bardzo zielono. Spacerując brukowanymi uliczkami, można znaleźć maleńkie sklepiki z regionalnymi wyrobami i ziołami, a także lokalne kawiarnie oferujące doskonałą kawę i przekąski.

W Spili jest jednak bardzo mało miejsc do zwiedzania poza cerkwią oraz Muzeum Ludowym Spili. Wioska, znajduje się około 31 km na północ od Rethymno.

Z atrakcji turystycznych Krety - Loutro niedaleko wąwozu Samaria

W południowej części Krety znajudję się Loutro. Mała nadmorska miejscowość położona jest około 71 km na południe od miasta Chania, na końcu przylądka Mouri.

W przeszłości była zimowym portem Chora Sfakion, ponieważ zamknięta zatoka i niewielka wysepka u jej wejścia tworzą naturalny port, w którym statki mogą być bezpieczne nawet przy bardzo złej pogodzie.

Do Loutro można dotrzeć tylko drogą morską albo pieszo. Jest to doskonała baza wypadową do zwiedzania i wypoczywania na okolicznych plażach oraz do pieszych wycieczek. W Loutro również można znaleźć doskonałe miejsca do plażowania.

Plaże są kamieniste a woda jest zawsze spokojna i ma niesamowity ciemnoniebieski oraz zielony kolor. Loutro to miejsce dla tych, którzy chcą czegoś innego. Mała, malownicza wioska rybacka jeszcze nie została zepsuta przez masową turystykę. Nie ma dużych hoteli z basenam, zatłoczonych ulic, plaż, nie ma nawet samochodów.

Również w zachodniej części morzą Śródziemnego są wspaniałe wyspy idealne na wakację 2023 jak choćby Majorka.