Wakacje na Costa Brava

Rego-Bis, 12.10.2020

Lloret de Mar

Lloret de Mar to hiszpańskie miasto znajdujące się na tzw. dzikim wybrzeżu, czyli Costa Brava. Miejsce słynie z dyskotek oraz zróżnicowanego wybrzeża pełnego szerokich zatok oraz wysokich klifów. To jednak nie tylko zakątek idealny dla osób lubiących rozrywkę. W Lloret de Mar oraz okolicy można odnaleźć wiele historycznych miejsc oraz zabytków. Pierwsza osada powstała tu przed około dwoma tysiącami lat. Dawniej zamieszkiwali ją Iberowie, kolejno Rzymianie. Na przełomie X i XI wieku wybudowano tu wielką obronną fortyfikację - zamek San Joan, a miejscowa ludność, chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo, zaczęła przenosić się w głąb lądu, pozostawiając wybrzeże opustoszałe. Przez krótki czas teren ten był pod rządami Zakonu Santiago, jednak dopiero na początku XV wieku miasto zaczęło nabierać obecnych kształtów. W 1409 roku zakątek ten został całkowicie przekształcony przez piratów z Tossa de Mar. Miejsce, w którym dziś znajduje się Lloret de Mar, było zdecydowanie lepszym miejscem, z którego piraci z Tossy mogli atakować aragońskie statki. Jeszcze gwałtowniejszy rozwój tej części wybrzeża rozpoczął się od XVIII wieku wraz z rozwojem handlu morskiego. W XX wieku nastąpił zaś szybki rozwój infrastruktury turystycznej, zaczęto budować hotele i pensjonaty, z czasem także dyskoteki, aż w końcu powstało gwarne, pełne atrakcji Lloret de Mar, które znamy z czasów dzisiejszych.

Lloret de Mar

Z ciekawostek i miejsc wartych odwiedzenia w samym Lloret de Mar na pewno należy wymienić Saint Romà, czyli gotycki kościół z charakterystycznymi kolorowymi dachówkami z początku XV wieku, kaplicę św. Cyryka, wspomniany wcześniej średniowieczny zamek San Joan znajdujący się nieco bardziej w głębi miasta, jak i prywatny zamek, Castell d’en Plaja, wybudowany w 1929 roku i znajdujący się przy plaży. Przepięknym miejscem są także ogrody św. Klotyldy, zlokalizowane na klifie pomiędzy Lloret de Mar a Blanes, zajmujące powierzchnię ponad 26.000 m². Warto wybrać się na plażę Sant Cristina, na której, co zaskakujące, znajduje się wybudowana w XIV wieku pustelnia posiadająca stary marmurowy włoski ołtarz. Z interesujących pomników, polecamy zobaczyć nagrobki w stylu katalońskiej secesji na unikatowym modernistycznym cmentarzu, znajdującym się przy informacji turystycznej w centrum miasta, pomnik ukazujący sardanę, czyli narodowy kataloński taniec oraz pomnik żony rybaka, zwany też Wenus de Lloret. Brązowy monument przedstawia kobietę obserwującą morze. Znajduje się na wysokiej skale, co sprawia że widok z miejsca gdzie znajduje się żona rybaka stanowi jeden z najpopularniejszych punktów widokowych miasta. Pasjonaci historii mogą wybrać się do Muzeum Morskiego, obrazującego związek miasta z morzem. Innym tamtejszym muzeum jest, otarte w 2002 roku, Muzeum Kotów, gromadzące 6 tysięcy przedmiotów z motywem tego gatunku zwierząt. Niedaleko Lloret, na górzystym terenie nad miastem, odnaleźć można ciekawą osadę Poblado Ibérico de Puig de Castellet. Według podań zorganizowana wioska powstała tu pomiędzy pierwszą i drugą wojną punicką, stanowiąc strategiczny punkt, z którego można było obserwować morze. W okolicy istnieje więcej tego typu ciekawych średniowiecznych osad, m.in. Peralada, Peratallada i Besalu.

Lloret de Mar to oczywiście także nocne życie! Złociste plaże, lazurowa woda, liczne restauracje, bary i kluby nocne. Najpopularniejszymi tutejszymi dyskotekami są: Colossos, Tropiki, Rockefeller, Rewolucja i Hollywood. To miasto, które właściwie nigdy nie zasypia! Osoby szukające rozrywki i odskoczni od codzienności na pewno się tu odnajdą! Z pewnością w Lloret de Mar nie będą też narzekać osoby spragnione pięknych widoków, cudownych plaż, jak i ci lubiący aktywny wypoczynek i zwiedzanie. Linią kolejową, która kursuje regularnie z wszystkich kurortów Costa Brava, można w łatwy sposób dostać się do Barcelony, obfitującej w zabytki i ciekawe miejsca. Kolejka kursując wzdłuż wybrzeża, mija wiele pięknych plaż i dostarcza dużej ilości wrażeń i malowniczych widoków. Poza Barceloną, na pewno warto odwiedzić kilka pobliskich kurortów, takich jak Tossa de Mar, Roses, Malgrat de Mar oraz Figueres, w którym znajduje się katalońskie muzeum największego surrealistycznego hiszpańskiego artysty Salvadora Dali.

Lloret de Mar, Costa Brava

Wybierając się na plażowanie, polecamy m.in. plażę Fenals, Cala Banys, Cala Boadella oraz oczywiście główną plażę miejską, zwaną Playa Grande lub Playa de Lloret. Ta ostatnia znajduje się w samym centrum miasta, przy promenadzie i ciągnie się przez ponad 1,5 km. Oferuje leżaki, parasole, prysznice, jak i charakteryzuje się bogatą ofertą sportów wodnych, wśród których można wymienić, m.in. parasailing, wypożyczanie skuterów a nawet rejsy statkiem. Oferta rejsów jest szeroka, jednak najpopularniejszym jest zdecydowanie ten do Tossa de Mar, czyli pięknego miasteczka zbudowanego wokół zamku. Osoby lubiące zaś piesze wędrówki, mogą wybrać się na spacer po Camins de Ronda, czyli trasą wiodącą wzdłuż klifu, podczas której można zobaczyć między innymi słynny zamek San Joan.

Lloret de Mar to miasto wielu możliwości! Powyższe miejsca stanowią zaledwie część lokalnych atrakcji, a tamtejsze plaże są zaś wprost wymarzone do wypoczynku i relaksu.