TOP 5 kierunków na lato 2022

Rego-Bis, 04.11.2021
1. Albania

Albania to kraj w Europie Południowej w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Przez mieszkańców nazywany jest Shqiperia, czyli Krainą Orłów. Ten niezwykły kraj graniczy z Macedonią, Grecją, Czarnogórą i Kosowem. Oblewają go Morze Adriatyckie i Morze Jońskie - punktem granicznym tych mórz umownie jest półwysep Karaburun. Jednym z najważniejszych elementów krajobrazu, zaraz po górach, są niesamowite plaże. Linia brzegowa rozciąga się na długości około 430 kilometrów. Adriatyckie plaże są piaszczyste i szerokie, z łagodnym zejściem do morza, otoczone sosnowymi lasami - dlatego warto wakacje z rodziną spędzić w Durres i okolicach. Wybrzeże Jońskie momentami jest skaliste, ale nie brakuje również pięknych piaszczystych plaż, idealnych na nadmorski wypoczynek - na przykład w Ksamilu, czy plaż żwirkowych- w Sarandzie. Albania jest idealnym miejscem na letnie wakacje, gdyż na wybrzeżu panuje klimat podzwrotnikowy morski - lato jest suche i gorące. Wybrzeże Albanii z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów, rozwija swoją infrastrukturę hotelową i pracuje nad jakością usług. Hotele, które znajdują się na wybrzeżu są bardzo różnorodne - od pensjonatów aż do ogromnych hoteli dla setek gości. Warto odwiedzić ten wspaniały kraj i zakosztować albańskiej gościnności.

2. Bułgaria

Bułgaria to kraj niewielki o bardzo różnorodnym ukształtowaniu terenu. Ogromne masywy górskie, kotliny, doliny, płaskowyże i równiny - wszystko to składa się na malownicze krajobrazy. Na północy kraju płynie rzeka - Dunaj, która wpada do Morza Czarnego. Jego nazwa pochodzi od siarczków barwiących wodę na czarno. Bułgaria to nie tylko bogactwo naturalne, to również liczne zabytki - grobowce, teatry, akwedukty, warownie, cerkwie i wiele innych. Czarnomorskie wybrzeże Bułgarii jest od kilkudziesięciu lat wybierane przez Polaków jako świetna destynacja na wakacje. Bułgarskie plaże - szerokie i piaszczyste zajmują prawie połowę całej linii brzegowej. Drobny złoty piasek i słoneczna pogoda dały nazwę największym kurortom w Bułgarii - Złotym Piaskom i Słonecznemu Brzegowi. Warto wybrać się na leniwe wakacje na plażach Bułgarii albo na pełen rozrywki urlop w tętniących życiem bułgarskich kurortach.

3. Chorwacja

Chorwacja rozciąga się wzdłuż Morza Adriatyckiego, na którym posiada ponad 1000 wysp, z których wiele uznanych zostało jako najbardziej urokliwe w Europie, a nawet na świecie. W kraju znajduje się również wiele obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Chorwacka przyroda oferuje bogactwo naturalnego piękna, z licznymi regionami pełnymi winorośli, które pamiętają czasy greckich osadników. Chorwacja znajduje się na skrzyżowaniu Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, graniczy ze Słowenią, Węgrami, Serbią i Czarnogórą. Od wielu lat jest to jedna z najmodniejszych destynacji wakacyjnych. Turyści uwielbiają wypoczywać na plażach Riwiery Makarskiej. Warto przekonać się na własne oczy jak piękna jest Chorwacja i spędzić tam wspaniały urlop z rodziną lub przyjaciółmi. 

4. Czarnogóra

Czarnogóra jest krajem położonym na południu Europy, ma powierzchnię 13 810 km2, jest więc jednym z najmniejszych krajów świata. Czarnogóra nazywana jest jednym z ukrytych klejnotów Europy, oblewają ją wody Adriatyku, a do tego może poszczycić się spektakularną górską scenerią, piaszczystymi plażami, czystymi jeziorami i rzekami oraz malowniczymi miasteczkami. Czarnogóra charakteryzuje się wyjątkową gościnnością wobec turystów. Wybrzeże czarnogórskie składa się z wielu malowniczych zatoczek i pięknych plaż - wzdłuż całego wybrzeża można spotkać różnorodne hotele, pensjonaty i apartamenty do wynajęcia. Wart wybrać się na wakacje do czarnogórskich kurortów, aby błogo wypocząć, a do tego wyskoczyć na krótkie wycieczki po okolicy i zwiedzić niezwykłe zabytki w większych i mniejszych miastach i wioskach. 

5. Macedonia Północna

Macedonia Północna to była republika jugosłowiańska, która uzyskała niepodległość w 1991 roku, jest to kraj z wieloma mniejszościami etnicznymi. Republika Macedonii Północnej wciąż wychodzi z komunistycznej przeszłości. Ten mały śródlądowy kraj na Półwyspie Bałkańskim ma głównie chrześcijańskie dziedzictwo. Większość populacji Macedonii to wyznaniowo prawosławni chrześcijanie, z dużą mniejszością etniczną muzułmańskich Albańczyków. Macedonia Północna jest pokryta górzystym terenem z wieloma głębokimi kotlinami i dolinami. Najbardziej znane są w Macedonii trzy duże jeziora:  Jezioro Ochrydzkie, będące jednym z najpiękniejszych darów natury w Europie, Jezioro Prespa i Jezioro Dojran. Wystarczy pojechać na wakacje, usłyszeć fale i wpatrywać się w nieskończony błękit, by się w nichzakochać. Jezioro Ochrydzkie znajduje się w południowo -zachodniej części Macedonii przy dwóch znanych Polakom kurortach - Ochrydzie i Strudze. Macedonia Północna nie jest jeszcze zatłoczona turystycznie, dlatego warto wybrać się tam na wakacje i przekonać się, że wypoczynek na brzegu Jeziora Ochrydzkiego ma niesamowitą moc a plaże niczym nie odbiegają od tych nadmorskich. Cały kraj przedzielony jest rzeką Vardar.