Święty Spirydon- patron żeglarzy i wyspy Korfu

Rego-Bis, 01.06.2021

Spis treści

Patron Wyspy Korfu  

 Patronem wyspy Korfu jest Święty Spirydon postać bardzo ważna dla mieszkańców wyspy. Od wieków korfijczycy wierzą w siłę sprawczą tego Świętego. Według nich patron uchronił ich kilka razy przed plagami i zarazą oraz wierzą, że to dzięki niemu wyspa uchroniła się przed zajęciem przez Turków. Na pamiątkę tych wydarzeń dwa razy w roku 11 sierpnia i 12 grudnia , urządzana jest procesja ku czci patrona. Jak bardzo ważna jest to postać może świadczyć też fakt, iż większość imion męskich na Korfu pochodzi właśnie od imienia Świętego i brzmi w skróconej formie Spiros (spacerując po mieście Korfu nie raz usłyszycie to imię ?), z kolei kobiety rzadziej noszą imię po Świętym, a brzmi ono Spirydoula.

Patron garncarzy i żeglarzy
    Święty Spirydon jest świętym kościoła prawosławnego oraz katolickiego. Jest też patronem garncarzy, żeglarzy i ludzi odbywających morskie podróże. Urodził się na Cyprze. Żył na przełomie III i IV wieku n.e. Był  pasterzem. Zyskał sobie sławę człowieka bardzo skromnego ale też bardzo dobrodusznego, który pomagał wszystkim w potrzebie. Zawsze  dbał o dobro drugiego człowieka i miał w sobie ogromną pokorę wobec Boga. Po śmierci żony postanowił, że zostanie księdzem. Podobno zawsze chodził w jednym, bardzo skromnym ubraniu. Wszystko, co miał oddawał biednym, zyskując sobie ich przyjaźń.
Kiedy zmarł biskup Cypru, ludzie opowiedzieli się za Spirydonem jako następcą biskupa. Jednak nawet po tym wydarzeniu, Spirydon zawsze odznaczał się wielką skromnością.

    Nowy biskup Cypru zasłynął też ze sposobu objaśnienia ludziom czym jest Trójca Święta, którzy wówczas często uważali, że są to trzy różne bóstwa. Objaśnił to pokazując cegłę, z której unoszą się płomienie, a z dołu kapie woda i usypuje się ziemia. Trójca Święta została przyrównana do cegły, która powstaje z trzech elementów: ognia, ziemi i wody, które tworzą całość.
Po śmierci Spirydona.,jego szczątki z Tremituntu na Cyprze przeniesiono do Konstantynopola, a w 1456 r. do Epiru. Ostatecznie spoczęły na Korfu w zbudowanej przez Wenecjan w 1589 świątyni pod jego wezwaniem i umieszczone w srebrnym relikwiarzu. Legenda mówi, że kiedy po czasie otworzono trumnę, ciało nie uległo rozkładowi, a przy tym pachniało bazylią.
Ciekawostką jest fakt, że co roku Świętemu Spirydonowi zmienia się czerwone buty materiałowe, bo podobno podeszwy się zużywają. Mieszkańcy Korfu uważają, że ich patron przechadza się po mieście chroniąc jego mieszkańców. Stare buty są cięte na drobne kawałki, które korfijczycy noszą na szczęście w portfelu.
      Obecnie ciało świętego  znajduje się w kościele pod  jego wezwaniem, w prawej części tuż przy ikonostasie. Do dziś  jest bardzo dobrze zachowane, co można zobaczyć na własne oczy.