Siga Siga- jak żyć spokojnie

Rego-Bis, 06.07.2021

    „Siga, siga” mówią Grecy, czyli „powoli, powoli”. W tych dwóch słowach można zawrzeć grecką filozofię życia. Powoli, spokojnie, na wszystko jest czas. I nie chodzi tu
o leniwe, co masz zrobić dzisiaj zrób jutro, ale o coś ważniejszego. Grecy poprzez swoje podejście chcą znaleźć czas dla siebie i swojej rodziny. Uważają, że przebywanie w gronie najbliższych, rozmowy, żarty i wspólne biesiadowanie czyni człowieka szczęśliwym.


W filozofii siga siga chodzi o to aby znaleźć szczęście, dla Greków ważne są rzeczy doczesne, ale chyba ważniejsze są jednak takie wartości jak właśnie szczęście i rodzina.
    Nie da się ukryć że klimat w Państwie Hellenów uspokaja, relaksuje. Słońce przez prawie cały rok. Piękne krajobrazy, wschody i zachody słońca na tle morza i sielski, wiejski styl w większości Grecji ułatwia wyznawanie filozofii Siga, Siga. Tym samym Grecy mają w sobie radość, uśmiech na co dzień, a nie od święta. Są serdeczni, przyjaźni i gościnni. Tak mają wady, a nie tylko zalety bo nie ma ideałów. Oczywiście minusem takiego podejścia będzie to, że Grek raczej nie traktuje czasu zgodnie z zasadami. Mówi się, że my mamy zegarki, a oni mają czas! Być może właśnie dlatego są w lepszym położeniu? Możemy się jednak od nich uczyć właśnie takiego podejścia do życia z uśmiechem, cieszyć się każdym dniem i chociaż trochę spróbować tego greckiego carpe diem. Będziemy zdrowsi i spokojniejsi. Nie bez powodu w Grecji jest najmniej przypadków chorób związanych z sercem i układem nerwowym w Unii Europejskiej. Żyją też średnio 84 lata. Grecy zawdzięczają dobre zdrowie i długie życie pysznej i zdrowej kuchni oraz właśnie swojemu siga, siga. Pomimo, iż w naszym nad bałtyckim, chłodnym kraju nie mam takich warunków pogodowych możemy spróbować życia w mniejszym stresie i doceniać to co mamy. Razem z Grekami cieszmy się małymi rzeczami. Zwolnijmy, a będziemy żyć dłużej i przede wszystkim zdrowiej. Powoli, powoli.