Przewaga lotów czarterowych nad rejsowymi

Rego-Bis, 25.06.2020

Wakacje samolotem

Loty czarterowe, rejsowe i linie typu low-cost to tylko niektóre z określeń, które można usłyszeć przysłuchując się rozmowom na temat podróży samolotem. Jakie rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla podróżnych? I co to wszystko w ogóle oznacza?

Loty rejsowe odbywają się regularnie przez cały rok zgodnie z harmonogramem przewoźnika lotniczego. Bilet na taki lot (sam lot, bez zakwaterowania i wczasów) może zakupić każdy u przedstawiciela linii lotniczych lub w wyznaczonych agencjach.

Loty czarterowe to usługa odbywająca się na podstawie współpracy biura podróży i linii lotniczych. Touroperatorzy wynajmują samolot lub konkretną ilość miejsc w samolocie w celu komfortowego przetransportowania swoich klientów jak najbliżej miejsca wypoczynku.

Loty określane mianem low-cost, to tzw. tanie linie lotnicze, należące do lotów rejsowych, będące tańszymi od tradycyjnej usługi lotniczej ze względu na rezygnację przewoźnika z usług dodatkowych (posiłki, napoje, mniejsza liczba osób obsługujących na pokładzie oraz większe restrykcje dotyczące wagi i wielkości bagażu podróżnych) oraz korzystanie z mniejszych lotnisk, często oddalonych od miast docelowych. 

Planując wczasy, zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty biura podróży i wybranie wakacji w pakiecie z lotem czarterowym. Jako że touroperatorzy gwarantują zapełnienie miejsc w samolocie, mają na nie niższą cenę i dzięki temu przelot zakupiony wraz z wczasami jest tańszy, niż w przypadku pojedynczego zakupu biletów na lot rejsowy. W związku z tym, wyjazdy z biurem podróży są po prostu korzystniejsze cenowo! Są też dużo wygodniejsze – biura podróży organizują transfery z lotniska bezpośrednio do hoteli, od razu po wylądowaniu. Podróżni nie muszą czekać na lotnisku na kolejny przylot aż zapełni się autokar, lub poszukiwać taksówki. Nie – w przypadku wakacji zakupionych u touroperatora, wszystko jest idealnie zorganizowane! Biura podróży wybierają także lotniska będące najbliżej kurortów, w których organizują wypoczynek oraz najlepiej z nimi skomunikowane. Klienci Biura Podróży Rego Bis nieraz chwalili organizację i krótki czas transferów!

Samolot, wakacje

Odprawy lotniskowe na loty wykupione w pakiecie z wczasami odbywają się zazwyczaj bezbiletowo. Biuro podróży przygotowuje listę pasażerów, przekazuje ją na lotnisko, a pasażerowie muszą jedynie stawić się na lotnisku z ważnym dokumentem tożsamości. Trzeba przy tym zadbać, aby dokument był ważny (zazwyczaj wymaga się aby dowód tożsamości był ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu do kraju). Należy także upewnić się, czy do wybranej przez nas destynacji dowód osobisty jest dokumentem wystarczającym, czy potrzebny jest też paszport. 

Na lotnisku należy pojawić się nie później niż 2 godziny przed planowanym wylotem. Odprawa jest możliwa maksymalnie do 40 minut przed stertem samolotu. W przypadku wylotu z PB Rego Bis po przybyciu na lotnisku Klienci powinni kierować się od razu do stanowiska Check-In – szczegóły dotyczące numeru stanowiska będą wyświetlane na tablicy wylotów. Numer lotu oraz godzina podane są na umowie. Zaleca się by dwa dwa dni przed planowanym rozpoczęciem wczasów potwierdzić  informacje dotyczące wylotu samolotu u swojego Agenta. W trakcie odprawy należy mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty, uprawniający do przekroczenia granicy. Na podstawie okazanego dokumentu zostanie nadany bagaż oraz będzie przydzielone miejsce w samolocie. Przy wylotach do krajów Unii Europejskiej, jak i do  Albanii, Macedonii Północnej i Czarnogóry dokument wystarczający przy odprawie to ważny dowód osobisty.

W cenie biletu na lot czarterowy wliczone są dwie sztuki bagażu: główny i podręczny. Waga bagażu uzależniona jest od kierunku wylotu i przewoźnika obsługującego dana destynację. W przypadku podróży z dzieckiem do 18 roku życia tylko z jednym z rodziców/opiekunów prawnych warto zabrać ze sobą zgodę drugiego rodzica/opiekuna prawnego na przekroczenie granicy kraju (w formie notarialnej, przetłumaczona na j. angielski). 

Wszystkie informacje dotyczące lotów czarterowych BP Rego Bis można odnaleźć na stronie internetowej biura w zakładce Rozkład lotów