Praga – miasto na każdą okazję?

Rego-Bis, 31.10.2022

Praga od ponad tysiąca lat jest najważniejszym miejscem i siedzibą władz w Czechach. Jest to jedno z najbogatszych architektonicznie miast na świecie. Jej niezwykle bogata historia odzwierciedla różnorodność stylów architektonicznych od romańskiego i gotyku po neoklasycyzm. Praga ma nie jeden, ale aż dwa dobrze zachowane średniowieczne zamki: Zamek Praski (na Hradczanach) i Wyszehrad. Liczba i różnorodność stylistyki kościołów jest nie do opisania. Począwszy od niewielkiej, malowniczej XI wiecznej rotundy św. Marcina przez słynną gotycką Katedrę Świętych Wita, Wacława i Wojciecha, po barokowy Kościół Świętego Mikołaja. W Pradze znajdują się najważniejsze obiekty kulturalne kraju – m.in. Teatr Narodowy, który ma siedzibę w niezwykle gustownym XIX wiecznym budynku w stylu neorenesansowym. Stolica Czech jest położona na wzgórzach, które zapewniają niesamowite widoki na miasto i rzekę Wełtawę leniwie przepływającą przez miasto. Praga jest stworzona do spacerów. Możliwości są nieograniczone: starówka wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, liczne ogrody, wzgórza Letná, Petřín, Vítkov, same w sobie ciekawe i zapewniające piękne widoki na panoramę miasta, nabrzeże Wełtawy, klimatyczna dzielnica Žižkov a nawet  park przyrodniczy w malowniczym wąwozie (Divoká Šárka). Aby dokładnie zwiedzić Pragę trzeba wielu dni jak i nie tygodni. Jednak nawet krótki pobyt dostarczy niezapomnianych wrażeń. W okresie przedświątecznym dodatkową atrakcją są vánoční trhy, czyli jarmarki bożenarodzeniowe, które zapewniają świąteczny nastrój a zmarzniętych pokrzepią grzanym winem. Dobrą opcją umożliwiającą poznanie stolicy Czech są jednodniowe wycieczki typu express organizowane przez biuro podróży Rego-Bis. W ofercie są również wyjazdy do innych stolic europejskich takich jak Wiedeń czy Budapeszt. Co warto w Pradze zobaczyć ?

Most Karola

Most Karola to jeden z najbardziej rozpoznawalnych starych mostów w Europie a zarazem symbol Pragi. Zbudowany w XIV wieku łączy historyczne, obfitujące w zabytki dzielnice Malá Strana i Staré Město. Most nosi imię jego budowniczego i najsłynniejszego króla czeskiego a zarazem cesarza rzymskiego Karola IV z dynastii Luksemburgów. Po nim jest również nazwany najstarszy uniwersytet w Europie Środkowej, czyli Uniwersytet Karola w Pradze założony w 1348 roku. Od XVII wieku na moście budowane były barokowe figury świętych autorstwa różnych mistrzów, które do dziś pozostają jego główną atrakcją. Najbardziej znaną postacią uwiecznioną na moście jest św. Jan Nepomucen. Według tradycji król Wacław IV kazał go zrzucić z mostu w 1393 roku za odmowę wyjawienia spowiedzi królowej (był jej kapłanem), choć prawdziwy powód mógł mieć związek z konfliktem między kościołem a władzą świecką.

Wyszehrad

Według legend, najstarsza siedziba książąt czeskich. Zamek został zbudowany około połowy X wieku. Z cypla nad Wełtawą roztacza się niepowtarzalny widok na Pragę, a jego park kryje skarby architektury, w tym rzadką romańską rotundę św. Martina, neogotycki kościół św. Piotra i Pawła, cmentarz narodowy Slavín (gdzie spoczywają m.in. kompozytorzy Bedřich Smetana i Antonín Dvořák), oraz podziemne kazamaty z oryginałami niektórych barokowych posągów z Mostu Karola.

Rynek Starego Miasta

Na rynku Starego Miasta znajduje się wiele zabytkowych budynków. Warto wspomnieć choćby Kościół Tyński, dom „U kamenného zvonu”, pomnik mistrza Jana Husa czy Ratusz Staromiejski z zegarem astronomicznym. Przed zegarem astronomicznym zawsze są tłumy turystów i nic dziwnego. Pochodzący z XV wieku pokazuje oprócz godziny położenie niektórych ciał niebieskich, aktualny znak zodiaku, fazy księżyca, datę i wiele więcej. Zdobią je mechaniczne rzeźby 12 apostołów, które stopniowo pojawiają się w dwóch oknach nad tarczą.