Długa podróż autokarem - jak się do niej przygotować?

Konrad, 28.06.2023

Aby maksymalnie wykorzystać czas spędzony w autokarze i uczynić podróż jak najbardziej komfortową, warto odpowiednio się do niej przygotować. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dobrze się przygotować do takiej wyprawy.

Sprawdź trasę

Przed rozpoczęciem podróży sprawdź trasę, którą będziesz pokonywać, oraz rozkład jazdy autokaru. W Rego-Bis jest on zawsze dostępny na stronie internetowej i ponadto klient jest informowany przed wyjazdem o dacie i godzinie odjazdu autobusu. Upewnij się, że masz aktualne informacje o planowanym czasie podróży, przystankach i ewentualnych postojach na posiłki lub toaletę. To pomoże Ci lepiej zorganizować swój czas i uniknąć niepotrzebnego stresu. Szczególnie ważna jest godzina wyjazdu i jego miejsce.

Autokar, tak samo jak samolot nie będzie czekał na nasze spóźnienie. Jest to spowodowane zapewnieniem komfortu podróży innym pasażerom oraz przewidzianego prawem czasy pracy kierowców. Pamiętajmy aby stawić się na przystanku odpowiednio wcześniej.

Podczas przejazdu staraj się również maksymalnie wykorzystać przerwy. Podczas długiej jazdy ważne jest regularne rozprostowanie nóg i pooddychanie świeżym powietrzem. Pamiętaj, że jeśli wybierasz się np. do Albanii Południowej możesz spędzić w autokarze 36 godzin. Co jeszcze pomoże znieść długą podróż?

Przygotuj się psychicznie

Długi czas w drodze może być wymagający psychicznie. Przygotuj się na to, że spędzisz wiele godzin w zamkniętej przestrzeni. Zabierz swoje ulubione formy rozrywki, takie jak książki, gry towarzyskie, muzyka czy filmy, które pomogą Ci zabić czas i utrzymać dobry nastrój.

Nie zapomnij również o ładowarce pasującej do wszystkich urządzeń. Będziesz je mógł naładować, ponieważ obecnie większość autokarów przeznaczonych na długie trasy jest wyposażone w gniazdka. Nie zapomnij również o gadżetach które pozwolą Ci trochę odciąć się od otoczenia np. słuchawki, zatyczki do uszu czy opaska na oczy.

Wtedy zdecydowanie będzie nam się wydawało, że podróż autokarem szybciej minie. Co jeszcze warto zabrać do bagażu podręcznego?

Pakuj odpowiednie rzeczy do bagażu podręcznego

Przygotuj torbę podróżną z niezbędnymi rzeczami na podróż. W zależności od długości przejazdu, warto wziąć ze sobą poduszki, koce, skarpetki, okulary przeciwsłoneczne, krem do rąk i inne przedmioty, które zapewnią Ci komfort i wygodę. Nie zapomnij również o posiłkach i przekąskach. Warto przygotować lekki prowiant, tak abyś mógł się posilić w trakcie podróży.

Pamiętaj jednak, że podczas podróży warto mieć jedzenie, które nie psuje się bez lodówki. Pamiętaj również, że prowiant będziesz mógł uzupełniać podczas postojów na trasie. Jeśli masz w domu drobne pieniądze z krajów przez które będziesz przejeżdżał to zabierz je ze sobą.

Mogą przydać się do drobnych zakupów czy płacenia po drodze (mogą być też drobne nominały euro, często przyjmowane w punktach przy międzynarodowych trasach). Co jeszcze jest ważne podczas długich przejazdów autokarem?

Wygodne ubranie i obuwie

Podczas podróży komfort jest kluczowy. Wybierz wygodne ubranie, które zapewni Ci swobodę ruchu. Wybierz też wygodne obuwie, które pozwoli Ci się poruszać po autokarze bez żadnych problemów. Nie ma sensu zakładać na długą podróż jeansów czy ubrań ze sztucznych materiałów. Zdecydowanie postaw na wygodę i komfort w czasie jazdy!

Długa podróż autobusem: jak zachować higienę

W trakcie długiej podróży autokarem ważne jest dbanie o higienę. Zadbaj o regularne mycie rąk, szczególnie przed posiłkami. Warto zabrać ze sobą mokre chusteczki lub żel antybakteryjny. Pamiętaj również o świeżym higienę jamy ustnej - nie pakuj pasty do zębów oraz szczoteczki do zębów do bagażu nadawanego do luku bagażowego. Podczas podróży autokarem kierowcy robią przerwy w czasie których możliwe będzie przemycie twarzy czy umycie zębów.

Pamiętaj o rozciąganiu się w czasie podróży

Długotrwałe siedzenie może prowadzić do sztywnienia mięśni i w konsekwencji do odczuwania bólu. Dlatego staraj się regularnie się rozciągać i rozruszać nogi podczas postojów. Wykonuj proste ćwiczenia aby utrzymać krążenie i zapobiec uczuciu zdrętwienia. Aby nie nabawić się tych nieprzyjemnych przypadłości warto wziąć ze sobą poduszkę na kark (np. typu rogal) lub nawet poduszkę sensoryczną.

Organizuj swoje rzeczy

Aby utrzymać porządek w swojej przestrzeni, zorganizuj swoje rzeczy w torbie podróżnej. Użyj organizerów lub woreczków, aby utrzymać porządek i mieć łatwy dostęp do potrzebnych przedmiotów. Zapakuj się tak aby mieć szybki dostęp do przedmiotów które musisz szybko wyjąć. Jeśli czeka cię nocna podróż autokarem dobrym pomysłem jest zabranie również na pokład cieplejszej bluzy lub koca.

Poznaj innych pasażerów

Podróże autokarem dają okazję do poznania nowych ludzi. Nie bój się nawiązać rozmowy z innymi pasażerami. Możesz wymienić się wskazówkami, historiami podróżniczymi czy po prostu miło spędzić czas w towarzystwie innych podróżujących. Pamiętaj najczęściej macie choć jeden wspólny temat do rozmowy - jeśli znaleźliście się w tym autokarze to lubicie podróżować.