Pag, słoneczna wyspa Adriatyku

Rego-Bis, 09.03.2021

Jedną z tych wysp jest Pag, duża chorwacka wyspa - piąta co do wielkości na terenie kraju - leżąca u północnych brzegów Dalmacji. Wyspę tę możecie zobaczyć podczas jednej spośród wycieczek objazdowych do Chorwacji, jakie przygotowało dla Was Biuro Podróży Rego-Bis.

Pag, wyspa ciekawostek

Pag, liczący sobie 60 km długości oraz 2-10 km szerokości, zamieszkiwany przez ok. 8 tys. mieszkańców, jest jedną z najciekawszych chorwackich wysp, pełną rozmaitych ciekawostek. Przede wszystkim - mimo iż, jak już zresztą wspomniano wcześniej, jest piątą co do wielkości wyspą kraju - posiada najdłuższą z wszystkich wysp w Chorwacji linię brzegową, którą oblicza się na ok. 270 km. Krajobraz wyspy, zwłaszcza w jej wschodniej części, jest iście księżycowy - rozległe połacie białych skał osadowych, smagane wiatrem, niosącym duże ilości słonego powietrza, jako żywo przypominają widoki niczym z kosmosu, nic dziwnego zatem, że Pag nazywany jest też częstokroć Wyspą Księżycową. Wyspa ta jest także prawdziwym skansenem murków, do których wzniesienia użyto właśnie tych wspomnianych skał. Kamienne murki na Pagu liczą sobie razem ok. 1000 km długości, pełniły zaś - i pełnią do dziś - dwie ważne funkcje. Przede wszystkim stanowiły coś na kształt ogrodzenia pastwisk dla owiec i jednocześnie wyznaczały ich granice. Po drugie, chroniły te pastwiska przed wiejącymi od lądu wiatrami bora, silnymi i bardzo suchymi. Z tego powodu musiały być bardzo wytrzymałe, stąd poświęcało się im dużo uwagi, co czyni się i dziś.

Wyspa słońca i sera

Pag uchodzi też za jedną z najbardziej słonecznych wysp na Adriatyku - słońce świeci tu podobno przez 2,5 tys. godzin w roku. Z tego również powodu zapewne - choć nie bez wpływu na tę popularność pozostaje z pewnością także sława urokliwych, spokojnych plaż, wciśniętych między skały - wyspa cieszy się uznaniem jako doskonałe miejsce do letniego odpoczynku, zwłaszcza wśród Chorwatów. Kolejną ciekawostką wyspy jest występujący na niej niedobór wody pitnej - słodką wodę trzeba dostarczać wodociągami z kontynentu, z gór Velebitu; rury te przechodzą pod dnem morskim Kanału Velebickiego (Velebitski kanal). Jeśli z kolei chodzi o wodę morską, to na Pagu nadal żywą pozostaje tradycja, która zowie się "branje". Polega ona na wpuszczaniu do glinianych basenów, zwanych salinami, wody z morza, która następnie, pod wpływem promieni słonecznych, odparowuje, a na dnie pozostaje sól. Saliny na Pagu uchodzą za jedne z najstarszych w Chorwacji, a produkcja soli jest tu największa w kraju. Następną ciekawostką Pagu, tym razem florystyczną, jest Lunjska Maslinada, objęty ochroną od 1963 roku gaj oliwny w miejscowości Lunj, w którym rośnie ponad 1500 drzew oliwnych, z których najstarsze liczą sobie ponad 1000 lat. Kto wie jednak, czy największą atrakcją i symbolem zarazem wyspy nie jest przypadkiem paški sir - twardy, słony, pikantny, przede wszystkim zaś mocno ziołowy ser owczy, wyrabiany z mleka tutejszych owiec, których na Pagu jest ponoć ok. 40 tys. To właśnie tutejszym ubogim glebom ser ten, sprzedawany najczęściej w 2,5 kg blokach, zawdzięcza swój niepowtarzalny smak, pełen nuty szałwii, tymianku i rozmarynu, które składają się na codzienną dietę owiec z Pagu. Skusicie sią na taki rarytas? Podczas wycieczki z Biurem Podróży Rego-Bis na pewno będzie okazja po temu, by go pokosztować!

Udostępnij