Oko proroka – niebieski amulet chroniący przed mocą złego spojrzenia.

Rego-Bis, 16.03.2021

 

Niemal na każdym kroku i w każdym miejscu w Turcji spotkać można niebieskie wisiorki w kształcie oka. Przedmiot ten, wykonany ze szklanej masy, nosi nazwę „Nazar Boncuk”, według lokalnych wierzeń przynosi szczęście i chroni przed złym spojrzeniem.


 Spotkasz go wszędzie!


Nazar Boncuk to starożytny talizman obecny na całym Bliskim Wschodzie. Można go zobaczyć w Armenii, Iranie i Grecji, ale najbardziej rozpowszechniony jest w Turcji. Nazar Boncuk jest wszędzie, wisi na drzwiach, w biurach, na drzewach, na lusterkach taksówek czy autobusów, wmurowany w ściany budynków lub w metrze. Jest to również bardzo popularny prezent, który przynosi szczęście. Nazar Boncuk symbolizuje zazdrosne i zawistne spojrzenie innych, które według powszechnego przekonania, miałoby moc wyrządzania różnych nieszczęść osobie lub jej mieniu. Turcy wierzą, że ten amulet chroni swojego posiadacza przed złą energią – złym okiem.


Historia niebieskich oczu.


Legenda opowiada o Nazarze – biednym chłopie z małej wioski położonej nad brzegiem morza. Charakterystycznym elementem jego wyglądu miały być oczy - wyłupiaste i sine, kolorem zbliżone do barwy morza. To właśnie tych oczu ludzie nie lubili u niego najbardziej, a wszystko, co złe przypisywali spojrzeniu Nazara – zazdrosnemu i nienawistnemu. „Nazar değmesin”, co znaczyło „ochroń przed złym spojrzeniem” – tak powiadały kobiety, kiedy we wsi urodziło się ładne dziecko, albo kiedy komuś udało się kupić jakąś śliczną rzecz na bazarze. Od małego nikt go nie lubił i żaden mieszkaniec wioski nie zapraszał go do zabawy ani do pomocy w pracy. Nazar wiódł życie wyrzutka i samotnika.
Któregoś razu, kolejny statek kupiecki o mały włos uniknął roztrzaskania się o głaz zatopiony przy wybrzeżu.  Jedna z obserwujących zdarzenie osób zaklęła, splunęła i stwierdziła, że powinno się sprowadzić Nazara do tego głazu. Tylko on byłby w stanie pokonać przeklęty głaz, który zagraża wpływającym do portu. Gapie podchwycili temat i śmiali się, że wystarczyłoby spojrzenie tych jego oczu, żeby głaz rozpadł się na maleńkie kamyczki. Jeden z gapiów wziął sprawę na poważnie i sprowadził Nazara, a skoro ten tak nie miał nic lepszego do roboty, to dał się namówić. Poszedł nad brzeg i zrobił dokładnie to, o co go proszono. Po chwili rozległ się wielki huk. To głaz, który jeszcze przed chwilą przeszkadzał wszystkim, teraz rozleciał się na maleńkie kawałeczki, z których część wyglądała dokładnie jak oko Nazara. Tak oto zaczęła się historia szklanych paciorków.

 

Podaruj komuś, na kim Ci zależy.

 

Po turecku, gdy komuś coś pójdzie nie tak, mówią, że „Nazar” go dotknął: „Nazar değdi”. Jeśli Nazar Boncuk pęka lub pękł, oznacza to, że talizman spełnił swoje zadanie i pochłonął zły urok, więc należy go natychmiast wymienić. Mówi się, że aby Nazar Boncuk był skuteczny, musi go kupić osoba o czystych intencjach – jednak nie można go kupić samemu sobie, trzeba go dostać lub komuś podarować. Jest to prezent, który tureckie babcie często wręczają swoim wnukom, który wsuwa się do torby lub kieszeni przed jakimś ważnym wydarzeniem.  A przede wszystkim jest to miły prezent, który warto przywieźć z Turcji.