Najlepsze plaże na Cyprze? Kurort Ayia Napa

Rego-Bis, 16.03.2022

Ayia Napa to jeden z najpopularniejszych kurortów do odwiedzenia na Cyprze, zwłaszcza dla osób lubiących się bawić. Rodziny również będą zadowolone z tego zakątka wyspy. Znajduje się tam nowoczesny park wodny i wesołe miasteczko. Ayia Napa ma największą na świecie koncentrację plaż oznaczonych prestiżową Błękitną Flagą. Plaże Ayia Napa, z miękkim białym piaskiem i krystaliczną wodą nieodparcie przyciągają turystów. Warto też zobaczyć unikalne zabytki i skorzystać z panujących tam cały rok doskonałych warunków pogodowych. Co warto zobaczyć w Agia Napa i okolicy?

Plaże

Największą atrakcją turystyczną jest plaża Nissi, długi odcinek idealnie białego piasku, która znajduje się po zachodniej stronie miasta Agia Napa. Należy pamiętać że piękno Nissi sprawia, że latem może tam być bardzo tłoczno. Osoby wolących uciec od tłumów, powinny udać się na plażę Kermia (dwa kilometry na wschód od miasta), która jest mniejsza, ale równie ładna. Konnos (dwa kilometry na wschód od Kermii) jest świetnym wyborem dla rodzin z dziećmi, które chcą swobodnie się kąpać, bo morze jest tu spokojniejsze niż gdzie indziej.

Monastyr Ayia Napa

Nagrzane kamienie,podziemne tunele, łuki i filary, ukryta jaskinia, Klasztor Ayia Napa jest owiany aurą tajemnicy, szczególnie biorąc pod uwagę, że jego dokładny wiek i pochodzenie nie są znane.

Klasztor został prawdopodobnie zbudowany w XV przez Wenecjan. Monastyr ma ogromne znaczenie, ponieważ znajduje się w nim ikona Matki Boskiej z Napy – która pierwotnie była ukryta w jaskini. Klasztor przetrwał bez szwanku inwazję osmańską i nadal był w tym okresie użytkowany. Obok niego znajduje się ogromne drzewo - figowiec sykomora, które ma około 600 lat.

Jaskinie morskie

Piaszczyste plaże to nie jedyna atrakcja tej części Cypru. Jego niesamowite wybrzeże jest usiane masywnymi, potężnymi formacjami skalnymi, wewnątrz których często znajdują się naturalne jaskinie morskie i ukryte przejścia. Piękne formacje skalne powstały przez fale uderzające w klify na przestrzeni wieków. Według legendy piraci wykorzystywali jaskinie do ukrywania swoich łupów. Jaskinie morskie zlokalizowane w pobliżu Ayia Napa są niezwykle popularnym miejscem do nurkowania, snorkelingu i pływania. Do jaskiń można dostać się zarówno drogą lądową, jak i morską, a wiele firm oferuje transport i wycieczki łodzią po okolicy.

Grobowce Makronissos

Chociaż materiał skalny był wydobywany w tym miejscu przez wieki, aż do 1989 roku nikt nie miał pojęcia, że tuż za Ayia Napa istniał starożytny kompleks grobowy. Cypr to miejsce, w którym nieustannie odkrywa się pozostałości różnych  cywilizacji. Stanowisko archeologiczne Makronissos jest zdecydowanie warte odwiedzenia. Odkryto tu około 19 grobowców wychodzących na morze z okresu hellenistycznego i rzymskiego o wielkim znaczeniu historycznym. Wszystkie komnaty wyglądają prawie tak samo, z szerokimi schodami prowadzącymi w dół do grobowców, które są udostępnione do zwiedzania. To zapierające dech w piersiach miejsce warto odwiedzić, niezależnie od tego, czy jest się miłośnikiem archeologii, czy też nie.

Park wodny WaterWorld

Podobnie jak większość Ayia Napa, WaterWorld spodoba się rodzinom z małymi dziećmi, nastolatkom i dorosłym. W tym inspirowanym grecką mitologią parku wodnym, znajduje się 18 basenów z 30 różnymi szalonymi zjeżdżalniami dla osób w każdym wieku. WaterWorld zdobył ponad 25 międzynarodowych nagród.