Najlepsze europejskie kąpieliska

Rego-Bis, 22.06.2020

Beztroski wypoczynek utożsamiany jest ze słońcem, szeroką plażą, ciekawą okolicą umożliwiającą zwiedzanie i możliwością zasmakowania pysznych specjałów lokalnej kuchni. Poszukując dogodnych plaż, coraz częściej zwracamy też uwagę na jakość wody. Uwielbiamy krystalicznie czystą morską toń. Podróżując po Europie, nietrudno jest o wybranie idealnego miejsca odpoczynku. Jakość wody europejskich kąpielisk jest na wysokim poziomie, co potwierdzają badania Europejskiej Agencji Środowiskowej. Kąpiele morskie i relaks na pięknych plażach Chorwacji, Bułgarii, Albanii i Polski są w pełni bezpieczne

Europejska Agencja Środowiskowa wraz z Komisją Europejską co roku bierze pod lupę jakość wody w kąpieliskach krajów Unii Europejskiej, Albanii i Szwajcarii, badając ją pod względem mikrobiologicznym. Badaniom podlegają nie tylko kąpieliska przybrzeżne, także te śródlądowe, jednak z badań wynika że nadmorskie kurorty cechują się wyższą jakością. W 2019 roku aż 87,4%, kąpielisk przybrzeżnych sklasyfikowano jako „doskonałej jakości”. Dobrą informacją jest to, że liczba zagospodarowanych kąpielisk w Europie rośnie z każdym rokiem! Mamy większy wybór, a każde nowopowstałe miejsce wypoczynku spełnia coraz to wyższe normy.


Chorwacja

Jednymi z naszych ulubionych miejsc zażywania kąpieli morskich i słonecznych są malownicze plaże Chorwacji. Żwirowe szerokie wybrzeże, otoczone sosnowymi laskami. Widok na bezkresny błękit wody oraz palmy przy promenadach. Wymarzone miejsce na plażowanie, tym bardziej że prawie 100 spośród chorwackich plaż zostało oznaczone Błękitną Flagą. Błękitna Flaga to program, którego celem jest promowanie ochrony środowiska w nadmorskich miejscowościach oraz ich kąpieliskach. Według badań Europejskiej Agencji Środowiskowej aż 945 chorwackich kąpielisk, co stanowi 95,6%, jest doskonałej jakości. Bez względu więc, czy podczas wakacji wyjedziemy do kurortów Istrii, Zatoki Kwarner, Dalmacji, czy na którąś z wysp, na pewno odnajdziemy tam plażę z idealnie czystą wodą!

Chorwacja, plaża, zatoka


Bułgaria

Wśród najczęściej wybieranych miejsc wakacyjnego wypoczynku jest także Bułgaria ze swoimi kurortami, takimi jak Słoneczny Brzeg i Złote Piaski. Europejska Agencja Środowiskowa oceniła bardzo dobrze bułgarskie kurorty – 65,3% badanych kąpielisk otrzymało wynik „doskonałej jakości”, a 29,5% kolejny możliwy świadczący o dobrej jakości wód. Liczba plaż odznaczonych Błękitną Flagą jest tu niższa niż w Chorwacji. Jedną z nich, spełniającą wszystkie normy, jest plaża w Słonecznym Brzegu. Szeroka, piaszczysta, z łagodnym zejściem do wody. Łączna jej długość to około 6 km, jej szerokość sięga w niektórych miejscach aż 100 m! To także najbardziej nasłoneczniona część bułgarskiego wybrzeża, gdzie można cieszyć się beztrosko cudownym słońcem. Plaże, które również spełnią wymagania najbardziej wymagających wczasowiczów, to np. plaża w Złotych Piaskach, Plaża Centralna i Irakli w Obzorze.


Albania

W badaniu biorą też udział kąpieliska Albanii. To niezwykle popularne turystycznie państwo, mimo że nie jest częścią Unii Europejskiej, lubiane jest przez europejskich turystów i ma niezwykle długą linię brzegową. Kraj oblewają dwa morza – Adriatyckie i Jońskie. Długość wybrzeża morskiego stanowi tu niemal 400 km. W 2019 roku wzdłuż linii brzegowej wyznaczono 119 kąpielisk, z których według Europejskiej Agencji Środowiskowej 58,8% ma doskonałą jakość, a 21,8% dobrą. Przed sezonem wakacyjnym 2020 albańskie Ministerstwo Turystyki na podstawie cyfrowej mapy plaż całego wybrzeża albańskiego, oddzieliło plaże prywatne od publicznych, wydzielając jak największe obszary do prywatnych zarządców. Może to poskutkować coraz wyższym wskaźnikiem kąpielisk wysokiej jakości. Najczęściej wybieranymi kurortami Albanii pozostają nadal rajskie Ksamil i Saranda, choć Durres będące drugim największym miastem kraju także przyciąga wiele osób ze względu na rozwiniętą infrastrukturę. Kolejnym popularnym miejscem wypoczynku pozostaje Wlora – miejsce styku dwóch mórz i wpływu wielu kultur. Albania mimo iż nie jest krajem Unii Europejskiej, swoją infrastrukturą i jakością wód morskich nie odbiega od jakości chorwackich i bułgarskich popularnych wakacyjnych kurortów! 


Polska

Polskie wybrzeże Bałtyku

Jak ta kwestia kształtuje się w naszym kraju? W Polsce w 2019 roku oficjalnie zlokalizowanych było aż 606 kąpielisk – 163 nadmorskie i 443 śródlądowe. 419 spośród nich nie zostały sklasyfikowane w badaniu. Należy więc z ostrożnością podejść do wyników Europejskiej Agencji Środowiskowej, według której tylko 21,6% wód ogółu naszych kąpielisk jest doskonałej jakości. Spośród przebadanych miejsc około 70% ma wodę doskonałej jakości, a prawie 20% dobrej. Ciekawostką jest to, że w Polsce kąpieliska śródlądowe cechują się często wyższymi standardami niż nadbałtyckie! Nie trzeba więc się obawiać podczas kąpieli w większości naszych jezior, jeśli nie wybierze się wypoczynku nad Bałtykiem, a w innej części Polski. Oprócz Pomorza, dysponujemy przecież Mazurami, szerokim pasem pojezierzy oraz pięknymi górskimi jeziorami. Długość naszej linii brzegowej, niemal w całości wypełnionej piaszczystymi plażami, to aż 440 km. W zeszłym roku liczba nadbałtyckich plaż szczycących się mianem Błękitnej Flagi wynosiła 23, większość z nich zlokalizowana jest na Pomorzu Zachodnim.

W 2019 roku w krajach objętych programem Europejskiej Komisji Środowiskowej zidentyfikowano 22 295 kąpielisk, czyli o 164 więcej niż w poprzednim. Dwie trzecie europejskich kąpielisk to te znajdujące się na wybrzeżach mórz. Jakość ich wód pozostaje wysoka – standardy jakości wody zostały spełnione w 95% spośród badanych miejsc, a odsetek tych o niskiej jakości spadł zdecydowanie od 2013 roku, czyli od momentu rozpoczęcia programu.  Wybór europejskich kąpielisk jest naprawdę szeroki, większość z nich cechuje się wysoką jakością! Nie trzeba martwić się o stan plaż i kąpielisk, jeśli na miejsce wakacyjnego wypoczynku wybierzemy Chorwację, Bułgarię, Albanię bądź Polskę. Dodatkowo w pierwszej piątce krajów świata, które biorą udział w programie Błękitnej Flagi, znajdują się Turcja i Hiszpania. Macedońskie kurorty nad Jeziorem Ochrydzkim, podobnie jak nadadriatyckie czarnogórskie, mimo że nie zostały poddane badaniu Europejskiej Komisji Środowiskowej, także mają grono swoich zwolenników dzięki malowniczym widokom, pięknym plażom oraz przejrzystej wodzie.