Najciekawsze miejsca na Krecie (Grecja). Co warto zobaczyć?

Rego-Bis, 14.12.2022

Kreta, Grecja nie tylko w sezonie letnim 2023, to skarbnica dla każdego, kto chce zanurzyć się w bogatej i przejmująco pięknej historii kultury europejskiej.

Kreta, będąc jedną z najpiękniejszych wysp greckich, jest jednocześnie wyspą, którą warto poznać także od strony jej historii. Historii liczonej nie w latach, nie w setkach lat, tylko w tysiącleciach.

Kierując się zrozumiałym kryterium najniższej ceny wycieczki na Kretę, warto o tym nie zapominać, bowiem pobyt na greckiej wyspie jest wart swojej ceny. Niemal każdej ceny.

Oczywiście, słynąca i stojąca wyjątkowymi plażami Kreta, jest przede wszystkim rajem dla turystów, którzy poszukują odpoczynku na słonecznych plażach wyspy.

Tym bardziej, że duży wybór hoteli, plaż jest gwarancją beztroskiego wypoczynku. Kreta jest oczywiście rajem dla wielbicieli słońca. Jest miejscem dla turystów, którzy pragną naprawdę wypocząć i w pełni rozkoszować się słodkim życiem.

Kreta all inclusive jest jednocześnie hasłem, które budzi także wyobrażenia kulinarne. Słynna na cały świat grecka kuchnia stanowi dopełnienie słońca, atrakcji oferowanych na złotych plażach.

Przy tej okazji polecamy przeczytanie naszego artykułu pt. "Wakacje na Krecie. Greckie pyszności".

Co warto zobaczyć w czasie wycieczki na Kretę?

Kreta posiada imponujące starożytne stanowiska archeologiczne, zwłaszcza z epoki kultury minojskiej. Ich zwiedzanie warto dopełnić wizytami w bardzo interesujących, inspirujących muzeach.

Polecamy zwłaszcza zapoznanie się z eksponatami prezentowanymi w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie, które jest jednym z najważniejszych placówek tego typu na świecie.

Rozbudowana infrastruktura turystyczna sprawia, że Kreta jest idealnym miejscem na spędzenie wakacji all-inclusive 2023. Jednocześnie Kreta jest miejscem przyjaznym rodzinom, dzieciom, parom, singlom. Jeśli planujecie wycieczkę zorganizowaną, wycieczkę grupową, Kreta będzie równie dobrym pomysłem.

Dla wielu osób jest wymarzonym miejscem, pomysłem spędzenia romantycznych chwil tylko we dwoje. Kreteńska sceneria, w której miłość kwitnie, a życie nabiera jeszcze większego smaku, pozwala zapomnieć o wszystkim.

Długie, piaszczyste plaże z idyllicznymi zatoczkami i krystalicznie czystą wodą sprawiają, że beztroski urlop w Grecji będzie wyjątkowym przeżyciem.

Co jeszcze warto na Krecie zobaczyć?

Dobrze oznakowane szlaki turystyczne, ciągnące się przez wysokie góry i głębokie wąwozy, zadowolą nawet wytrawnych wędrowców. Jeśli jednak piesze wędrówki, wypady nie są Waszym konikiem. Jeśli szukacie innych atrakcji, bądźcie spokojni.

Tętniące życiem kurorty zapewnią nocne przeżycia osobom spragnionym nieco innej rozrywki.

Niezależnie, czy jest się miłośnikiem kąpieli, przyrody, pieszych wędrówek, historii, czy kultury na największej greckiej wyspie każdy znajdzie coś dla siebie.

Wakacje na Krecie - Spinalonga

Spinalonga jest wyspą położoną na południowo-zachodnim wejściu do zatoki Elounda.

Kiedyś była częścią pobliskiego półwyspu Spinalonga. Jednak w 1526 roku Wenecjanie zbudowali kanał przecinający półwysep.

Wyspa została przez nich ufortyfikowana i przez wiele lat była pierwszą linią obrony Eloundy.

Od 1903 do 1957 roku Spinalonga była wykorzystywana jako kolonia trędowatych, w której umieszczano chorych mieszkańców sprowadzanych na nią z całej Grecji. Właśnie z tego powodu przylgnęła do niej etykieta "wyspy żywych trupów". Budując jednocześnie jej niepokojącą i równie fascynującą legendę. Przyciągającą rzesze nowych turystów.

Nie od dziś bowiem wiadomo, że Kreta i Spinalonga są popularne wśród turystów także z tego powodu. Ludzie je odwiedzają, aby zobaczyć pozostałości po opuszczonej kolonii trędowatych. Chcą przeżyć fascynującą przygodę z dreszczykiem "w pięknych okolicznościach przyrody".

Przy okazji oczywiście zwiedzają fortecę i liczne stare budowle, których na Spinalonga nie brakuje.

Warto jednak pamiętać, że na sąsiednią wyspę można się dostać jedynie łodzią, z pobliskiej Plaki.

Trzeba także wiedzieć, że wizyty na wyspie są limitowane. Można na niej przebywać zaledwie kilka godzin, ponieważ Spinalonga nie dysponuje własnymi miejscami noclegowymi.

Zainteresowanie "wyspą żywych trupów" wzrosło jeszcze bardziej, dzięki doskonałej powieści Victorii Hislop pt. "Wyspa".

Plaka i Spinalonga opisane zostały tak przekonująco, że książka szybko stała bestsellerem. "Wyspa" została przetłumaczona także na język polski. W całym świecie książka Victorii Hislop sprzedała się w dwóch milionach egzemplarzy.

Na jej podstawie grecka telewizja nakręciła najdroższy w historii kraju serial „To Nisi” (Wyspa) z budżetem 4 milionów euro, który spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem krytyków oraz widzów.

Wycieczka na Kretę - Monastyr Świętej Trójcy

XVII-wieczny monastyr otoczony winnicami, gajami oliwnymi i cyprysami jest położony na półwyspie Akrotiri, około 15 kilometrów od Chanii

Zbudowany został pod koniec rządów weneckich na Krecie. Zespół klasztorny jest czworoboczny i ufortyfikowany, z prostokątnym wewnętrznym dziedzińcem. Pośrodku dziedzińca stoi imponująca świątynia Trójcy Przenajświętszej.

Na terenie kompleksu znajduje się kilka urządzeń i budynków pomocniczych, takich jak tłocznia oliwy, tłocznia wina, piwnica na wino, ogromny zbiornik na wodę deszczową, stajnie.

Ponadto duża jadalnia, biblioteka z bardzo starymi książkami, cele mnichów, nowsze opactwo, kostnica i mała kaplica poświęcona Chrystusowi.

Warto zwrócić uwagę na trzy kopuły kościoła klasztornego, przed którymi stoją cztery potężne kolumny doryckie i dwie mniejsze korynckie, które otaczają wejście.

Kościół jest mieszanką greckiej architektury prawosławnej i zachodniego manieryzmu i ma wnętrze wyłożone ikonami oraz ciemnoniebieski sufit mieniący się złotymi gwiazdami.

W muzeum można zobaczyć przenośną ikonę św. Jana Teologa z początku XVI wieku, a także obrazy i rzadkie rękopisy. W sklepie klasztornym sprzedawane są wina i wyroby z oliwek wytwarzane przez mnichów.

Na piaszczystej plaży Falassarna 

Egzotyczna plaża Falassarna jest zlokalizowana około 60 kilometrów na zachód od miasta Chania u zachodniego podnóża półwyspu Gramvousa.

Na północnym krańcu plaży znajdują się ruiny starożytnego miasta Phalassarna. W zatoce Falassarna są jedne z najsłynniejszych plaż w Grecji.

Rozciągają się one na dużym obszarze i składają właściwie z pięciu następujących po sobie plaż, z których dwie położone centralnie są najbardziej popularne.

Piasek jest białawy, co sprawia, że turkusowy kolor wody przypomina tropiki. Jeśli biały piasek nie jest tym, o czym będziecie marzyć w czasie wakacji 2023, zawsze możecie udać się do zachodniej części wyspy.

Nad zatoką Balos znajdziecie plażę z różowym piaskiem, która uznawana jest jedną z najpiękniejszych plaż Krety.

Powiązane oferty

Grecja / Kreta / Malia

Hotel Malia Mare

30.08.2024 - 02.09.2024 (3 dni)

Śniadanie, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM BLISKO CENTRUM MIASTA
1 781 zł 1 486 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Grecja / Kreta / Malia

Hotel Malia Holidays

21.10.2024 - 25.10.2024 (4 dni)

Śniadanie, Gdańsk , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM W CENTRUM MIASTA
1 963 zł 1 498 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Grecja / Kreta / Hersonissos

Hotel Floral

04.10.2024 - 07.10.2024 (3 dni)

Śniadanie, Gdańsk , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS PRZY PLAŻY BLISKO CENTRUM MIASTA
2 361 zł 1 663 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Grecja / Kreta / Hersonissos

Hotel Central Hersonissos

21.10.2024 - 25.10.2024 (4 dni)

Śniadanie, Gdańsk , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE PRZY PLAŻY BLISKO CENTRUM MIASTA
1 987 zł 1 673 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Grecja / Kreta / Agios Nikolaos

Hotel Lato

21.10.2024 - 25.10.2024 (4 dni)

Śniadanie, Gdańsk , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS PRZY PLAŻY Z BASENEM BLISKO CENTRUM MIASTA
1 999 zł 1 685 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Grecja / Kreta / Hersonissos

Hotel Cook's Club Hersonissos

21.10.2024 - 25.10.2024 (4 dni)

Śniadanie, Gdańsk , samolot

zobacz na mapie

Z BASENEM SIŁOWNIA SPA BLISKO CENTRUM MIASTA
2 193 zł 1 721 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Grecja / Kreta / Rethymno

Hotel Axos

21.06.2024 - 24.06.2024 (3 dni)

Śniadanie, Krakow , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA SPA
2 018 zł 1 757 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Grecja / Kreta / Hersonissos

Hotel Golden Beach

21.10.2024 - 25.10.2024 (4 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Gdańsk , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS PRZY PLAŻY BLISKO CENTRUM MIASTA
2 222 zł 1 901 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Grecja / Kreta / Hersonissos

Hotel Hersonissos Maris

04.10.2024 - 07.10.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Gdańsk , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA
2 661 zł 1 953 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Grecja / Kreta / Hersonissos

Hotel Glaros Beach

21.10.2024 - 25.10.2024 (4 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Gdańsk , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS PRZY PLAŻY BLISKO CENTRUM MIASTA
2 274 zł 1 974 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Wyświetlanie: 10 z 21