Meteory- bliżej nieba

Rego-Bis, 11.05.2021


    
    Greckie Meteory, bo o nich mowa są jednym z najbardziej znanych miejsc w Grecji. Meteorami nazywa się formacje skalne z piaskowca i zlepieńca, które dochodzą do wysokości ponad 540 m n.p.m. Położone są w środkowej Grecji, w regionie Tesalii, obok miasta Kalambaka. Co niezwykłe to to, że na szczytach skał zbudowano 24 prawosławne klasztory. Miejsce ma charakter mistyczny, wzniosły, religijny. Słowo Meteora pochodzi z greckiego meteoros co oznacza wzniesiony w górę, do nieba lub środek do nieba.  Obecnie poza religijnym miejsce jest też atrakcją turystyczną, choć nie do wszystkich monastyrów da się wejść.


    Pod koniec X w. pierwsi mnisi przybyli na te tereny szukając miejsca do życia w ascezie, na odludziu, jako pustelnicy. Meteory spodobały im się na tyle, że zamieszkiwali w tamtejszych jaskiniach, a następnie rozpoczęto budowę monastyrów. Materiały, które były potrzebne do budowy klasztorów były wciągane na linach. Linami też wciągano produkty potrzebne mnichom do życa, a także odwiedzających. Obecnie są zbudowane schody i pomosty dla odwiedzających. Istnieje legenda, która głosi, że założyciel najstarszego monastyru Wielkiego Meteora (Megalo Meteoro) św. Atanazy wzniósł się na szczyt na skrzydłach orła i założył pierwszy klasztor.


    Co ciekawe swój okres świetności klasztory przeżywały podczas panowania Imperium osmańskiego za czasów sułtana Sulejmana Wspaniałego. Monastyry gromadziły wtedy ogromne skarby, czerpiąc zyski z posiadłości ziemskich w Tesalii, Wołoszczyźnie i Mołdawii. W późniejszych wiekach niestety klasztory zaczęły niszczeć i rozpadać się z powodu erozji skał oraz złej konserwacji budynków, a także ze względu na nieporozumienia wśród samych mnichów. Współcześnie z 24 klasztorów zamieszkanych jest tylko 6. Są to cztery męskie klasztory i dwa żeńskie.
Klasztory dostępne dla zwiedzających:
•    Wielki Meteor, Megalo Meteoro
•    Klasztor Warłama, Moni Warlaam
•    Klasztor Świętej Trójcy, Moni Ajias Triados
•    Klasztor Rusanu, Moni Roussanou (znany też jako Klasztor św. Barbary, Ajia Warwara)
•    Klasztor Świętego Stefana, Moni Ajiu Stefanu
•    Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego, Moni Ajiu Nikolau Anapafsa


Meteory odegrały też rolę w kulturze masowej! Swoją popularność zyskały po premierze filmu z serii o Jamesie Bondzie – „Tylko dla Twoich oczu” („For your eyes only”) z Rogerem Moorem w 1981 roku. Meteory były scenografią i jedną z ważniejszych lokacji w filmie. Zgodę na kręcenie scen do filmu wyraził jeden z greckich biskupów nie pytając o zdanie tamtejszych mnichów, co jak można się domyślić nie spodobało się duchownym i powstał z tego nie mały konflikt.

Informacje dla zwiedzających: Wstęp do każdego z klasztorów jest biletowany, koszt takiego biletu wynosi 3,00€. Aby zwiedzić klasztory, należy mieć odpowiedni strój: długie spodnie dla mężczyzn, spódnica zakrywająca kolana i zakryte ramiona dla kobiet.

 

Powiązane oferty