Lawendowa wyspa Hvar

Rego-Bis, 20.10.2020

Miasto Hvar jest najstarszym ośrodkiem zorganizowanej turystyki w Chorwacji, gdzie pierwszy hotel powstał już w 1848 roku, a sama wyspa przyciąga nie tylko długą tradycją, ale także swoim pięknem i niezwykłą atmosferą. Miejsce słynie z cudownych plaż i malowniczych zatoczek, starych miast z przepiękną zabudową, smacznego dalmatyńskiego jedzenia oraz przepięknych pól lawendy. Co roku odbywa się tu nawet specjalny „Festiwal Lawendy”. Wydarzenie ma miejsce w drugiej połowie czerwca, w miejscowości Veli Grabalj w pobliżu miasta Hvar.

Hvar jest czwartą największą wyspą Chorwacji, rozpościerającą się malowniczo naprzeciwko Riwiery Makarskiej, pomiędzy Bračem a Korčulą. Największe miasto wyspy ma tę samą nazwę co ona, czyli Hvar, jednak równie interesujące są np. Stari Grad i Vrboska. Wyspa porośnięta jest piękną śródziemnomorską roślinnością, oprócz lawendy można zobaczyć tam uprawy winnej latorośli, oliwek, fig i rozmarynu. Panuje tam unikatowy klimat, dzięki czemu Hvar cieszy się popularnością wśród turystów nie tylko podczas lata. Jest to najbardziej nasłonecznione miejsce Chorwacji, a opady nie są tu zbyt obfite. Oprócz swego piękna i magicznej roślinności, wśród Chorwatów wyspa znana jest ze swoich krętych i niebezpiecznych dróg. W języku chorwackim funkcjonuje nawet specjalne powiedzenie, używane w nerwach w stosunku do nielubianych osób, które brzmi: „obyś zginął na drogach Hvaru”. 

Hvar, Chorwacja, Bałkany, Wycieczki, Wczasy, Urlop

Wyspę już w antyku docenili Grecy, którzy w czasach starożytnych stworzyli tu drogi i wybudowali mury obronne wokół ówczesnych ośrodków miejskich. Grecy cenili Hvar ze względu na strategiczne położenie. Z czasem, na przestrzeni wieków, miejsce zaczęło być kojarzone także z bogactwem przyrody, historii i kultury, znane jako inspiracja wielu pisarzy, oddalone od lądowej Chorwacji coraz bardziej europejskiej i zurbanizowanej. Na Hvarze czas płynie wolnej! Za najpiękniejsze miasto wyspy uznawany jest właśnie Hvar, choć ośrodkiem jeszcze starszym jest Stari Grad, który zachwyca przepiękną starą architekturą. W 2008 roku miasto to, wraz z okolicą, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą Równina Starego Gradu. Pierwsza osada na miejscu Starego Gradu powstała już w IV w. p.n.e. Mieszkali tu Ilirowie, kolejno Grecy, Rzymianie, dotarli Słowianie, po czym podbili ich Wenecjanie, następnie Turcy, Austro-Węgrzy, aż w końcu na dobre zadomowili się tu Chorwaci. Teren okalający miasto słynie z plantacji winorośli i oliwek, a sam Stari Grad pełen jest zabytków z najdawniejszych czasów. Najsłynniejszym budynkiem kojarzonym z najstarszym miastem Hvaru jest pałac chorwackiego poety Petara Hektorovicia. Mnóstwo jest tu wąskich, uroczych uliczek, a wśród nich odnaleźć można ruiny rzymskiej willi z mozaikową podłogą, barokowy pałac Biankini Palca we wnętrzu którego znajduje się Muzeum Nautyki, kościół Sv. Stjepana z XVII w. i klasztor Dominikanów dostępny dla zwiedzających. 

Najczęściej wybieranym przez podróżnych miejscem, szukających idealnego wypoczynku, jest równie malowniczy Hvar. Centralnym miejscem miasteczka jest plac wenecki Trg sv. Stjepana. Na powstałym w XV w. rynku miejskim znajdują się m.in. XVI-wieczna studnia oraz wenecki arsenał, w którym na najwyższym piętrze w 1612 roku powstał najstarszy w Europie teatr miejski, gdzie przedstawienia odbywają się po dziś dzień. Obecnie znajduje się tu także galeria sztuki współczesnej. Nieopodal zlokalizowana jest katedra św. Stefana z przełomu XVI/XVII wieku z piękną fasadą i charakterystyczną wieżą. Będąc w Hvarze warto zwiedzić także franciszkański klasztor z detalami architektonicznymi z XV wieku i unikatowym wizerunkiem Marii i Dzieciątka wykonanym przez Nicolasa le Florentin, ucznia samego Donatella, renesansową katedrę św. Szczepana oraz późnorenesansowy pałac biskupi z muzeum. 

Chorwacja, Hvar, Lawenda, Wakacje, Wczasy, Urlop, Bałkany

Hvar to także wprost wymarzone miejsce dla miłośników zacisznych plaż, beztroskiego zażywania kąpieli morskich i słonecznych oraz aktywnego wypoczynku. Wybrzeże jest tu pełne pięknych zatoczek. Można tu prawdziwie wypocząć, a także, w lokalnych restauracjach, skosztować najlepszej jakości lokalnych win. Nieopodal Hvaru znajdują się magiczne Piekielne Wyspy, na które rejs może stanowić idealny pomysł na wycieczkę. Wyspy Piekielne, mimo iż mogą, za sprawą swojej nazwy, wywoływać różne skojarzenia, są naprawdę przepiękne. Ich nazwa związana jest ze smołą, kojarzoną według legend z piekłem, a dokładniej – z sosnową żywicą. Na wyspach rosną liczne sosny, z których żywicy wytwarzano dawniej obfite ilości smoły służącej do uszczelniania drewnianych łódek. Wyspy są niezamieszkałe, jest ich około dziesięciu i zachwycają swoją piękną przyrodą oraz piaszczysto-żwirkowymi plażami. 

Chorwacja ma mnóstwo do zaoferowania. Całe jej wybrzeże jest magiczne. Hvar to jednak wyjątkowo unikatowe miejsce, idealne dla osób szukających pięknych widoków, historycznych budynków, smacznej kuchni, ustronnych plaż oraz najpiękniejszych zachodów słońca.