Kraj sangrii i flamenco

Rego-Bis, 31.08.2020

Hiszpania, a właściwie Królestwo Hiszpanii (nadal funkcjonuje tu monarchia) jest szóstym co do wielkości krajem europejskim, który posiada aż 8000 km plaż. Język, którym posługują się Hiszpanie, to jeden z najczęściej używanych języków na świecie – hiszpański jest językiem urzędowym w 21 krajach świata, jednak przewrotnie: narodowy hymn Hiszpanów nie posiada słów.

Marsz Królewski, który od 1770 r. stanowi oficjalny hiszpański hymn, to jeden z nielicznych hymnów narodowych posiadających samą melodię, bez oficjalnie zatwierdzonego tekstu. 

Hiszpania jest niezwykle popularną wakacyjną destynacją. Wiele osób planuje tam wczasy w drugiej połowie sierpnia, ponieważ to właśnie wtedy ma miejsce La Tomatina, czyli święto obchodzone raz do roku, które związane jest z obrzucaniem się wzajemnie pomidorami. Podczas La Tomatiny Hiszpanie zużywają średnio 150 000 pomidorów.

To kraj europejski, zlokalizowany na Półwyspie Iberyjskim, który obejmuje także Baleary na Morzu Śródziemnym, Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim oraz mniejsze wysepki w północnej Afryce.

Historia Hiszpanii jest bardzo długa, ciekawa i niezwykle barwna. Kraj przez setki lat stanowił część starożytnego Rzymu, kolejno powstało Imperium Hiszpańskie, o którym mówiono, że jest tak wielkie, iż tworzy „imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce”. W XVI wieku Hiszpania obejmowała nie tylko Półwysep Iberyjski, ale także południową część Półwyspu Apenińskiego, część Austrii, Niderlandów oraz liczne kolonie hiszpańskie w Ameryce. W związku z tym o każdej porze doby, można było znaleźć miejsce w Imperium Hiszpańskim, w którym trwał dzień i świeciło słońce.

Hiszpania, wycieczki, wczasy, urlop

Punktualność w Hiszpanii ma całkiem inne pojęcie, niż u nas. Panuje tu bardzo spokojny tryb życia, żaden Hiszpan nie lubi pośpiechu, dlatego najczęściej używanymi zwrotami w języku hiszpańskim są „tranquilo„ (hiszp. spokojnie)  i „mañana„ (hiszp. jutro). Funkcjonuje tutaj także tzw. sjesta, czyli przerwa obiadowa w ciągu dnia – większość sklepów, urzędów i innych instytucji jest zamykana w godzinach od 13.00 do 17.00. Powodem wprowadzenia przerwy są ogromne upały panujące w godzinach popołudniowych. 

Wszyscy Hiszpanie mają nazwiska dwuczłonowe. Pierwszy człon odnosi się do pierwszego nazwiska ojca, a drugi – matki. Wielu Hiszpańskich twórców miało wpływ na kulturę europejską i sztukę, w tym Picasso, którego pełne imię i nazwisko stanowiło więcej elementów niż tylko imię i tradycyjne dwa nazwiska. Oficjalnie Picasso nazywał się: Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso.Z Hiszpanii pochodzą popularne i lubiane lizaki Chupa Chups, które sprzedawane są niezmiennie od prawie 60 lat. Ich nazwa pochodzi od hiszpańskiego czasownika „chupar”, który oznacza ssać. Innymi słynnymi hiszpańskimi markami są firmy odzieżowe, takie jak Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Stradivarius i Bershka oraz popularna pizzeria Telepizza.

W Hiszpani funkcjonuje tradycja, zgodnie z którą w sylwestrową noc każda osoba powinna zjeść dwanaście winogron. To przynosi szczęście i powodzenie w rozpoczynającym się roku, a następstwem zignorowania tradycji może być duże nieszczęście.

Najczęściej odwiedzanym zabytkiem w Hiszpanii jest Kościół Sagrada Família w Barcelonie, którego budowa jeszcze się nie ukończyła. Cały czas, od 1882 roku, pracuje się nad rozbudową świątyni. Obecnie szacuje się, że prace nad kościołem zostaną zakończone w 2026 roku. Poza Sagrada Família, najczęściej odwiedzanymi przez Polaków hiszpańskimi zabytkami są: Pałac Alhambra w Grenadzie, Pałac Królewski w Madrycie, Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli, Rezydencja Alkazar w Sewilli, Casa Milà w Barcelonie, popularne są również Park Güell w Barcelonie i Muzeum Prado w Madrycie.

Często wybieranym miejscem na wakacje są kurorty w mieście Lloret de Mar, znajdującym się w prowincji Girona w popularnym regionie turystycznym Costa Brava. Według legend miasto zostało założone przez piratów z miasta Tossa de Mar i używane było jako baza idealna do ataku na nadciągające statki. Obecnie miasto to raj dla turystów, pełen pięknych plaż, gdzie można zwiedzić m.in. ogrody św. Klotyldy i kaplicę św. Cyryka.