Korfu- zielona wyspa

Rego-Bis, 29.04.2021

KORFU - ZIELONA WYSPA


Wyspę, którą na co dzień oglądają mieszkańcy albańskiej Sarandy określa się mianem najbardziej zielonej spośród wysp Hellady i widać to już właśnie z wybrzeża południowej Albanii. Wyspa Korfu, która znana jest też jako „muzyczny ogród Grecji” to niezliczone gaje drzew oliwnych w połączeniu z górzystymi terenami i morzem we wszystkich odcieniach błękitu, tworzy niezapomniany krajobraz. Ale Kerkyra (jak nazywa się wyspa po Grecku) to nie tylko piękne krajobrazy, urokliwe zatoczki i zieleń gajów oliwnych. Ślady bogatej historii wyspy widoczne są wszędzie. Spacerując po Starym Mieści Korfu można poczuć się bardziej we Włoszech niż w typowej Grecji.

GRECKI OGRÓD


Wyspa z północy na południe w linii prostej ma mniej więcej 70 km długości, jednakże aby przejechać tę trasę trzeba przyjąć ok 3 godzin jazdy samochodem, gdyż droga prowadzi przez tereny górskie, zakręty i serpentyny. Od północy wzniesienia są najwyższe z najwyższym szczytem Korfu, górą Pantokrator – 906 m n.p.m., na którą można wjechać samochodem, a na  bardziej aktywnych piechurów czeka 4 godzinny spacer na szczyt. Warto tam zajrzeć ze względu na niesamowity widok na sąsiadującą Albanię oraz na miasto Korfu – stolice wysypy.  Właśnie w tej części wyspy jest też najwięcej gajów oliwnych oraz gajów cytrusowych. Jadąc autem mijamy krajobrazy jak z obrazów mistrzów, gaje oliwne pomiędzy którymi wyrastają niezliczone cyprysy, a wśród nich co jakiś czas małe miasteczka o weneckiej zabudowie. W północno-środkowej części wyspy znajduje się dolina Ropy, duża przestrzeń pomiędzy wzniesieniami pełna drzew oliwnych. Im dalej na południe teren górzysty opada w kierunku morza gdzie w okolicach miejscowości Kavos jest już zupełnie płasko. Od wschodu jak i zachodu wyspa jest oblewana przez Morze Jońskie, urokliwe zatoczki można podziwiać podróżując zarówno wschodnim wybrzeżem, moim ulubionym jest odcinek od miasta Korfu do Kassiopi. Wschodnie wybrzeże to rejon słynnej Zatoki Paleokastritsa, która jest jednym z najbardziej znanych miejsc na wyspie.

SŁYNNE OWOCE


Wędrując po wyspie zachwycimy się naturalnymi zielonymi krajobrazami gajów oliwnych, strzelistych cyprysów, dzwonnicami greckich cerkwi i weneckimi dachówkami, ale warto też zwrócić uwagę na rośliny. Charakterystyczne są właśnie cytrusy na Korfu, pomarańcza i cytryny, których gaje również znajdziemy głównie w północnej części wyspy, a także w miasteczkach jako element dekoracyjny. Czerwone kwiaty w kształcie szczotek do czyszczenia butelek to kufliki, przy drogach na poboczach często spotkamy oleandry oraz opuncje (uwaga na kolce!). Owoce opuncji bo odpowiednim zebraniu zajada się na Korfu od sierpnia. Jeśli już mówimy o pysznych owocach to właśnie na Korfu rośnie Kumkwat, gatunek cytrusa został sprowadzony na Korfu z Chin przez greckich dyplomatów. Wyglądem przypomina małą mandarynkę lub mirabelkę. Na wyspie nie będzie problemu żeby go spróbować gdyż jest po prostu wszędzie jako symbol wyspy. Jego plantacje znajdują się na północy w okolicach Paleokastritsy. Na wyspie są 3 duże manufaktury, które uprawiają kumkwat od ponad stu lat i wytwarzają z niego pyszne smakołyki jak np. likier z kumkwatu, dżemy, owoce kandyzowane i wiele innych. Sos z kumkwatu jest też składnikiem korfijskich dań jak np. risotto z sosem z kumkwatów.
Wyspa Korfu na tle innych wysp jońskich jest z pewnością unikalna, jej przyroda ale też bogata historia i kultowe miejsca to idealne miejsce na wakacje w Grecji nad Morzem Jońskim.

Powiązane oferty