Korfu - rajska wyspa

Rego-Bis, 26.01.2021

Odległość między Ksamilem a Korfu  jest tak niewielka, że mieszkańcy nadbrzeżnych wiosek znajdujących często żartują, że budzi ich pianie albańskich kogutów. Lot na Korfu jest sposobem na szybkie dostanie się do Sarandy gdyż w zależności od rodzaju promu możemy się między nimi przemieścić w około godzinę. Kerkyra - grecka nazwa wyspy oraz jej stolicy, wywodzi się ona od imienia nimfy, którą zakochany Posejdon przeniósł na teren dzisiejszego Korfu. Nie jest to jedyny mitologiczny wątek dotyczący tego pięknego miejsca, uważa się, że dokładnie tutaj znajdowała się Scheria - siedziba Feaków. Każdy z nas w jakimś stopniu poznał burzliwą historię Odyseusza, który po wielu latach wracając do domu natknął się na kolejną przeszkodę w postaci gniewu Posejdona. Władca morza zamienił okręt króla Itaki  w kamień, a fale wyrzuciły Odyseusza na  wybrzeże Korfu. Mała wysepka nazywana Mysią w okolicy pasa startowego lotniska  jest uznawana za ten właśnie skamieniały statek.

Albania, Ksamil, Saranda, Korfu, Grecja, Wakacje, Urlop


Bardzo ciekawa historia wyspy pozostawiła trwałe ślady w architekturze, jedzeniu czy języku. Będąc na Korfu można odnieść wrażenie, że odwiedzamy kilka krajów jednocześnie! Największy wpływ wywarli Wenecjanie, ponad 400 lat ich panowania do dzisiaj jest widoczne. Pomimo, że Grecja kojarzy nam się z białymi domkami z niebieskimi dachami to na Korfu znalezienie ich to nie lada wyzwanie. Wenecjanie byli pod ogromnym wrażeniem przyrody więc zdecydowali by architektura współgrała z otoczeniem, dlatego też większość budynków pozostaje w ciepłych, łagodnych odcieniach żółci i pomarańczu. Stare miasto stolicy zaczyna się od polem do krykieta stworzonym przez Brytyjczyków, następnie przechodzimy przez Liston, który jest już sprawką Francuzów i jednocześnie kopią paryskiej Rue de Rivoli by na końcu przenieść się do typowo włoskiej zabudowy.

Albania, Ksamil, Saranda, Bałkany, Grecja, Korfu, Wakacje, Urlop

Stare miasto Korfu znajduje się pomiędzy dwoma fortecami położonymi na dwóch wzgórzach, ten charakterystyczny układ w czasach bizantyjskich rozpowszechnił nazwę Korfu jako miasto z dwoma szczytami. Kuchnia wyspy jest również niesamowita, najważniejsze dwa dania to Sofrito czyli cielęcina w jasnym czosnkowo-pietruszkowym sosie oraz Pastitsada - kawałki mięsa w sosie pomidorowo-cynamonowym podawane z makaronem. Przywiezione przez Brytyjczyków kumkwaty stały się obecnym symbolem wyspy, ten mały pomarańczowy owoc przerabiany jest na wszystkie możliwe sposoby w tym słynny likier. Odwiedzając mniejsze sklepy, sprzedawcy na pewno poczęstują każdego odwiedzającego swój sklep. Powierzchnia wyspy do zaledwie 592 kilometry i na tym obszarze znajdziemy około 4 miliony drzew oliwnych, naturalnym jest więc, że prócz kumkwatów wszędzie spotkamy również oliwę. Korfu jest najbardziej zieloną grecką wyspą na której panuje niesamowite bogactwo fauny i flory, wilgotny klimat sprzyja utrzymaniu zieleni przez cały rok ale również wiele zwierząt dobrze się tam czuje. Odwiedzając Kerkyrę jesienią na południu wyspy można spotkać flamingi. Całą wyspę otaczają piękne plaże z krystaliczną wodą, to na nich wypoczywała między innymi Cesarzowa Elżbieta znana najbardziej jako Sisi. Jej miłość do Korfu zaowocowała wybudowaniem cudownego pałacu znajdującego się kilkanaście kilometrów od stolicy. Pałac jest prawdziwym dziełem sztuki wraz z zapierającym dech w piersiach widokiem na całe wschodnie wybrzeże wyspy a przy dobrej widoczności również na Sarandę. Pałac jest dzisiaj muzeum jednakże wcześniej pełniło różne funkcje w tym szpitala, kasyna czy planu filmowego. Druga połowa XX wieku to dla Korfu rozkwit masowej turystyki, którą zapoczątkowali brytyjczycy, z tego względu ceny mogą być wyższe niż w innych częściach Grecji. Najlepszą opcją jest zdecydowanie jednodniowa wycieczka z Albanii.

Udostępnij

Powiązane oferty