Jednodniowa wycieczka na Korfu. Warto w 2022?

Rego-Bis, 26.08.2022

Wypoczywając na południu Albanii czy to w rajskim Ksamil czy w Sarandzie - ulubionym kurorcie Polaków warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do Grecji.  Z pięknych plaż Ksamilu czy promenady Sarandy doskonale widać Korfu. Z ksamilskiej plaży Pema e Thate do korfijskiej w wiosce Kassiopi w linii prostej jest mniej niż 3 kilometry. Obydwa miejsca znajdują się w cieśninie Korfu, czyli w najwęższym miejscu pomiędzy Albanią i wspomnianą grecką wyspą. Na Korfu można dostać się na własną rękę. W sezonie jest nawet kilka połączeń pomiędzy Sarandą a miastem Korfu. Największa firma obsługująca tą linię nazywa się Finikas Lines. Podróż wodolotem trwa około 35 minut a promem 1,15 h. Warto się jednak wybrać z wycieczką zorganizowaną. Wtedy o nic nie musimy się martwić. Transport spod i do hotelu jest załatwiony. Nie trzeba czekać na lokalny transport, wszędzie nas zawiezie klimatyzowany autokar. Miejscowy przewodnik w interesujący sposób przedstawi swoją wyspę.

Co zobaczyć? 

Już w czasie rejsu z Sarandy można się delektować pięknymi widokami. Po stronie albańskiej widać kanał Vivari, który łączy Morze Jońskie z słonym jeziorem Butrint.  

Przy kanale Vivari jest zlokalizowane wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO stanowisko archeologiczne w Butrinicie. Po stronie greckiej można podziwiać najwyższy szczyt Korfu Pantokrator (906 m.n.p.m.). Czasem Grecy podają, że ma ponad 920 metrów, ale wtedy doliczają maszt znajdujący się na szczycie.

1)       Pałac Achillion                                                                                                        

 Pierwszym punktem programu na Korfu jest pałac Achillion. Został on zbudowany dla cesarzowej Austro-Węgier Elżbiety popularnej Sissy w latach 1889 – 1891 w wiosce Gastouri. Nazwa pochodzi od Achillesa, jednej z ulubionych postaci Sissy z mitologii greckiej. Achilles tak samo jak jej syn a zarazem następca tronu Austro-Węgierskiego arcyksiążę Rudolf stracił życie w młodym wieku.

Jest to wspaniałym pałac mający wiele elementów nawiązujących do mitologii i historii Grecji. W środku mogą państwo podziwiać wnętrza i eksponaty, które należały do Elżbiety czy kolejnego właściciela Achillion, ostatniego cesarza niemieckiego Wilhelma II.  Warto zwrócić uwagę na dwa pomniki przedstawiające Achillesa „Umierającego” i „Zwycięskiego”. Pierwszy autorstwa niemieckiego rzeźbiarza Ernesta Hertera został sprowadzony przez Sissy. Przedstawia on mitycznego bohatera w stanie agonii obrazując stan emocji w jakim była Elżbieta po stracie swojego ukochanego syna Rudolfa. Co ciekawe identyczny pomnik znajduje się w Elblągu na skwerze przed budynkiem Urzędu Miejskiego. Achilles Zwycięski został stworzony na zamówienie Wilhelma II. Ucieleśnia on wartości  cenione przez cesarza niemieckiego, czyli wojowniczość i siłę. Pomnik ma wysokość 5,5 metra a z podstawą przekracza 11 metrów. Grot włóczni trzymanej przez Achillesa pierwotnie był pozłacany. Dzięki temu w słoneczne dni był on widoczny z bardzo daleka. W pałacu był kręcony film „Tylko dla twoich oczu” (1981) z serii o Jamesie Bondzie. W tytułową rolę wcielił się Roger Moore. Miłośnicy Sissy mogą się wybrać również do Wiednia, gdzie w pałacu cesarskim Hofburg znajduje się muzeum poświęcone cesarzowej.  

2)      Dzielnica Kanoni

 Następnie przejeżdżając przez Paleopolis – najstarszą cześć miasta dociera się do dzielnicy Kanoni. Nazwa pochodzi od rosyjskiego działa pochodzącego z okresu wojen Napoleońskich. Stąd rozpościera się urzekającym widok na Mysią Wyspę i Monastyr Vlacherna. Wspomniany krajobraz jest wizytówką Korfu i jednym z najczęściej fotografowanych miejsc. Z Kanoni jest doskonale widoczny pas startowy międzynarodowego lotniska na Korfu. Jest on jednym z najkrótszych w Grecji. Widok startujących czy lądujących samolotów jest gratką nie tylko dla miłośników lotnictwa.

3)      Miasto Korfu

Starówka Korfu znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można w niej podziwiać wysokie, eleganckie kamienice w stylu włoskim. Jest to spuścizna po wielowiekowym panowaniu Wenecjan. Znajdują się tutaj dwie potężne twierdze weneckie oraz jeden z największych placów w Grecji (plac Spianada). W centrum można podziwiać   wzniesiony z maltańskiego kamienia dla Brytyjczyków Pałac Św. Michała i Jerzego. Warto odwiedzić cerkiew Świętego Spirydona – patrona miasta oraz Liston najmodniejszą ulicę  a zarazem kopię francuskiej Rue de Rivoli. Miłośnicy lodów powinni zatrzymać w działającej od 1924 roku lodziarni Papagiorgis.